Bivši francoski predsednik Nicolas Sarkozy je zanikal vpletenost v korupcijo, zaradi česar je bila v sredo proti njemu uvedena uradna preiskava. Obtožbo je označil za groteskno, del sodstva pa obtožil politične instrumentalizacije.
"Odprto vam povem, nimam si kaj očitati," je dejal novinarjem zasebne televizije TF1 in radia Europe 1 v svojem prvem televizijskem intervjuju od poraza na predsedniških volitvah leta 2012.
Zatrdil je, da ni nikoli ničesar naredil v nasprotju s pravno državo in da ni nikoli izdal zaupanja nikogar.
Kritičen je bil do tega, da so ga pred odločitvijo o uvedbi uradne preiskave pridržali 15 ur na zaslišanju. Meni, da so ga s tem hoteli ponižati, saj ne gre za običajen postopek. Vprašal je, ali ga ni mogel zaslišati sodnik.
Sarkozyjevo pridržanje na zaslišanju v torek je bil dejansko prvi primer tovrstnega ukrepa v okviru kazenske preiskave proti kateremu od nekdanjih francoski predsednikov.
Po 15-urnem zaslišanju je sodišče v sredo proti njemu uvedlo uradno preiskavo zaradi suma korupcije, trgovanja z vplivom in sprejemanja zaupnih informacij, za kar je zagrožena desetletna zaporna kazen.
Sodnico obtožil, da je pristranska
Sodnico Claire Thepaut, ki je bila med sodniki, ki so odločili o uvedbi uradne preiskave, je obtožil pristranskosti, ker je članica sodniškega sindikata, ki se uvršča na levico.
"Ali je normalno, da so izbrali sodnika, ki je član sodniškega sindikata, katerega politična obsesija je uničenje osebe, proti kateri mora sprejeti odločitev," je dejal.
Čeprav bi primer lahko imel težke posledice za njegove upe v vrnitve na politično prizorišče še pred naslednjimi predsedniškimi volitvami leta 2017, je napovedal, da bo konec avgusta ali v začetku septembra povedal, ali se namerava vrniti v politiko kot kandidat za vodstvo svoje stranke Unija za ljudsko gibanje (UMP).
Kaj ga obtožujejo?
Preiskovalci sumijo, da je danes 59-letni Sarkozy, ki je bil na predsedniškem položaju od leta 2007 do 2012, sodniku Gilbertu Azibertu obljubil položaj vladnega svetovalca v Monaku v zameno za podatke o poteku preiskave glede domnevno nezakonitega financiranja Sarkozyjeve volilne kampanje. Preiskujejo tudi domneve, da je nekdo Sarkozyja obvestil o tem, da v okviru preiskave prisluškujejo njegovemu telefonu.
Uradno preiskavo je sodišče uvedlo tudi proti Sarkozyjevemu dolgoletnemu odvetniku Thierryju Herzogu in sodniku Azibertu, ki so ju oblasti pridržale že v ponedeljek.
Uvedba preiskave v francoski zakonodaji pomeni, da bo njegov primer preučil sodnik, ki bo nato odločil, ali obstajajo zadostni dokazi za obtožnico.
Vse od slovesa od predsedniškega položaja se sicer Sarkozy sooča z različnimi sodnimi preiskavami. Kot v drugih tudi v tem primeru zanika kakršnokoli kaznivo dejanje, njegovi zavezniki na desnem političnem polu pa dogajanje opisujejo kot lov na čarovnice.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.