Mandatno-imunitetna komisija hrvaškega sabora je vnovič odvzela poslansko imuniteto nekdanjemu hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju. Odvzem je zahteval protikorupcijski urad (Uskok), ki je Sanaderja obtožil kaznivega dejanja prejetja 10 milijonov evrov podkupnine.
Po njihovih navedbah naj bi se Sanader dogovoril "z osebo na visokem položaju v upravi Mola", da bo za 10 milijonov evrov storil vse za sprejetje sprememb in dopolnil pogodbe o medsebojnih odnosih delničarjev, s katerimi bi Hrvaška neutemeljeno zagotovila madžarski družbi Mol prevladujoč vpliv v naftni družbi Ina. Domnevno se je dogovoril, da bo za omenjeno vsoto zagotovil tudi pogodbo o ločitvi plinskega poslovanja iz Ine oziroma izločitev tistega dela plinskega poslovanja, ki ustvarja izgube. Izločeni del Ine naj bi prevzela Hrvaška. Dogovori naj bi potekali v Zagrebu in Budimpešti med Sanaderjevim premierskim mandatom v začetku leta 2008. Gre za drugo obtožnico proti Sanaderju na Hrvaškem.
Hrvaški mediji poudarjajo, da je oseba iz madžarske naftne družbe, ki naj bi Sanaderju plačala 10 milijonov evrov, predsednik uprave Mola Zsolt Hernadi. Hrvaško tožilstvo je prejšnji teden izročilo glavnemu madžarskemu tožilcu Petru Poltu dokumentacijo z dokazi proti njemu zaradi možnosti sprožitve postopka na Madžarskem.
Sanaderjeva obramba: Za vsem stoji Robert Ježić
Medtem je članica Sanaderjeve odvetniške ekipe Jadranka Sloković izjavila, da bodo vztrajali na trditvah, da tožilstvo nima konkretnih dokazov, da bi njena stranka sprejela podkupnine. Sanaderjeva obramba trdi, da celotni primer temelji na podlagi pričanja lastnika kemične družbe Dioki in Novega lista Roberta Ježića, ki je pričal, da je madžarska družba preko podjetja na Cipru nakazala spornih pet milijonov evrov za Sanaderja na Ježićev račun v Švici. Slokovićeva je ponovila, da je Ježić z omenjenim pričevanjem poskusil izboljšati svoj položaj pri vrsti drugih preiskav zaradi njegove domnevne vpletenosti v kazniva dejanja.
Lastnik blindiranega BMW naj bi bil HDZ
Po poročanju Večernjega lista se je v ostalih preiskavah proti Ježiću zgodil preobrat. Slovenski izvedenci, ki so jih njegovi odvetniki prosili za oceno, so namreč ugotovili, da je bil Dioki oškodovan v poslih s hrvaškim elektrogospodarstvom (Hep) in ne obratno, kot trdijo preiskovalci. V korist Ježiću gre tudi poročilo slovenskega izvedenca Davorina Štengla, ki je v drugem primeru sklenil, da je Dioki prodal zemljišče družbi Janaf pod tržno ceno, kar je v nasprotju s tezami preiskovalcev, še navaja časnik.
Dodaja, da je za Ježića ugodno tudi potrdilo bavarske avtomobilske tovarne BMW, ki naj bi njegovim odvetnikom sporočila, da lastnik spornega blindiranega vozila BMW ni Ježić, temveč HDZ. Gre za avtomobil, ki so ga v HDZ naročili za Sanaderja, nato pa se je pojavila zgodba, da je šlo za Ježićevo podkupnino Sanaderju za usluge pri poslovanju Diokija s Hepom in Janafom. Omenjeno potrdilo iz Bavarske bi lahko dodatno bremenilo HDZ, ki se sooča z obtožbami na račun domnevnih črnih skladov. Za HDZ je neprijetna tudi druga obtožnica proti Sanaderju, kjer tožilstvo navaja, da so odločitev o zagotavljanju upravljavskih pravic v Ini madžarski družbi obravnavali tako na predsedstvu HDZ kot na vladi.
Odvetniki nekdanjega premierja so tudi v primeru prve obtožnice proti Sanaderju opozorili na pomanjkanje dokazov. Tožilstvo ga bremeni vojnega dobičkarstva, ker naj bi v času vojne na Hrvaškem prejel približno pol milijona evrov nelegalne proviziji za posredovanju pri odobritvi posojila Hypo Alpe Adria Banke hrvaški vladi leta 1995.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.