Po slovenski blokadi hrvaških pristopnih pogajanj za vstop v Evropsko unijo (EU) naj bi se za isti korak odločile tudi Belgija, Velika Britanija in Nizozemska, poroča spletna stran Index.hr. Vse to pa naj bi se zgodilo zaradi nesodelovanja Zagreba s haaškim sodiščem za vojne zločine, storjene na območju nekdanje skupne države. Haaški tožilec Serge Brammertz pravi, da Hrvaška ni predala celotne dokumentacije o vojaški operaciji Nevihta. Zato naj bi omenjene države nasprotovale odprtju poglavja o pravosodju in temeljnih pravicah.
Toda glavni razlog naj bi bil nekje drugje in ne v nesodelovanju s haaškim sodiščem, poroča omenjena spletna stran. "Očitno je to premišljena poteza predsednika vlade Ive Sanaderja,“ poroča Index.hr. "Gre za Sanadarjeve 'poskusne balone'. Pred lokalnimi volitvami bo moral volivcem razložiti evropski poraz. Njegova razlaga bi temeljila na obrambi podobe domovinske vojne,“ piše spletna stran. Pa gre res za vprašanje o domovinski vojni ali za kaj drugega?
Sodstvo je največji problem
Očitno je poglavje Pravosodje in temeljne pravice še daleč od odpiranja, argumentov pa je kar nekaj. Decembra 2005 je EU poslala sporočilo Hrvaški, ki se je glasilo, da zahteva od vlade hitro reševanje vprašanja korupcije v državi. "Plačevanje sodnikom, zdravnikom, podkupnine za politike, že vnaprej dogovorjeni posli, skorumpirana lokalna samouprava, prikrito financiranje političnih strank – to so težave, ki pretresajo Hrvaško,“ je takrat Unija opozorila našo južno sosedo. "Težave v sodstvu so velike. EU po Bolgariji ne bo dovolila še eni državi, da s tovrstnimi težavami vstopi v Unijo. Takrat je Unija jasno povedala, da bo vztrajala pri svoji zahtevi, da država mora vzpostaviti učinkovito pravosodje,“ so zapisali na Index.hr in dodali, da EU vztraja pri načelu, da je učinkovito pravosodje potrebno pri obrambi temeljnih človekovih pravic.
V tem času pa Hrvaška ni naredila nič, da bi se stvari spremenile na bolje. Akcije, kot sta Indeks in Maestro, so le Sanadarjevi stroji za ustvarjanje megle. "EU pričakuje več kot pa samo predstavo za javnost. Oni zahtevajo rezultate, teh pa ni od nikoder,“ poročajo in dodajajo, da Hrvaška že nekaj časa prejema zaušnice Bruslja, saj se predstavniki oblasti vtikajo v pravosodje. Nekateri si s tem pridobivajo politične točke, sam boj zoper korupcijo pa je le zaigran. "To je predstava za javnost: vse te izjave, aretacije ... Tudi neopredeljeni politični opazovalci iz Slovenije že nekaj časa opozarjajo, Markov trg pa vztrajno zavrača slišati ta opozorila, da so Slovenci še najmanjša težava za Hrvaško, ko pa sama tako odlaša z izpolnjevanjem zahtev EU," dodajajo.
In kje je so tu medijski baloni premierja Sanaderja? Na spletni strani je zapisano, da se je stroj za meglo zaustavil, saj Bruselj zahteva konkretne rezultate. "Zato pa so iz naftalina potegnili generala Gotovino, s katerim ne želijo omiliti le poraz v EU, temveč si tudi pridobiti nove politične točke," kritično zaključi hrvaška spletna stran Index.hr.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.