V protestnem pismu je Sanader med drugim ocenil, da je bila četrtkova razsodba Mednarodnega sodišča za vojne zločine na sojenju t.i. vukovarski trojki za pokol na Ovčari pri Vukovarju leta 1991 "sramotna" in "postavlja pod vprašaj nepristranskost in pravičnost haaškega sodišča". Napovedal je, da bo Hrvaška o tem obvestila tudi Generalno skupščino ZN in Varnostni svet ZN.
Hrvaški premier se v pismu sprašuje, ali je izpolnjen cilj haaškega sodišča, ki je bilo oblikovano izključno za kazenski pregon oseb, odgovornih za resne kršitve mednarodnega humanitarnega prava, storjene na območju nekdanje Jugoslavije. Spomnil je, da je Hrvaška ena od ustanovnih članic haaškega sodišča in da je hrvaška vlada izpolnila vse haaške obveznosti. Dodal je, da sta Vukovar in Ovčara, poleg Srebrenice in Sarajeva, mednarodno znana simbola vojne in uničenja.
Sanader pričakuje, da bo pritožbo vložilo tudi haaško tožilstvo, ki je sicer že v četrtek napovedalo, da se bo na kazni pritožilo. "Koliko ljudi bi morali ubiti na Ovčari, da bi te zločince obsodili na dosmrtno kazen, ki si jo zaslužijo? Pozivam ves hrvaški narod, da v teh težkih trenutkih ohrani prisebnost. Žrtve, ki so padle v Vukovarju, niso padle samo za Vukovar, temveč za celo Hrvaško. Lahko bi rekel, da tudi za Evropo,“ je še povedal predsednik hrvaške vlade in poudaril, da bo vlada naredila vse, da se prvostopenjska sodba proti Šljivančaninu, Mrkšiću in Radiću spremeni.
Hrvaška namerava svoja stališča o sicer prvostopenjski haaški razsodbi predstaviti na razpravi Generalne skupščine ZN in v Varnostnem svetu, je zapisal Sanader. Od Ban Ki Moona je še zahteval, naj z vsebino njegovega pisma nujno seznani države članice ZN.
Protest na Ovčari
Kot poroča hrvaški spletni portal Dnevnik.hr, se je shodu včeraj pridružil tudi premier Sanader. Povedal je, da je na Ovčaro prišel zaradi protesta proti nepravični in nehumani sodbi haaškega sodišča. "Za nas so to zločinci, ki so krivi za strašna dejanja," je povedal.
Haaško sodišče za vojne zločine je namreč v četrtek nekdanjega poveljnika JLA Mila Mrkšića obsodilo na 20 leta zapora, majorja Veselina Šljivančanina na pet let, kapetana Miroslava Radića pa je oprostilo vseh obtožb za poboje civilistov na Ovčari pri Vukovarju.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.