Tujina

Šaron dobil zaupnico

Jeruzalem/München, 09. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Arielu Šaronu so kljub nasprotovanju koalicije njegovemu načrtu o evakuaciji judovskih naselbin v Gazi izglasovali zaupnico.

Za las je šlo!
Za las je šlo! FOTO: Reuters

Izraelskemu premieru Arielu Šaronu so kljub nasprotovanju koalicije njegovemu načrtu o evakuaciji judovskih naselbin v Gazi izglasovali zaupnico. Šaron, katerega koalicija razpolaga z 68 mesti v parlamentu s 120-imi sedeži, je dobil le nekaj malega več glasov kot opozicija, saj so se nekateri člani koalicije v znak protesta vzdržali glasovanja zanj.

Sicer pa naj bi se palestinski premier Kurej in izraelski premier Šaron prvič sešla okoli 20. februarja. "Odločni smo nadaljevati mirovni proces z Izraelom, zato se bosta okoli 20. februarja prvič sešla premiera, kar bo omogočilo obnovo tega procesa," je v Madridu povedal palestinski minister za zunanje zadeve Nabil Šat.

Šat je podal izjavo po pogovorih s špansko zunanjo ministrico Ano Palacio in dodal, da se Palestinci soočajo s težkimi časi, predvsem zaradi varnostnega zidu, ki ga na Zahodnem bregu gradi Izrael.

Španska ministrica Ana Palacio, ki je sicer priznala pravico vseh držav, da se varujejo pred teroristično grožnjo, pa je ob tem izrazila stališče španske vlade, da pomeni gradnja zidu kršenje mednarodnega in človekoljubnega prava ter da ustvarja enklave.

ZDA za izraelski umik iz Gaze

ZDA po poročanju izraelskih medijev podpirajo odstranitev judovskih naselbin z območja Gaze, nasprotujejo pa priključitvi naselbin na Zahodnem bregu.

ZDA podpirajo umik judovskih naseljencev iz območja Gaze in nasprotujejo naseljevanju na območju Zahodnega brega (Foto: Reuters)
ZDA podpirajo umik judovskih naseljencev iz območja Gaze in nasprotujejo naseljevanju na območju Zahodnega brega (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kot pišejo izraelski časniki, so ameriški predstavniki izraelskim kolegom v preteklih dneh povedali, da ne bodo dopustili nikakršne preselitve Izraelcev z območja Gaze na Zahodni breg. Washington naj bi namreč v tem videl kršitev izraelske obveznosti do zamrznitve gradnje judovskih naselij.

Izraelski premier Šaron je iz zdravstvenih razlogov odpovedal vse sestanke, saj mora opraviti zdravniške preiskave zaradi kamnov v mehurju, z delom pa bo znova začel predvidoma v sredo. Šaron bo 26. februarja dopolnil 76 let.

V 17 judovskih naselbinah na območju Gaze živi okoli 7500 Izraelcev. ZDA po podpirajo napoved izraelskega premiera Ariela Šarona za odstranitev judovskih naselbin z območja Gaze kot prvi korak v okviru mednarodnega mirovnega načrta za Bližnji vzhod. Obenem pa Washington vztraja, da Šaronovi "enostranski ukrepi" ne morejo predstavljati alternative bližnjevzhodnemu časovnemu načrtu, še pišejo izraelski časniki.

Vrhovno sodišče o pritožbah zoper varnostni zid

Izraelsko vrhovno sodišče naj bi danes preučilo dve pritožbi organizacij za varstvo človekovih pravic proti trasi varnostnega zidu, ki ga na Zahodnem bregu gradi Izrael. Osnova pritožb, ki sta jih na sodišče vložila Center za zaščito posameznika in Društvo za državljanske pravice v Izraelu, je trasa varnostnega zidu, ki se zajeda globoko v Zahodni breg in tako priključuje judovske naselbine.

Do razprave na sodišču naj bi tako prišlo dva tedna pred prvo razpravo o tem vprašanju na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ). Pritožbi, ki ju bo obravnavalo vrhovno sodišče, sta s tem "generalka" pred zasedanjem na ICJ. Odločitev naj bi vrhovno sodišče sporočilo v prihodnjih dneh.

"Ne nastopamo proti obstoju varnostnega zidu temveč proti njegovi trasi. Ni sprejemljivo, da trasa oblikuje enklave za Palestince, da bi priključila naselbine," je dejal eden od odvetnikov Centra za zaščito posameznika, Avidor Feldman. Tesni sodelavec izraelskega obrambnega ministra Šaula Mofaza, Amos Gilad je zatrdil, da trasa zidu "upošteva zgolj varnostni vidik" in da bodo "težave Palestincev zmanjšali".

Predsednik sveta za nacionalno varnost Giora Eiland pa je v okviru varnostne konference, ki je v soboto in nedeljo potekala v Münchnu, priznal, da so bile pri trasiranju zidu storjene napake. "Pri načrtovanju zidu nismo uspeli upoštevati posledic zidu na življenja nedolžnih Palestincev," je dejal Eiland. Po njegovem mnenju bi moral Izrael zato izboljšati razmere in, "če je to potrebno, spremeniti prvotno traso zidu".

Izraelci ubili vojaka na Zahodnem bregu

Izraelska vojska je v spopadu s palestinskimi vojaki na Zahodnem bregu do smrti ranila enega Palestinca. Tiskovni predstavnik organizacije Brigade mučenikov Al Akse je povedal, da je umrli 22-letni Ahmed Mahdi Awad, do streljanja pa je prišlo v bližini judovske naselbine Kadim, v bližini mesta Dženin. "Do strelskega spopada je prišlo na delovišču vzhodno od Dženina. Izraelski vojaki so opazili štiri Palestince in začeli streljati, pri tem pa enega zadeli, eden od izraelskih vojakov pa je bil ranjen v nogo," je povedal izraelski vojaški informator.

V puščavi Gaza pa so Izraelci že včeraj do smrti ranili 23-letnega Khalila Bawadija, pripadnika vojaškega gibanja Hamas. Po informacijah Hamasa je bil Bawadi ustreljen med detonacijo eksploziva, s katerim je skušal razstreliti mimo vozeče izraelsko vojaško vozilo. Izraelska vojska je priznala, da je prišlo do eksplozije ob cesti, zanikajo pa, da bi streljali na Bawadija – ta naj bi umrl zaradi nepazljivosti pri razstrelitvi eksploziva.

Izraelski predstavniki so začeli sprejemati trditve, da t.i. varnostni zid ne vpliva pozitivno na življenja Palestincev
Izraelski predstavniki so začeli sprejemati trditve, da t.i. varnostni zid ne vpliva pozitivno na življenja Palestincev FOTO: Reuters

Palestina želi postati članica EU

Palestinski zunanji minister Nabil Šat je v Münchnu na varnostni konferenci izrazil upanje, da bi članica Evropske unije nekoč postala tudi samostojna palestinska država, poroča nemški tednik Der Spiegel. Sicer naj bi takšna ambicija Palestincev prišla na vrsto potem, ko bi bil sklenjen mir z Izraelom. "Če bi Palestina lahko postala članica EU po sklenitvi mirovnega sporazuma, bi bila to odlična spodbuda," je menil Šat.

Šat se je odzval na predlog nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja, ki se je zavzel za sprejem "nove čezatlantske pobude" za razvoj in varnost na Bližnjem vzhodu. Šlo naj bi za skupno strategijo, ki naj bi jo oblikovali v dialogu s partnerji na območju, tudi z Iranom ter Arabsko ligo. Kot je prepričan Fischer, je varnost regije "manj odvisna od posredovanja zveze NATO v Iraku (...), temveč bolj od tega, ali bomo končno dojeli strateški izziv posodobitve" vseh držav območja. Kot je prepričan vodja nemške diplomacije, je modernizacija regije odločilen dejavnik.

Tudi Palestinci se vidijo v Evropski uniji (Foto: Reuters)
Tudi Palestinci se vidijo v Evropski uniji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na obisku na Irskem, ki predseduje EU, pa je palestinski premier Ahmed Kurej, ki v državah EU išče podporo proti sporni gradnji izraelskega varnostnega zidu v Gazi in na Zahodnem bregu. V Dublinu se bo sešel z irskim premierom in predsedujočim povezavi Bertiejem Ahernom in zunanjim ministrom Brianom Cowenom.

Palestinci preučujejo možnost razglasitve države

Palestinski voditelji pa preučujejo možnost razglasitve neodvisne države na območju Zahodnega brega in Gaze, da bi se tako zoperstavili načrtu izraelskega premiera Ariela Šarona o enostranski ločitvi, je sporočil visoki palestinski predstavnik Jaser Abed Rabo. "Palestinska oblast preučuje številne ideje in možnosti odgovora na Šaronov načrt," je na novinarski konferenci v Ramali po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Rabo, predstavnik izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) in tesen Arafatov sodelavec. Šaronov svetovalec Zalman Šoval pa je opozoril, da bi si Izrael lahko kot odgovor na takšno palestinsko dejanje priključil sporna ozemlja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20