"Jeruzalem je naš za vedno in ne bo nikoli padel v tuje roke," je dejal izraelski premier Ariel Šaron. Premier Šaron je zbrani množici spregovoril na enem od gričev v Jeruzalemu, ki je bil nekoč branik jordanske vojske, ki so ga izraelske paravojaške enote zavzele med šestdnevno vojno leta 1967.
Izrael si je Vzhodni Jeruzalem prilastil s sprejemom zakona leta 1980, v katerem so celo mesto razglasili kot izraelsko nerazdeljeno prestolnico, vendar mednarodna skupnost tega ni priznala. Medtem pa tudi Palestinci hočejo Jeruzalem za prestolnico njihove države, ki naj bi jo dobili v prihodnosti.

Načrti nadzora nad Jeruzalemom po umiku Izraela
Izraelska vlada naj bi danes razkrila načrte glede nadzora nad Jeruzalemom po umiku Izraela z območja Gaze v letošnjem poletju. Izraelski predsednik Moše Kacav in premier Ariel Šaron naj bi na spominski slovesnosti po navedbah iz Šaronovega urada predstavila omenjeni načrt.
Po navedbah iz Šaronovega urada, naj bi načrt okrepil vpliv Izraela v Jeruzalemu, naredil mesto bolj privlačno za vlagatelje, nove prebivalce in turiste, tako da bi Jeruzalem postal to, kar si zasluži, prvo mesto v Izraelu. 30. julija 1980 je izraelski parlament sprejel zakon, s katerim je Jeruzalem razglasil za enoto in večno prestolnico Izraela. Palestinci želijo, da bi postal vzhodni Jeruzalem prestolnica njihove prihodnje države.

Spopadi na Tempeljskem griču
V spopadih med muslimanskimi verniki in izraelsko policijo, do katerih je prišlo davi na Tempeljskem griču, je bilo lažje ranjenih šest ljudi.
Do spopadov je prišlo potem, ko je skupina judovskih skrajnežev obiskala Tempeljski grič, ki je sveti kraj tako za jude kot za muslimane. Muslimanski verniki so nanje metali kamenje, izraelska policija pa je v odgovor vdrla na ploščad z mošejo Al Aksa, ki stoji na vrhu Tempeljskega griča, in s solzivcem razgnala Palestince, ki so se pred njimi branili s kamenjem.
Izraelska policija je sporočila, da so bili ranjeni policist in dva judovska vernika, po palestinskih virih pa so poškodbe utrpeli še trije Palestinci. Policija je ob tem aretirala enega Palestinca, ki mu očita, da je zanetil spopad.
Vodja uprave mošeje Al Aksa, Adnan Huseini je pojasnil, da je policija spodbudila muslimanske vernike, ko je na Tempeljski grič spustila judovske skrajneže. Načelnik tamkajšnje policije Ilan Franko pa je zatrdil, da "imajo vse strani pravico do verske svobode".
V vasi Mardi na Zahodnem bregu pa so Palestinci in mirovniki iz tujine pripravili demonstracije proti gradnji varnostnega zidu na Zahodnem bregu. Izraelska policija je protestnike pregnala s solzivcem.