Tako kaže, da palestinski voditelj ne bo dobil dovoljenja za odhod na vrh Arabske lige v Bejrutu, ki se bo začel v sredo. Vodstvo palestinske organizacije je zavrnilo ponudbo izraelske vlade, ki je kot pogoj za Arafatovo udeležbo postavila enostransko prekinitev ognja.

Več tisoč Palestincev pa je v Gazi protestiralo zaradi izraelske prepovedi, da se Jaser Arafat ne sme udeležiti jutrišnje konference. Med protesti so med drugimi izjavljali tudi, da so za Arafata pripravljeni žrtvovati svoje duše in kri.
Napad na mednarodne opazovalce
V Hebronu na Zahodnem bregu sta bila danes ubita dva pripadnika mednarodnih opazovalcev, turške in švicarske narodnosti. Opazovalca sta bila pripadnika Začasne mednarodne prisotnosti v Hebronu (TIPH), ubita pa sta bila, ko sta vozila po cesti pri palestinskem kraju Halhoul, ki pa jo večinoma uporabljajo izraelski naseljenci, je sporočil predstavnik omenjene mednarodne misije. Izraelska vojska se je na napad že odzvala in zanj obtožila Palestince. Gre za prve žrtve med mednarodnimi opazovalci te misije na Zahodnem bregu, ki je bila vzpostavljena leta 1997 po uveljavitvi sporazuma, ki deli Hebron na judovski in palestinski del.
Pogovori med Zinnijem in palestinsko delegacijo so se končali brez dogovora
V Ramali so danes potekali pogovori med posebnim ameriškim odposlancem za Bližnji vzhod Anthonyjem Zinnijem in palestinsko delegacijo, ki pa so se končali brez dogovora o prekinitvi ognja. Palestinci naj bi imeli še vedno zadržke glede Zinnijevega predloga o uresničitvi Tenetovega načrta, saj vztrajajo pri zahtevi o povezavi prekinitve ognja z načrtom o mirovnih pogajanjih. Izrael je sicer v Zinnijeve predloge v noči na torek načelno privolil.

Če bi Palestinci sprejeli ameriški predlog, bi se pod vodstvom Zinnija lahko še danes sestala visoka izraelsko-palestinska varnostna delegacija. Palestinska delegacija naj bi se v Ramali sestala tudi s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, da bi se pogovorila o zadnjem razvoju dogodkov.
Izraelski zunanji minister Šimon Peres je med obiskom v Pekingu izjavil, da ni ovir za Arafatovo udeležbo na vrhu Arabske lige, če bo palestinska stran spoštovala premirje.
Šaron Arafatu ne bo dovoli odhoda v Bejrut

Nek izraelski predstavnik je povedal, da po Šaronovem mnenju "niso izpolnjeni pogoji" za to, Arafat pa naj ne bi ni izdal nikakršnega ukaza palestinski policiji za boj proti terorizmu in še vedno dopušča podžiganje nasilja.
ZDA, EU in OZN so izraelske oblasti pozvale, da palestinskemu voditelju Arafatu dovolijo odhod na srečanje Arabske lige v Bejrut, saj bi lahko s tem korakom prispevali k hitrejši pomiritvi 53 let dolgega konflikta med Izraelom in Palestinci. Vrha v Bejrutu se bodo udeležili tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, evropski visoki predstavnik za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in španski premier Jose Maria Aznar, trenutno predsedujoči EU.

Javier Solana je opozoril, da bo Arafat, ne glede na to, ali se bo udeležil vrha v Bejrutu, v središču pozornosti: "Najbolje bo, če mu dovolijo, da v Bejrutu predstavi svoje mnenje, saj bo ključna oseba na vrhu." Solana je še opozoril, da mora Izrael Arafatu omogočiti tudi varno vrnitev, svobodo gibanja pa bi mu morali zagotoviti že dolgo časa nazaj. Ni pa izrazil optimizma glede savdskega mirovnega načrta, po njegovem bo predlog na bejrutskem vrhu doživel bistvene spremembe. Sam predlog pa kljub temu predstavlja neko pozitivno smer in upanje za nadaljevanje mirovnih prizadevanj.
Naša posebna poročevalka Karmen Švegl je povedala, da na dnevnem redu današnje seje izraelskega varnostnega kabineta ni bilo Arafatove udeležbe v Libanonu. Odločitev naj bi izraelska vlada sprejela komaj jutri.
Poveljnik palestinskih varnostnih sil pa je Izraelce opozoril, da se bo nasilje nadaljevalo, v kolikor Arafatu ne bodo dovolili odhoda v Bejrut. Tudi Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer meni, da bi Arafata morali "izpustiti" in mu omogočiti odhod v Bejrut.
Šaron ne more več držati obljube
Izraelski premier Ariel Šaron je svojo obljubo, da ne bo storil nič hudega palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu, označil kot "osebno napako". "Med svojim sedanjim mandatom sem obljubil nekaj, kar se je izkazalo za napačno: dejal sem, da z Arafatom ne bom fizično obračunal," je v intervjuju za izraelski časnik Jediot Ahronot, izjavil Šaron.
Tudi egiptovskega predsednika Mubaraka ne bo v Bejrut

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je nekaj ur pred začetkom vrha Arabske lige odpovedal svojo udeležbo na srečanju. Na vrhu ga bo zastopal premier Atef Ebeid. Vzroka za odločitev Mubarak ni pojasnil, egiptovski zunanji minister Ahmed Maher je v Bejrutu le pojasnil, da je predsednik odločitev sprejel zaradi "notranjih razlogov", ki terjajo njegovo navzočnost v Egiptu. Opazovalci v Kairu so prepričani, da Mubarak ne bo potoval v Bejrut zaradi nasprotnih stališč arabskih držav do savdske mirovne pobude. Drugi vzrok pa naj bi bila odsotnost palestinskega voditelja Arafata.
Že prej pa je egiptovski predsednik paelstinskemu voditelju Arafatu odsvetoval pot v Bejrut, ker naj bi mu izraelski premier Šaron ne dovolil vrnitve v Ramalo. Za libanonski časnik An-Nahar je Mubarak še dejal, da si lahko Izrael kot izgovor za uničenje še preostalih upravnih zgradb Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) izmisli karkoli, PLO pa bo tako ostala zunaj palestinskega ozemlja. Če ga bo Arafat vprašal za nasvet, ali naj odide iz Ramale, mu bo Mubarak po lastnih besedah dejal, naj ne hodi, saj je prepričan, da mu Izrael ne bo dovolil vrnitve na palestinska ozemlja.
Palestinski voditelj je sicer že pred tem povedal, da se "stoodstotno trudi" za ustavitev nasilja, poudaril pa, da "nihče ne more imeti stoodstotnih rezultatov, razen če je Bog". Povedal je še, da se ne boji, da mu Izrael ne bi več dovolil vrnitve, če bi se udeležil vrha v Bejrutu. Palestinske oblasti so sicer zavrnile izraelske zahteve, da je treba premirje doseči pred odpravo hišnega pripora Arafatu.