Demokratski senator Bernard Sanders je na sinočnjih strankarskih volitvah za izbiro predsedniškega kandidata v skladu z napovedmi anket ugnal Hillary Clinton, za katero to ni nobena ovira do končne zmage. Volili so tudi republikanci, ki pa imajo le še enega kandidata Donalda Trumpa in ta je zanesljivo zmagal v Zahodni Virginiji in Nebraski.
Senator iz Vermonta Sanders je doslej osvojil 19 držav, nekdanja državna sekretarka Clintonova pa 23, vendar ima že neulovljivo prednost v delegatskih glasovih za konvencijo konec junija v Philadelphii na kateri bo potrjen zmagovalec demokratske tekme.
Clintonova ima trenutno najmanj 2238 delegatov, Sanders pa 1468. Za zmago jih je potrebnih 2383 in Clintonova lahko do konca izgubi vseh 12 preostalih tekem, pa bo vseeno zmagala. Sanders lahko v tem primeru zmaga le, če uspe prepričati več kot 500 super-delegatov, da zapustijo Clintonovo in stopijo na njegovo stran.
Nič ne kaže, da mu bo to uspelo, čeprav je v Zahodni Virginiji Clintonovo ugnal v skoraj vseh kategorijah, med drugim pri ženskah. Volitev so se lahko udeležili tudi neodvisni volivci, ki so pomagali Sandersu do zmage. Clintonova je osvojila večino demokratskih glasov. Kljub porazu je dobila skoraj toliko delegatov kot Sanders, saj jih demokrati delijo proporcionalno.
Volivci Clintonovi zamerili izjavo, da bo dovolila propad premogovne industrije
Volivce Zahodne Virginije je glede na vzporedne ankete najbolj zanimalo gospodarstvo, Clintonova pa ni imela možnosti za zmago, saj so ji tamkajšnji volivci zamerili izjavo, da bo dovolila propad premogovne industrije. Ta je v Zahodni Virginiji največji delodajalec in kasnejša pojasnila, da je mislila povedati, da bo sedanja politika uničila premogovništvo, volivcev ni prepričala.
Sanders je doslej nizal uspehe v državah, kjer so se strankarskih volitev lahko udeleževali tudi neodvisni volivci ali republikanci. Clintonova je prepričana, da bo te dobila kasneje na splošnih volitvah proti Donaldu Trumpu. Tako je v torek menil tudi podpredsednik ZDA Joseph Biden, ki je izrazil prepričanje, da bo osvojila nominacijo in volitve novembra proti Trumpu.
V torek Clintonove niti ni bilo v Zahodni Virginiji. Posvetila se je Kentuckyju, kjer bodo volitve 17. maja skupaj z Oregonom. Sicer pa se med kampanjo že povsem posveča Trumpu in republikancem, ki se še vedno skušajo sprijazniti z njihovim predsedniškim kandidatom.
To sicer velja bolj za strankarsko vodstvo in politike, kot pa volivce, ki so se že odločili za Trumpa. Ta je v torek zlahka slavil v Zahodni Virginiji in Nebraski, saj več nima protikandidata. Za osvojitev nominacije na konvenciji konec junija v Clevelandu potrebuje 1237 delegatov, doslej pa jih je osvojil okrog 90 odstotkov. Do konca volitev imajo republikanci še sedem držav.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.