Tujina

Sanjske plaže na otoku Boracay ne bodo več samevale

Manila, 26. 10. 2018 10.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, V.L.
Komentarji
6

Filipinske oblasti so po šestih mesecih na rajski otok Boracay znova dovolile turistom, a bodo sedaj zanje veljala precej strožja pravila. Med drugim je število turistov, ki bodo lahko prišli na otok, omejeno, velja pa tudi prepoved popivanja na plažah.

Boracay, nekdaj skriti dragulj, priljubljen pri popotnikih, se je v zadnjih letih spremenil v prenatrpano masovno destinacijo, ki je letno sprejela okoli dva milijona obiskovalcev. Filipinski predsednik Rodrigo Duterte je dostop do otoka s sanjskimi belimi plažami, ki ga je imenoval "greznica", zaprl v aprilu.

Sanjske plaže ne bodo več samevale.
Sanjske plaže ne bodo več samevale. FOTO: AP

Pod novim režimom so na plažah prepovedani prostori za masaže, stojnice z izdelki, prostori za kresove in celo izdelovalci nekoč slavnih gradov iz peska, s katerimi so se obiskovalci lahko fotografirali. Prav tako so vsaj začasno prepovedani vsi vodni športi z izjemo plavanja, tri igralnice na otoku pa so vrata zaprle za vedno.

Oblasti so vzpostavile 30-metrski pas od morske gladine proti notranjosti otoka, iz katerega so izrinile podjetja in podrle nekatere stavbe. Novemu režimu se še prilagajajo turistični resorti, številni gradbeni stroji še brnijo. 

Na otoku bo lahko hkrati največ 19.200 turistov, kar namerava vlada nadzorovati s številom razpoložljivih hotelskih sob. Vrsta restavracij in hotelov, ki niso izpolnjevali standardov, je morala zapreti vrata, ponovno so turistom na voljo zgolj storitve nekaj manj kot 160 s turizmom povezanih podjetij. Prepovedane bodo tudi ogromne večdnevne zabave na plažah, ki so nekoč pritegnile na tisoče željnih zabave.

Turisti so zadovoljni.
Turisti so zadovoljni. FOTO: iStock

Boracay, ki se redno uvršča na sezname destinacij z najboljšimi plažami na svetu, meri zgolj 1000 hektarjev. Turisti so na otoku pred zaprtjem pustili okoli milijardo dolarjev prihodkov letno, a hkrati so za njimi ostali tudi kupi smeti in preobremenjen kanalizacijski sistem.

Nova pravila podpira tudi gospodarsko združenje otoka Boracay Foundation. "Pravila in navodila so popolna ... moramo jih le še implementirati," je dejala izvršna direktorica združenja Pia Miraflores. "Politiko smo že dolgo pozivali, naj implementira pravila in regulacijo," je dodala.

Zadovoljni so tudi turisti. "Ko sem videl fotografije turistov na Boracayju, ki so ležali na plaži kot sardine v konzervi, nisem želel priti sem," je povedal 61-letni nemški turist Josef Fuchs. "Sedaj pričakujem, da bom tukaj preživel nekaj čudovitih dni."

Nenazadnje pa se turistov veselijo tudi turistični delavci. "Življenje se bo povrnilo v normalne tirnice. Spet bomo imeli delo in denar," je povedal hotelski delavec Jorge Flores. "V zadnjih šestih mesecih so bili hoteli kot mesto duhov," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
27. 10. 2018 11.54
-1
Imaš pa ravno tako lepe plaže , primerljive s to plažo na Sardiniji ,ki slovi po lepoti tako kot ostali prekrasni kotički na zemeljski obli.
kure bedne
26. 10. 2018 19.00
+2
To zame ni sanjska plaža. Mivka za gatah, gužva. bjek. Pejte enkrat na robinzon počitnice na Kornate pa boste videli kaj je raj. Nikjer nobene žive duše in nobenega dretja. Balzam za telo in dušo.
Apostol1
27. 10. 2018 11.52
-1
Če zate ni je pa za druge , jaz na primer ,če bom imel kdaj priložnost jo bom z veseljem obiskal , čeprav je mivka nadležna stvar ampak samo na suhem v vodi pa prav nič. Kar se pa Jadrana tiče je pa ravno tako lep , ker sem imel srečo in služil mornarico v bivši Jugoslaviji, Okusi ljudi so pa različni.
flatearth
26. 10. 2018 13.17
+2
Vsakemu priporočam, da obišče vsaj kakšen južni del Španije, obvoz okoli Barcelon, kakšen manjši kotiček , da ne gleda vsak dan te naše Slovenske depresije,
fairplayy
26. 10. 2018 12.33
+2
masovni turizem rak rana našega planeta.
Jožef Koprivnikar
26. 10. 2018 11.48
-4
Važno da z zakonom ne ukinejo morske vode.Na srečo so le redki posamezniki ki bodo občutili spremembe.