
Kot je na novinarski konferenci v Jeruzalemu povedal direktor bolnišnice Hadasa, kjer zdravijo Šarona, Šlomo Mor Josef, bo premier ostal globoko uspavan in priključen na respirator "najmanj 48 ur", da bi okreval po "hudem pretresu".
Po njegovih besedah bo tovrstno zdravljenje zmanjšalo pritisk v lobanji. Zdravniki upajo, da bodo po obdobju umetne kome izraelskega premiera postopoma zbudili. Po besedah Mor Josefa se zenice premiera odzivajo na stimulacijo. Zdravniki, ki sicer ne sodelujejo pri zdravljenju Šarona, ocenjujejo, da je to pozitiven znak neodvisnega delovanja možganov.
"Upamo, da bo ugotovljena stabilizacija začetek izboljšanja, a gre za dolg proces," je povedal Mor Josef. Po njegovih besedah bi bilo sicer prezgodaj podajati napovedi o izidu zdravljenja. Sicer pa je dejal, da je 'zelo malo verjetno', da bi Šaron lahko še naprej opravljal svoje delo.
Mor Josef je tudi zagovarjal odločitev zdravnikov, ki so se po kapi, ki jo je Šaron doživel 18. decembra, odločili premiera zdraviti z razredčevalci krvi. Po njegovem mnenju je Šaron prejemal ustrezne doze. Neodvisni zdravniki so namreč menili, da so za hudo kap, ki je Šarona zadela v sredo zvečer, verjetno kriva omenjena zdravila. Obenem so menili, da zdravnikov zaradi te odločitve ne bi smeli kritizirati.
Tudi Abas zaskrbljen za Šaronovo življenje

Palestinski predsednik Mahmud Abas je v Ramali povedal, da "z veliko zaskrbljenostjo" spremlja zdravstveno stanje izraelskega premiera Ariela Šarona. Ob tem je poklical v urad izraelskega premiera in izrazil željo po hitrem okrevanju predsednika vlade.
Palestinci upajo, da bo Šaron hitro okreval, je Abas dejal Olmertu, kot so sporočili z urada slednjega. Abas je še dejal, da poročila o Šaronovem zdravstvenem stanju spremlja z "zaskrbljenostjo". Pogovor je potrdil tudi Abasov urad in ob tem dodal, da je bil "prijateljski".
Olmert pa je Abasu povedal, da je Šaron izrazil "velik interes" za krepitev odnosov med Izraelci in Palestinci ter za napredek v mirovnem procesu, so še sporočili z Olmertovega urada.
"Ni dvoma, da bo to, kar se bo zgodilo Šaronu, najprej vplivalo na Izrael, ne bo pa vplivalo na naše volitve," je še dejal Abas. Predstavniki palestinskih oblasti so pred tem izrazili zaskrbljenost, da bi lahko Šaronov morebiten odhod s političnega prizorišča regijo potisnil v novo krizo in morebiti celo povzročil preložitev palestinskih parlamentarnih volitev.
Palestinski premier Ahmed Kurej je že pred tem poslal pismo izraelski vladi, v katerem je izrazil veliko zaskrbljenost zaradi Šaronovega zdravstvenega stanja.

Iranski predsednik želi Šaronovo smrt
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je dejal, da upa, da izraelski premier ne bo preživel. “Upam, da bo zadnja vest o Šaronu, da se je kriminalec iz Sabre in Šatile pridružil prednikom,” je dejal iranski predsednik. Ahmadinedžada je mednarodna skupnost obsodila, ker je pred tedni dejal, da bi bilo treba Izrael izbrisati z zemljevidov.
Sabra in Šatila sta bili palestinski begunski taborišču v Bejrutu, v njih pa so pripadniki proizraelske krščanske malice v Libanonu leta 1982 pobili več sto Palestnincev. V tem času je Šaron vodil vojaške operacije ob izraelskem napadu na Libanon.
Usoda Bližnjega vzhoda sedaj negotova

Medtem ko se izraelski premier Ariel Šaron v jeruzalemski bolnišnici bori za življenje, je politična usoda Izraela in celotnega Bližnjega vzhoda negotova. Šaronova smrt ali nezmožnost opravljanje funkcije bi slabe štiri mesece pred parlamentarnimi volitvami lahko pahnila Izrael v politično nestabilnost. Kritično stanje izraelskega premiera povzroča tudi zaskrbljenost glede prihodnosti mirovnega procesa s Palestinci in ugibanja o njegovem nasledniku.
Konec za Šaronovo stranko Kadima?
Politični analitiki menijo, da se je t.i. Šaronovo obdobje na izraelskem političnem prizorišču končalo in so že spremenili napovedi za parlamentarne volitve, ki so obetale zmago njegovi novi stranki Kadima. Javnomnenjske raziskave so od Šaronovega odhoda iz stranke Likud novembra lani napovedovale zmago Kadime, ki naj bi na volitvah 28. marca dobila približno tretjino od 120 sedežev v knesetu.

Medtem ko prejšnje poslabšanje zdravja in korupcijski škandal nista znatno omajala politične podpore 77-letnemu premieru, je po drugi kapi v manj kot treh tednih le malo verjetno, da bo Šaronu, sicer daleč najbolj priljubljenemu izraelskemu politiku, uspelo uresničiti sanje o tretji zaporedni zmagi na volitvah.
Tudi možnosti njegove Kadime bi se s Šaronovo smrtjo močno zmanjšale. Še pred zadnjim poslabšanjem premierovega zdravja so politični analitiki namigovali, da je Kadima komajda kaj več kot stranka enega samega moža brez znotrajstrankarske demokracije in institucij, kot jih imata tradicionalni stranki Likud in laburisti. In čeprav je Šaron poleg volivcev v stranko pritegnil nekaj pomembnih političnih osebnosti, kot sta finančni minister in Šaronov namestnik Ehud Olmert in pravosodna ministrica Cipi Livni, od njih najverjetneje ne bo dobil vsaj primerljive podpore.
Kakšna bo usoda mirovnega procesa?
Zdravstveno stanje izraelskega premiera povzroča tudi zaskrbljenost glede usode bližnjevzhodnega mirovnega procesa, saj naj bi bil premier po nekaterih ocenah ključna osebnost pri končanju pet let trajajočega prelivanja krvi. Kot izkušen vojak in politik trde roke naj bi bil idealen kandidat za sklepanje bolečih kompromisov, na podlagi katerih bi Izrael lahko zarisal svoje stalne meje. A večina Palestincev ga še vedno vidi kot nevarnega sovražnika, saj ima za sabo bogato zgodovino obsežnih vojaških operacij proti njim, in ne verjame, da bi Palestincem resnično dovolil vzpostavitev neodvisne države.

Prizadevanja za oživitev bližnjevzhodnega časovnega načrta, ki predvideva vzpostavitev palestinske države, bodo po nekaterih napovedih najverjetneje za nekaj časa zastala. Po eni strani zaradi težav zaradi Šaronove bolezni v izraelskem taboru, po drugi pa zaradi številnih problemov, s katerimi se med pripravami na parlamentarne volitve, predvidene za 25. januar, ukvarjajo palestinske oblasti.
Slednje sicer ocenjujejo, da Šaronovo kritično stanje ne bo imelo večjih posledic za izraelsko-palestinske odnose. Palestinski minister za informiranje Nabil Šat je dejal, da pred izraelskimi parlamentarnimi volitvami ni pričakovati sprememb politike, "četudi je Šaron bolan in če krmilo do volitev v Izraelu 28. marca prevzame njegov namestnik Ehud Olmert".
Po mnenju Jaserja Abeda Raba, člana izvršnega komiteja Palestinske osvobodilne organizacije (PLO), posledice Šaronove bolezni za bližnjevzhodni mirovni proces še niso jasno razvidne. "Z ali brez Šarona bo vse, kar bo sledilo, težko primerljivo s tem, kar je storil v zadnjih petih letih po izvolitvi za premiera," je dejal, hkrati pa dodal, da je Šaron Palestince obravnaval z "železno pestjo". Skrajna palestinska gibanja so se po drugi strani na Šaronovo bolezen odzvala s proslavljanjem. Med drugim ocenjujejo, da bo Bližnji vzhod brez Šarona "boljši svet".
Ob Šaronovem boju za življenje so vse glasnejša tudi ugibanja o tem, kdo bi ga lahko nasledil na položaju premiera. Po kapi so njegova pooblastila prenesli na njegovega namestnika in jeruzalemskega župana Olmerta, ki pa po mnenju mnogih ne uživa zadostne politične podpore, da bi postal voditelj na dolgi rok. Njegov največji tekmec bo najverjetneje dolgoletni Šaronov tekmec, nekdanji premier Benjamin Netanjahu