"Ne morem zavrniti te možnosti, ker živimo v regiji, kjer ni sprejemljiv obstoj države Izrael," je za izraelsko javno televizijo ob 30. obletnici vojne na židovski dan sprave, ki jo bodo obeležili prihodnji teden, dejal izraelski premier Šaron.
Izraelsko-arabska vojna iz leta 1973, v kateri je življenje izgubilo 2700 izraelskih vojakov, po 19 dneh borbe pa je zmagal Izrael, je v spominu Izraelcev zabeležena kot neuspeh obveščevalnih vojnih služb, ki niso predvidele napada egiptovske in sirske vojske.
ZN Izraelu očitajo številne kršitve človekovih pravic
Novo poročilo Združenih narodov o razmerah na zasedenih palestinskih območjih je Izraelu pripisalo nenehno kršenje človekovih pravic in humanitarnega prava na palestinskih ozemljih.
Treba bi bilo omejiti obseg kršitev človekovih pravic v imenu boja proti terorizmu, je v objavljenem poročilu zapisal posebni poročevalec ZN, močno pa je kritiziral zaščitni zid, ki ga Izrael gradi na Zahodnem bregu. Predlagal je tudi izvedbo neodvisne preiskave v zvezi s pritožbami o mučenju in nečloveškem ravnanju s palestinskimi zaporniki.
Izraelski veleposlanik pri ZN Jakov Levy je poročilo kritiziral, saj naj ne bi omenjalo nenehnega nasilja nad izraelskimi civilisti, ki je terjalo okoli 900 življenj Izraelcev. ”Zaradi tega se mi zdijo izraelski ukrepi za samozaščito ustrezni, torej tudi gradnja zaščitnega zidu,” je povedal Levy.
Po mnenju posebnega ameriškega odposlanca za Bližnji vzhod Wiliama Burnsa vztrajanje Izraela pri gradnji judovskih naselij na palestinskih ozemljih ogroža prihodnost Izraela kot demokratične države. Dodal je, da je to ravnanje Izraela v nasprotju s cilji, ki jih zagovarja ameriški predsednik George Bush - vzpostavitvijo palestinske države, ki bo z Izraelom živela v miru.
Posebni poročevalec ZN pa pravi, da bo z gradnjo zaščitnega zidu resno prizadetih okoli 210.000 Palestincev, Izrael pa si bo prisvojil znatne predele Zahodnega brega. ”Zid ima vse lastnosti trajnega objekta,” je povedal, kar pomeni, da gre za kršitev mednarodnega prava, Ustanovne listine ZN in Ženevske konvencije.
Tudi Powell poziva k spremembam
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v ponedeljek zvečer pozval k spremembam na Bližnjem vzhodu, s katerimi bi izkoreninili "nasilje in terorizem", kot primer pa je navedel "izreden napredek", ki je dosežen v Iraku. "Brez sprememb bo Bližnji vzhod ostal vir nasilja in terorizma, ki ju podžigata revščina in obup," je na ameriško-arabskem gospodarskem forumu v Detroitu poudaril Powell. "Tega ne smemo in ne bomo dovolili," je še poudaril ameriški državni sekretar.
Izpostavil je prizadevanja ZDA v zvezi s časovnim načrtom za Bližnji vzhod in pozval novoimenovanega palestinskega premiera Ahmeda Kureja, naj "napade" terorizem. "Preprosto dejstvo je, da bomo težko napredovali, če si Kurej ne bo v zadostni meri prizadeval za uresničevanje časovnega načrta in ne bo zatiral terorizma," je poudaril.