Izraelski vojaki so na Palestince na prepovedanem območju začeli streljati in pri tem enega ubila, preostale štiri pa so aretirali. Palestinci zatrjujejo, da so na območju lovili ptiče.
Ureditev judovskih naselbin
Izraelsko obrambno ministrstvo se je osmim judovskim naselbinam odločilo ponuditi potrebno infrastrukturo, med njimi pa je tudi več tistih, ki bi jih morali porušiti. Teh osem naselbin bo dobilo elektriko, vrtce in drugo infrastrukturo, je pojasnil svetovalec izraelskega obrambnega ministra Ron Šehner, in dodal, da ta odločitev še ne pomeni legalizacije naselbin.
Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je sklenil najmanj petim divjim judovskim naselbinam na Zahodnem bregu dodeliti naziv stalne kolonije. Te naselbine je vojska v preteklosti že večkrat izpraznila, a so se naseljenci vedno vrnili. Z nazivom stalne kolonije jim bo sedaj omogočeno, da dobijo posojila za izgradnjo infrastrukture, tudi varnostne.
Glavni palestinski pogajalec Sajeb Erekat je v zvezi s tem obtožil Izrael, da sistematično spodkopava možnosti za mir na Bližnjem vzhodu. Erekat je obenem snovalke časovnega načrta ZDA, Rusijo, EU in ZN pozval, naj nemudoma posredujejo.
Izrael po Šaronovih besedah ne načrtuje uboja Arafata
Izraelski premier Ariel Šaron je prvič javno dejal, da njegova država ne načrtuje uboja palestinskega voditelja Jaserja Arafata. "Nimamo načrta, da bi ubili Arafata, kljub temu da je odgovoren za smrt več tisoč ljudi, predvsem judovskih civilistov," je ob obisku delegacije 150 evropskih poslancev dejal Šaron. "Ne skrbite, Arafat je živ in zelo dejaven na vseh področjih, katerih cilj je umor civilistov," je še dodal Šaron, ki pravi, da je Arafatova strategija strategija terorja.
Izraelski varnostni kabinet je septembra po dveh samomorilskih napadih v Izraelu ocenil, da Arafat predstavlja "popolno oviro" bližnjevzhodnemu mirovnemu procesu, in dosegel načelen dogovor o izgonu palestinskega voditelja. Eden od ministrov kabineta je dejal, da je Arafatova odstranitev "ena od možnosti".
Delegacija 150 evropskih poslancev naj bi se na turneji na Bližnjem vzhodu sestala z izraelskimi, palestinskimi in jordanskimi predstavniki. Glavni pobudnik obiska je poslanec francoskih socialistov v Evropskem parlamentu Francois Zimeray. Zimeray je oster izraelski zagovornik, po drugi strani pa ne prizanaša s kritikami na račun Arafata, ki ga obtožuje korupcije. Delegaciji sopredsedujejo nekdanji belgijski premier Willy de Clerq, nekdanji evropski komisar Francois Leotard in italijanski evropski poslanec Marco Panella.
Spopadi na izraelsko-libanonski meji
Libanonski varnostni viri so sporočili, da je Izrael v soboto zvečer začel ponovno nameščati svoje vojake na mejo med Izraelom in Libanonom. Tanki izraelske vojske so se namestili na položajih ob meji z Libanonom, dodatne enote pa v bližino Ruejsata al Alama in Šebe.
Libanonsko proiransko gibanje Hezbolah je izstrelilo nekaj raket na položaje izraelske vojske na spornem območju Šeba na meji med Libanonom, Sirijo in Izraelom. Izraelska vojska je na napad odgovorila z bombardiranjem dovozov do vasi Halta, Rašaja al Fuhar in Kfar Hamam, zadnji napad na to območje pa je Hezbolah izvedel 8. avgusta.
Izrael je maja 2000 umaknil svoje čete iz t.i. varnostne cone na jugu Libanona in tako končal 18 let trajajočo zasedbo. Umaknili so se na črto, ki so jo določili OZN, vendar pa Hezbolah in Libanon zahtevata umik Izraela še z okrog 20 kvadratnih kilometrov velikega območja Šeba. Gre za ozemlje, ki ga je Izrael zasedel leta 1967 hkrati z Golansko planoto, zato tako Izrael kot tudi OZN zagovarjajo stališče, da je potrebno njegov prihodnji status urediti v okviru mirovnih pogajanj z Damaskom.