Na zagrebškem sodišču se je začelo sojenje nekdanjemu premierju Ivu Sanaderju. Glavni sodnik Ivan Turudić je na začetku sojenja Sanaderju postavil več vprašanj o njegovem zasebnem življenju. Povedal mu je, da je njegova plača znašala 16.000 kun (nekaj manj kot 2.300 evrov), da ima dva otroka, da je lastnik avtomobila renault 8, v lasti pa ima tudi nekaj podjetij. Ima tudi zbirko umetnin, vredno 1,5 milijona kun (dobrih 200.000 evrov), ima čin polkovnika hrvaške vojske, prejel pa je tudi več odličij.
Za tem je tožilstvo začelo brati obtožnico, v kateri je zapisano, da je od Hypo banke prejel 3,6 milijona kun provizije in si tako pridobil premoženjsko korist. Sanader se je izrekel za nedolžnega. Tožilstvo Tamara Laptoš je v uvodnem nagovoru dejala, da se je Sanader za izplačilo omenjene provizije dogovoril že leta 1994, na nekem srečanju s takratnim direktorjem Hypo banke Wolfgangom Kultererjem.
Nato je uvodno besedo dobila tudi obramba. Odvetnik Čedo Prodanović je dejal, da o kaznivem dejanju ni govora. Dodal je, da Sanader ni bil glavni pogajalec s Hypo banko, temveč naj bi to bil nekdanji zunanji minister Mate Granić. Dokazali bodo tudi, da Eugen Laxa zares obstaja in je bila provizija izplačana njemu in ni bila namenjena Sanaderju. Prodanović je še dejal, da je Hypo banka na Laxovo ime nakazala tudi druge provizije, ki niso bile povezane s Sanaderjem. Laxa naj bi se po besedah obrambe ukvarjal z mednarodnim finančnim svetovanjem, bil pa naj bi blizu prostozidarskim krogom.
Sanader pa je dejal, da tožilstvo ne pokaže tistih dokazov, ki bi jih lahko Sanader izkoristil v svojo korist. Trdi tudi, da so glede provizije vedno vsi omenjali le Laxo, ne pa njega. Njega naj bi v povezavi s provizijo zgolj enkrat omenil Kulterer. "To je konstrukt, ki mi ga skušajo pripisati po 20 letih služenja Hrvaški, na katerega sem ponosen," je povedal na koncu svojega govora.
Obravnava se je končala okoli 13. ure, sojenje pa se bo nadaljevalo jutri.
Prodanović je po razpravi novinarjem pred sodiščem povedal, da se bodo pritožili, ker so bil izjave omenjenih treh prič danes že objavljene v hrvaškem tisku, in od državnega tožilstva zahtevali, da razišče, kako nekateri mediji prihajajo do dokumentov, ki so pomembni za sojenje. Z njihovo objavo lahko kompromitirajo celotni postopek, je ocenil. Dodal je še, da bodo zahtevali zaslišanje profesorice germanistike z zagrebške filozofske fakultete Vesne Ivančević, da bi pojasnila, ali je v dokumentih v nemščini Eugen Laxa označen kot dejanski ali fiktivni prejemnik provizije. Laxa je sicer pred leti umrl.
Pretekli teden sojenje zaradi zdravstvenih težav obtoženca preložili
Sojenje bi se moralo sicer začeti že pretekli teden, a so ga preložili, saj Sanaderjevo zdravje glede na oceno sodnega izvedenca njegove prisotnosti takrat ni dovoljevalo.
Sanader je vikend preživel v bolnišnici, kjer so mu opravili več kardioloških preiskav, nato pa so se v ponedeljek zdravniki odločili, da je s Sanaderjem, ki sicer trpi za aritmijo srca, vse v redu. Po njihovem mnenju bodo zdravila pomagala stabilizirati njegovo stanje, zato so prepričani, da se Sanader lahko udeležuje sodnih obravnav.
Ob prihodu na sodišče pa sta njegova odvetnika – že omenjeni Prodanović in Jadranka Sokolović dejala, da se njun varovanec ne počuti dobro, kljub temu da je dobil zdravila, vendar pa naj ga to ne bi oviralo pri spremljanju obravnave.
Iz pripora pogosto k zdravniku
Jutarnji list je sicer v ponedeljek poročal, da so Sanaderja od 18. julija, ko ga je Avstrija izročila Hrvaški, skoraj 30-krat prepeljali iz pripora k zdravniku, predvsem zaradi bolečin v nogi, potem ko se je poškodoval med telovadbo v priporu v Salzburgu. Tudi minuli petek je na sodišče prišel z berglo.
V obtožnici Sanaderja bremenijo, da je sredi 90. let prejšnjega stoletja prejel pol milijona evrov nezakonite provizije od koroške Hypo Alpe Adria banke. Sanader naj bi kot takratni pomočnik zunanjega ministra posredoval pri pogodbi o posojilu 20 milijonov evrov za nakup in opremo hrvaških diplomatskih predstavništev. Večkrat je sicer že zatrdil, da se ne počuti krivega za omenjeno kaznivo dejanje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.