Tujina

Šaron v Moskvi

Moskva/Jeruzalem/Ramala, 30. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Izraelski premier Ariel Šaron je prispel na dvodnevni obisk v Moskvo, v ospredju katerega naj bi bil položaj na palestinskih območjih. Na pogovorih ga je prvi sprejel ruski predsednik Vladimir Putin.

Ruski predsednik Vladimir Putin je pohvalil končanje desetdnevne izraelske zasedbe rezidence palestinskega voditelja Jaserja Arafata v Ramali. "Mislim, da je bilo to odločitev težko sprejeti," je menil Putin. Putin je tudi podprl resolucijo, ki jo je minuli teden sprejel Varnostni svet ZN in ki zahteva umik Izraela z zasedenih palestinskih mest.

Putin je že sprejel izraelskega gosta
Putin je že sprejel izraelskega gosta FOTO: Reuters

Izraelski mediji so poročali, da želi Šaron pritisniti na ruskega predsednika Vladimirja Putina, da Rusija z orožjem ne bi več oskrbovala Iraka, Irana in Sirije. Prav tako naj bi izraelski premier ruskega predsednika prosil, da se zavzame za obvladovanje proiranske milice Hezbolah na jugu Libanona. Voditelja bosta govorila tudi o možnostih za izboljšanje sicer nezavidljivih odnosov na političnem, kulturnem in gospodarskem področju.

Šaron se bo srečal še z ruskim premierom Mihailom Kasjanovom in patriarhom Aleksijem II. Izraelski premier bi si pred bližajočimi volitvami rad zagotovil moralno podporo Rusije, s čimer bi tudi olajšal podporo med izraelskimi volivci ruskega izvora. Med šestimi milijoni izraelskih državljanov je namreč kar en milijon ljudi, ki prihajajo s področja nekdanje Sovjetske zveze. Gre že za drugi Šaronov obisk v Rusiji.

V Moskvi naj bi se sicer v torek mudil tudi Arafatov namestnik Mahmud Abas. Po navedbah palestinskih predstavnikov se bo Abas srečal z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom in ostalimi ruskimi predstavniki, ne bo pa se srečal s Šaronom.

Izraelska vojska nadaljuje z nasiljem

Izraelska vojska je medtem med vdorom v begunsko taborišče Balata v bližini Nablusa na severu Zahodnega brega ustrelila nekega mladega Palestinca in po palestinskih navedbah ranila še 10 drugih šolarjev. Palestinski prebivalci območja med mestoma Tulkarem in Kalkilija pa so sporočili, da jim je izraelska vojska razdelila sporočila, v skladu s katerimi naj bi bilo kmalu zaplenjenih več tisoč hektarjev palestinske zemlje za gradnjo zaščitnega zidu med Zahodnim bregom in izraelskim ozemljem.

Arafat: izraelski umik je le prevara

Arafat je izraelski umik označil za farso
Arafat je izraelski umik označil za farso FOTO: Reuters

Izraelski vojaki so medtem, po desetih dneh obleganja, ublažili blokado in tanke umaknili iz bližine Arafatovega sedeža. Palestinski voditelj pa meni, da "to ni uresničitev resolucije Varnostnega sveta ZN, ki zahteva prenehanje blokade", in dodal, da je vse "le prevara, s katero želi Izrael zavesti mednarodno skupnost".

"Odločitev o izvedbi volitev v začetku prihodnjega leta je bila sprejeta še pred izraelskim obleganjem rezidence v Ramali in volitve bodo potekale na dogovorjen dan," je na srečanju z novinarji še dejal palestinski vodja.

Arafat je tudi ponovil, da bodo predsedniške in parlamentarne volitve na palestinskih območjih 20. januarja leta 2003, kot je načrtovano. Tudi Arafatov svetovalec Nabil Abu Rudejna je zagotovil, da namerava Arafat čimprej imenovati člane novega kabineta in ostaja odprt reformam.

Arafat je 11. septembra letos na izrednem zasedanju palestinskega parlamenta v Ramali doživel enega hujših notranjepolitičnih porazov, potem ko je njegova 21-članska vlada, ki jo je oblikoval junija, prisiljena odstopiti, da bi se izognila glasovanju o nezaupnici. Takrat je Arafat nepričakovano napovedal, da bodo parlamentarne in predsedniške volitve na palestinskih avtonomnih ozemljih 20. januarja prihodnje leto.

Izrael nezadovoljen z omilitvijo obleganja v Ramali

Izraelski mediji menijo, da situacija na Bližnjem vzhodu ni povezana s pritiski na Irak
Izraelski mediji menijo, da situacija na Bližnjem vzhodu ni povezana s pritiski na Irak FOTO: Reuters

Izraelski umik iz Arafatove rezidence so sicer močno kritizirali tako izraelski mediji kot člani Šaronove vlade, saj ga ocenjujejo kot brezpogojno vdajo ameriškemu pritisku. Po mnenju kritikov se Šaron ob začetku operacije v Ramali ni zavedal, da bo ta ukrep oviral ameriška prizadevanja za pridobitev podpore arabskih držav in ostalih članic ZN pri svoji kampanji proti Iraku. Šaron naj bi tudi zmotno mislil, da bo zasedba prisilila Arafata v izgnanstvo in predajo osumljenih Palestincev, ki so na izraelskem seznamu iskanih oseb. Najnovejše javnomnenjske raziskave so namreč pokazale, da je Arafat z blokado pridobil še več podpore.

SORODNI ČLANKI