Slovenski premier, ki se je sicer s Tuskom in Junckerjem že spoznal septembra na neformalnem vrhu unije v Salzburgu, je v Bruslju nekaj dni pred rednim oktobrskim vrhom EU, ki bo prihodnji teden.
Srečanje s Tuskom, ki je trajalo približno 40 minut, je bilo po neuradnih navedbah s slovenske strani zelo dobro in precej konkretno, s poudarkom na pripravah na vrh, še zlasti na brexitu.
Tusk pa je po srečanju tvitnil, da je z veseljem sprejel Šarca na njegovem prvem obisku v Bruslju ter da sta razpravljala o brexitu, Zahodnem Balkanu in vrhu unije, ki bo naslednji teden.
V Tuskovi tiskovni službi so k temu še dodali, da je bilo srečanje zelo dobro, da je potekalo v zelo pozitivnem vzdušju ter da sta razpravljala o pripravah na vrh prihodnji teden, vključno z brexitom, notranjo varnostjo in migracijami.
Razpravljala sta tudi o širših temah, kot so populizem, Zahodni Balkan in Rusija ter tudi o razvoju dogodkov v povezavi s slovensko-hrvaškim sporom o meji, so še sporočili iz Tuskove tiskovne službe.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je Šarca sprejel z besedami: "Pridi, mladi mož."
V tiskovni službi komisije so po srečanju sporočili, da sta Juncker in Šarec razpravljala o prihodnosti EU, še zlasti o novem večletnem evropskem proračunu, pri čemer je Juncker vztrajal pri pomenu dogovora do pomladi prihodnje leto.
Juncker je pozdravil "prispevek Slovenije kot pomembne, odgovorne in zanesljive partnerice k prihodnosti Evrope".
Strinjala sta se o pomenu zaščite zunanje meje EU in o potrebi po postopni odpravi nadzora na notranjih mejah za vrnitev k prostemu gibanju oseb in schengnu, so še izpostavili.
V povezavi z vprašanjem meje med Slovenijo in Hrvaško je Juncker ponovil stališče komisije in njeno pripravljenost, da pomaga v procesu.
Evropska komisija že vseskozi izpostavlja svoje stališče, sprejeto 4. julija lani, da od obeh držav pričakuje izvršitev arbitražne razsodbe in da je pripravljena pri tem pomagati. Resnih konkretnih pobud z njene strani za zdaj ni bilo. Vseskozi tudi izpostavlja, naj se državi dogovorita prijateljsko
Šarčev obisk Bruslja je sicer zlasti prva priložnost, da novi premier v Bruslju predstavi slovenske interese in pričakovanja, pri čemer pri ključnih vprašanjih ni bistvenih odstopanj od dosedanjih slovenskih stališč.
Vzdušje in vtise je Šarec opisal kot dobre. "Vse današnje sestanke lahko opišem kot zelo konstruktivne in pozitivne," je dejal.
O pričakovanjih je Šarec dejal, da "ne bi bilo preveč modro govoriti o kakršnih koli pričakovanjih". "Ne gre za to, kaj mi pričakujemo. Naša dolžnost je, da povemo svoje mnenje jasno in glasno. Kaj se bo zgodilo, bomo pa videli," je dodal.
V povezavi s schengnom je povedal, da so se strinjali, da je treba čim prej odpraviti notranje meje, če smo vsi za to, da schengen še vedno obstane. Izpostavil je, da je Slovenija vedno dobro varovala schengensko mejo, tudi na vrhuncu migracijske krize, zato jo tudi žalosti nadzor na meji z Avstrijo, saj ga dojema kot nezaupanje in potezo, ki ni v skladu z evropskimi merili.
Izpostavil je, da se Slovenija strinja s predlogom komisije, da bi Frontex varoval zunanje meje EU. Treba bo začeti s skupnim varovanjem evropske meje, saj če bodo to vprašanje reševali vsak po svoje ad hoc, rešitve na koncu ne bo in bomo neučinkoviti, je opozoril.
Šarec je danes v Bruslju komentiral tudi slovenske proračunske načrte, pri čemer je izpostavil, da je ključno ostati znotraj fiskalnega pravila oziroma vzdrževati fiskalno vzdržnost proračuna. "To zagotovo ne bo lahka naloga, a se bomo morali vsi v vladi zavedati, da imamo fiskalno pravilo in da ga moramo spoštovati," je dejal.
Za novega premierja je to pomemben teden pri umeščanju na evropsko in mednarodno politično sceno. V torek je namreč v Sloveniji gostil generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberga, v petek pa gre v Berlin k nemški kanclerki Angeli Merkel.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.