Ivo Sanader se je lani oktobra kot neodvisni poslanec vrnil v poslanske klopi. Poslanski plači se je odpovedal, češ da ima zagotovljene finančne vire, a pol leta po aretaciji v Avstriji si je nekdanji hrvaški premier očitno premislil in zdaj zahteva izplačilo plač ter zaostankov za osem mesecev in pol.
Njegova zahteva za izplačilo plač ni presenetljiva, saj je država blokirala njegovo premoženje, njegovi odvetniki v Avstriji in na Hrvaškem pa zagotovo niso poceni.
V hrvaškem saboru so sicer že potrdili, da so danes prejeli Sanaderjevo zahtevo, kar pomeni, da bo bivši premier verjetno že julija dobil 16.000 kun oziroma 2165 evrov poslanske plače. Hrvaški zakon namreč dovoljuje redno izplačilo plač državnim uradnikom, proti katerim poteka pravosodni postopek vse do pravnomočne sodbe.
Tako je bilo tudi v primeru obsojenca za vojne zločine in nekdanjega poslanca Branimirja Glavaša. Če državni uradnik konča v priporu, ima pravico do 60 odstotkov plače, če ga obsodijo na kazen do šest mesecev pripora ali se izogiba aretaciji, pa ima pravico do polne plače in vseh privilegijev. Vladajoča koalicija ni sprejela predloga opozicije, da bi po Glavaševem primeru spremenila zakon in onemogočila izplačila plač poslancem, ki so obsojeni ali so pobegnili iz države.
Sanader je pobegnil iz Hrvaške 9. decembra lani, le dan pozneje pa so ga prijeli v Avstriji in od takrat je v priporu v Salzburgu. Prihodnji teden bo avstrijsko sodišče odločalo o njegovi pritožbi na prvostopenjsko odločitev o izročitvi Hrvaški. Kot so napovedali njegovi odvetniki, Sanader izročitvi ne nasprotuje več in bo na naroku 21. junija zahteval nujno izročitev Hrvaški.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.