Tujina

'Upreti se moramo poskusom razvrednotenja mednarodnega prava'

New York, 27. 09. 2019 17.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
L.Š. / STA
Komentarji
103

Premier Marjan Šarec je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 74. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku izrazil trdno podporo učinkovitemu multilateralizmu in temeljnim načelom, med katere spada tudi vladavina prava in spoštovanje človekovih pravic.

Uvodoma je dejal, da je svetovni red v tranziciji, mednarodne organizacije pa se trudijo to upoštevati. Pri tem ne gre zavreči temeljnih načel, ki so vodila svet v zadnjih sedmih desetletjih – suverena enakost vseh držav, kolektivna varnost, progresivni razvoj mednarodnega prava in izpolnjevanje obveznosti v dobri veri, mirno reševanje sporov, prijateljsko sodelovanje med državami ter spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Premier Marjan Šarec je imel govor na splošni razpravi svetovnih voditeljev 74. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku.
Premier Marjan Šarec je imel govor na splošni razpravi svetovnih voditeljev 74. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku. FOTO: AP

Šarec je odločno podprl multilateralizem ter poudaril, da se je treba osredotočiti na pravno državo in človekove pravice, podnebne spremembe in cilje trajnostnega razvoja, pa tudi izzive, povezane z novimi tehnologijami. "Naša zavezanost večstranskemu sodelovanju izhaja iz naših vrednot in trdnega prepričanja, da se svetovna vprašanja lahko rešujejo le s skupnimi močmi," je dejal.

"Pri spoštovanju mednarodnega prava ne gre za oportunizem ali politično voljo, ampak za pravno obveznost in sine qua non mednarodnega sistema. Zato je nujno, da se upremo poskusom razvrednotenja mednarodnega prava. Spoštovanje mednarodnih zavez in izvajanje mednarodnih sodnih odločitev sta temeljnega pomena," je povedal premier.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Vzpostavil tudi pomen ukrepanja na področju podnebnih sprememb

Naša zavezanost večstranskemu sodelovanju izhaja iz naših vrednot in trdnega prepričanja, da se svetovna vprašanja lahko rešujejo le s skupnimi močmi.

V zadnjih sedmih desetletjih je bil po njegovem dosežen zavidljiv napredek pri varstvu človekovih pravic, a ta ne sme biti samoumeven, treba se je upreti vsakemu poskusu slabitve obstoječe ravni varstva človekovih pravic. "Te so ena največjih dobrin, ki jih lahko zapustimo in tudi moramo zapustiti svojim otrokom," je dejal.

Poudaril je, da podnebne spremembe zahtevajo nujno ukrepanje, na kar je opozorilo doslej največje aktiviranje mladih na svetovni ravni in pobuda generalnega sekretarja za sklic podnebnega vrha. "Dolžni smo otrokom, da ne odrinemo pariškega podnebnega sporazuma."

"Za Slovenijo je prehod na trajnostno in zeleno gospodarstvo strateška prednostna naloga. Slovenija bo tudi v prihodnje podpirala izvajanje Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah; pri tem bomo posebno pozornost namenili trajnostni rabi naravnih virov in gospodarjenju z njimi, predvsem vode, spodbujanju krožnega gospodarstva in ohranjanju ter varstvu biotske raznovrstnosti," je med drugim poudaril premier.

'Množične migracije moramo obravnavati s stališča solidarnosti'

Pri spoštovanju mednarodnega prava ne gre za oportunizem ali politično voljo, ampak za pravno obveznost in sine qua non mednarodnega sistema. Zato je nujno, da se upremo poskusom razvrednotenja mednarodnega prava. Spoštovanje mednarodnih zavez in izvajanje mednarodnih sodnih odločitev sta temeljnega pomena.

Šarec se je v govoru zavzel tudi za lajšanje osnovnih vzrokov za migracije v državah v razvoju. "Množične migracije niso nov izziv in jih tudi ni mogoče kar čez noč preprosto ustaviti. Obravnavati jih je treba odgovorno s stališča človekovih pravic in solidarnosti z jasnim poudarkom na preprečevanju - ustrezni obravnavi razmer tam, od koder te migracije izvirajo," je dejal.

Zavrnil je vse vrste diskriminacije, se zavzel za zaščito napredka pri spolni enakosti in opolnomočenju žensk, pri čemer je poudaril, da so spolne in reproduktivne pravice bistvene za enakost spolov.

Članice Varnostnega sveta ZN je pozval, naj podprejo kodeks ravnanja v zvezi z množičnimi grozodejstvi in se vzdržijo uporabe veta v takih primerih.

Množične migracije niso nov izziv in jih tudi ni mogoče kar čez noč preprosto ustaviti. Obravnavati jih je treba odgovorno s stališča človekovih pravic in solidarnosti z jasnim poudarkom na preprečevanju - ustrezni obravnavi razmer tam, od koder te migracije izvirajo.

Slovenija se zavzema za preprečevanje spopadov in mediacijo. Odločena je prispevati k prizadevanjem za preprečevanje, predvsem s podpiranjem stebra človekovih pravic ZN, mednarodnega kazenskega sodstva in mirnega reševanja sporov. V tej zvezi bo Slovenija tudi v prihodnje podpirala stabilnost in evropsko vključevanje držav Zahodnega Balkana.

Šarec je kot član kroga voditeljev za preprečevanje spolnega izkoriščanja in zlorab v operacijah ZN in odziv nanje, ki ga je ustanovil generalni sekretar, pozval k usklajenemu delovanju za preprečevanje spolnega izkoriščanja iz zlorab v sistemu ZN.

'Izraziti moramo svoje največje upe, ne najglobljih strahov'

Slovenija bo pomagala državam pri zagotavljanju, da storilci prevzamejo odgovornost za svoja dejanja in je skupaj z več drugimi državami dala pobudo za pogajanja o večstranski pogodbi o medsebojni pravni pomoči in izročitvi zaradi kazenskega pregona po domačem pravu najhujših mednarodnih kaznivih dejanj.

Na koncu je še omenil nove tehnologije, ki povezujejo ljudi, povečujejo produktivnost in kakovost življenja, hkrati pa tudi nove nevarnosti za države in posameznike. Navzoče je seznanil s predlogom o vzpostavitvi prvega evropskega mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco v Ljubljani pod okriljem Unesca. Izrazil je upanje, da se bo lahko novembra na generalni konferenci Unesca zanesel na podporo držav.

Govor je sklenil z izrazom prepričanja, da moramo slediti svojim zamislim in idealom, ne pa se jim odreči. "Izraziti moramo svoje največje upe, ne najglobljih strahov. Zagotoviti moramo dovolj močno vodstvo, ki bo priznalo, da imajo narodi skupne interese, ljudje pa skupna splošna načela in zamisli v naši skupni človečnosti."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (103)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nimasmisla
28. 09. 2019 12.50
+0
pravi imamo mehanizme čudno da jih bolgarija in romunija ne morata iskoristit ali cro veljajo druga vendar tisti mehanizem gre v pokoj da bo v miru zdravil išijas
vertex
28. 09. 2019 12.37
+0
Bravo predsednik šarec..zgodovinski govor
Covid 19
28. 09. 2019 09.31
+1
Danes vidimo,da je vladavina prava pod strankarskimi in političnimi odnosi,to vodi v prepad.Tito je rekel,istjerati svakoga,ki oče,da pomuti..v našem primeru,sta to juncker in plenko,mislim,da jima mora slovenija,ki stoji na pravi strani in kot kaže se bo tudi tokrat Šerec iskazal,pa tudi Cerar, popolnoma zašvasat goflje,dokler eu komisija ne začne delovati nepristransko.
ne rabimo predsednika
28. 09. 2019 08.28
+5
Kar je meni znano je mednarodno pravo samo kako učinkovito orožje imaš in s kom si zaveznik.
Nimasmisla
28. 09. 2019 08.21
+4
a on arogantnež hrvaški pa raje grozi kot pa bi se pogovarjal tudi nizozemci niso navdušeni nad hrvati junker pa baj baj
Klotilda H
28. 09. 2019 08.18
+2
VLADAVINA PRAVA: SO HRVATI NAVDUŠENI NAD TEM GOVOROM???
KAPIBARA
27. 09. 2019 20.36
+1
Ker sem napisal: B-abe z-ešane .. so me rediral :-) Pa je samo njegov slogan..
upornik19
27. 09. 2019 20.29
+3
a je igral serpentinška
CyberWorm90
27. 09. 2019 20.24
-10
srebrnemu spet janšisti ponarejajo pluske widm : ))))
Brakedirt
27. 09. 2019 20.39
+6
CyberWorm90
27. 09. 2019 21.33
-7
walda še posebej k wam ponarejajo pluske : ))))
vinogradnik33
27. 09. 2019 20.11
+5
Razumem , da imate nalogo o predsedniku vlade in vseh , ki niso z vami in niso vaši , morate pisati ali prenašati grda sporočila , sporočila , ki naj bi diskvalificirala slehernega , ampak ne razumem zakaj v to spuščajo polpismene opranoglavce iz sekte in jim za to še plačujejo !?
el capitano
27. 09. 2019 20.11
+5
Za vse je kriv Pahor, ko je takrat firsiral sprejetje arbitraže Seveda je zgodbo izkoristil za volilno kampanijo.Ko so Hrvatje v parlamentu izglasovali, da je sporazum kontaminirana, torej ničen, bi morali ravno tako storit Slovenci in jih drugi krog v katerem bi bili Slovenci v prednosti, saj so Hrvatje zmintirali prvega. Slovenija bi imelo boljšo pozicijo in je zelo možno, da bi bil drugi sporazum, bolj ugoden za Slovenijo..
srebrnibreg
27. 09. 2019 20.15
+9
Kdo in kje se je kdo sploh dogovoril, da bomo reševanje meje dali na mednarodno arbitražo?
srebrnibreg
27. 09. 2019 20.41
+4
CyberWorm90
27. 09. 2019 20.09
+6
trenutna wlada dela odlično : ))) še posebej razni jankowići lidija glawina zdrawstweni lobij pa kolektor pr drugmu tiru itd so izredno zadowoljni s trenutno wlado : )))
Kruh+sol!
27. 09. 2019 20.07
+0
Mednarodno pravo? Bomo videli, ko bodo hrcki vse migrante spustl k nam. To bo pesem.
Brakedirt
27. 09. 2019 20.08
+3
srebrnibreg
27. 09. 2019 20.09
+11
Kako pa so prišli v Hrvaško? Seveda. Šarec in Fajonova sta jih pustila.
srebrnibreg
27. 09. 2019 20.06
+13
"Množične migracije niso nov izziv in jih tudi ni mogoče kar čez noč preprosto ustaviti. Obravnavati jih je treba odgovorno s stališča človekovih pravic in solidarnosti z jasnim poudarkom na preprečevanju - ustrezni obravnavi razmer tam, od koder te migracije izvirajo," je dejal.......................Najlepši del njegovega govora kjer je jasno povedal, da moramo prihajanje migrantov preprečiti in jih že tam pri njih doma reševati. To Marjan.
SHDS
27. 09. 2019 20.01
+4
srebrnibreg
27. 09. 2019 20.02
+6
tedoVV2HCmedo
27. 09. 2019 20.00
+12
Vsi tam čvekajo abstraktno, nihče nima jajc, da bi rekel kaj konkretnega.
ivanveliki
27. 09. 2019 19.59
+5
Me zanima kateri "inštitut" mu je napisal govor.
tedoVV2HCmedo
27. 09. 2019 20.01
+7
Za vse govore, tudi ko so prazniki, imajo politiki zaposlene umetniške delavce.
ina5785
27. 09. 2019 21.16
+1
ivanveliki - NITI EDENNNN!!!!! Prvi govor in vse naslednje si piše Šarec SAM!!! To je bilo tudi vprašanje novinarke Tanje Gobec. . . . . . . seveda NI bila ravno presenečena. In tukaj so Šarca PODcenile pijavke 28 lev vztrajajoče pri državnih jaslih!!!!!
ina5785
27. 09. 2019 21.17
-3
tedoVV2HCmedo - NE laži. Če pa NE veš, pa NE trdi preden NE preveriš!!!!! Tudi pokojni dr.Drnovšek si je REDKO privoščil, da mu je drug napisal govor, običajno je vse to napravil sam, ker je bil izrazito pameten in moder človek. Šarec je pa edini, ki se mu je približal!!!!!
kolbek460
27. 09. 2019 19.47
+11
Koliko Slovenskih govorcev je bilo za mikrofonih ozn ,,,kučan ,drnovšel ,turk in šarec ,,je kje so pa ostali ?
KAPIBARA
27. 09. 2019 19.50
-6
Sami veliki, ki so pustili pečat ?? To ti vse pove o tej organizacija ZN, o kateri je "čudovit "pretreslij dokumentarec. Pove pa veliko tudi to, da niso ponovno želeli med seboj Polža Lazarja !!
saturnsky23 saturnsky23
27. 09. 2019 19.47
-7
Dej ne slepomišimo. Govora je o vseh državah sveta in Evrope. Vsaj pri nas ko in ki smo mala država bi moralo veljati, da je predsednik vlade in države Slovenec prvega reda, ne pa ta pritepenec od gdo ve.
srebrnibreg
27. 09. 2019 19.48
+5
Pozabljaš, da vlado ne vodi tvoj prišlek izpod Šarplanine.
Brakedirt
27. 09. 2019 19.59
+6
gdo hahahahahah, sami prisleki, se pisat ne znajo.
KrofKrof
27. 09. 2019 19.27
+27
Mednarodno pravo je že razvrednoteno. Če tak predstavnik EU, kot je Juncker, zagovarja in podpira vstop Hrvaške v Schengen, ki, kot vsi zelo dobro vemo, mednarodnega prava ne spoštuje, je že prepozno za govoriti o poštenju mednarodnega prava. Še huje pa je to, da Junckerjevo podpiranje države, ki ne spoštuje prava, za vstop v Schengen ni bila odmevna novica. Nič spornega, nič škandakoznega. Skratka, kot da se ni nič zgodilo in da se vsi požvižgajo na to. Absurd!
ivanveliki
27. 09. 2019 19.58
-3
Sekolec in Drenikova.Ti to kaj pove,pametnjakovič.