Vlada Iva Sanaderja, ki je včeraj presenetljivo odstopil z mesta hrvaškega premierja, se je danes še zadnjič sestala. Sanader je bil dobro razpoložen in se ni izmikal novinarskim vprašanjem. "Dobro sem spal. Pa vi?" je odgovoril, ko so želeli vedeti, kako se počuti.
“V čast mi je bilo sedeti tukaj in voditi vlado,” je po rednem delu zasedanja dejal Sanader in se zahvalil vsem sodelavcem po vrsti, pa tudi novinarjem in kamermanom, “ki so ves čas stali, ko smo mi sedeli”. “Zahvaljujem se tudi hrvaškim državljanom, ki so nam dali svoje zaupanje. Zagotavljam vam, da vam bo vlada tudi v drugačnem sestavu še naprej služila,” je dejal. “Pravkar sem se srečak s (predsednikom Stipetom) Mesićem. Upam, da bodo vsi postopki hitro stekli, da ne bi bilo različnih špekulacij in zahtev po izrednih volitvah,” je nadaljeval.
Doslej je veljalo, da vlada razpade takoj, ko sabor sprejme odstop premierja. Na današnji seji pa so sprejeli spremembo tega zakona, tako da bo vlada lahko do imenovanja nove opravljala tekoče posle, čeprav Sanader že ne bo več premier.
Kakšna bo nova vlada?
Z odstopom Iva Sanaderja z mesta hrvaškega premierja je mandat potekel tudi njegovi vladi. A Hrvatom ne bo treba dolgo čakati na novo. Sabor bo o njej glasoval že jutri, Sanader pa je še pred odstopom zagotovil podporo vseh koalicijskih strank in manjšinskih poslancev. To pomeni, da bo postopek v saboru le formalnost, Jadranki Kosor, ki jo je izbral za naslednico, pa se ni bati, da je ne bi potrdili.
Kosorjeva, ki je v zadnjem desetletju veljala za Sanaderjevo najtesnejšo sodelavko in zaveznico, bo s tem postala prva premierka samostojne Hrvaške. Sestava njene vlade je bolj ali manj že znana. V njej naj bi bilo pet novih in deset starih obrazov, piše Jutarnji list.
Med ministri, ki naj bi ostali še iz Sanaderjeve vlade, so Božo Biškupić (kultura), Marina Matulović-Dropulić (okolje in prostor), Gordan Jandroković (zunanje zadeve), Branko Vukelić (obramba), Tomislav Karamarko (notranje zadeve), Božidar Kalmeta (pomorstvo, promet in zveze), Ivan Šimonović (pravosodje), Damir Polančec (gospodarstvo), Darko Milinović (zdravstvo) in Damir Bajs (turizem).
Dosedanja državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Bianca Matković, ki podobno kot Kosorjeva spada med Sanaderju najbližje kadre, naj bi postala ministrica brez listine, odgovorna za evropske integracije. Božidar Pankretić naj bi se z ministrstva za kmetijstvo preselil na mesto podpredsednika vlade. Na ministrskem stolčku naj bi ga nasledil Petar Čobanković, ki je to delo že opravljal. Še vedno pa iščejo naslednika za ministra za izobraževanje Dragana Primorca, ki odhaja iz vlade. Omenjata se predvsem dve imeni: nekdanja županja Dubrovnika Dubravka Šuica in podpredsednik Sanaderjeve vlade Slobodan Uzelac. Z vprašanji vojnih veteranov naj bi se po novem ukvarjal Tomislav Ivić, medtem ko naj bi na Sanaderjevo izrecno željo Davorin Mlakar postal minister za javno upravo. Izbor naj bi presenetil tudi njega samega.
Vse to naj bi kazalo, da se Sanader vplivu na delo vlade ne namerava odpovedati. To pa ni pogodu hrvaški opoziciji, ki zahteva predčasne volitve. Kot je dejal predsednik največje opozicijske stranke SDP Zoran Milanović, je dosedanja vlada dobila mandat volivcev, nova pa ga ne bo imela.
Vodja poslanske skupine HDZ Andrija Hebrang, ki velja tudi za največjega "jastreba" znotraj stranke, pa sporoča, da sprememb ne bo. Sedanja parlamentarna večina bo ostala na oblasti, vlada, ki naj bi je vodila Jadranka Kosor, pa bo nadaljevala po isti poti kot Sanaderjeva. To pomeni, tako Hebrang, da se ne bodo odrekli reform v smeri Evrope, "čeprav je spustila zapornico pred naš vlak". Namige o kriznem stanju je zavrnil.
Zakaj je odstopil?
Sanader je odstopil v najslabšem možnem času, ko je država na robu bankrota, pogajanja z Evropsko unijo pa so zastala, se strinja večina analitikov. Je prvi hrvaški premier, ki se je umaknil prostovoljno. Presenetil je tudi predsednika države Stipeta Mesića.
Hrvaški mediji so tako danes polni ugibanj o vzrokih za premierjevo presenetljivo odločitev. Nekateri menijo, da je razlog bolezen, napadla naj bi ali samega Sanaderja ali njegovo hčerko. Olja na ogenj je prilil poslanec Šemso Tanković, ko je dejal, da je zdravnik Sanaderju svetoval, naj iz pete prestave prestavi v drugo. “Hvala bogu, zdrav sem,” pa je na tiskovni konferenci, na kateri je Hrvatom sporočil svojo odločitev, dejal odhajajoči premier. Njegovi sodelavci so pozneje sporočili, da so zdravi tudi vsi njegovi najbližji.
Naslednja teorija pravi, da so ga k odstopu pripravili pritiski iz tujine, najverjetneje iz Bruslja. A tudi ta je na majavih nogah, glede na to, da tam vsi po vrsti izražajo šok in začudenje. Nekateri zato verjamejo, da na Sanaderja niso pritisnili politiki, ampak mafija, spet drugi ga obtožujejo, da je preprosto stisnil rep med noge.
Obstaja pa še ena teorija: vse skupaj naj bi bila dobro premišljena trdna akcija, s katero naj bi si Sanader zagotovil dovolj podpore za nastop na predsedniških volitvah. Pred novinarji je takšne načrte sicer zanikal. “Morda bom kandidiral, a ne vem, katerega leta. Zdaj sem najbrž še premlad za to funkcijo,” pa je dejal pozneje.
Spor v HDZ razlog za odstop?
Hebrang je zavrnil ugibanja, da je premier odstopil zaradi spopada z desno frakcijo znotraj vladajoče stranke, saj naj te sploh ne bi bilo. "Mi vsi smo desni. Vsi smo pristaši stranke in desnosredinske politike, s tem pa sodimo k večinski politični skupini v Evropskem parlamentu," je dejal vodja poslanske skupine HDZ, ki ga stranka vidi kot enega izmed kandidatov na prihodnjih predsedniških volitvah.
Prav tako je zanikal, da bi se s Sanaderjem ostro sporekla zaradi spornega nakupa vojaških tovornjakov. Srečanja, na katerem naj bi se to zgodilo, naj sploh ne bi bilo, vse skupaj pa je označil za politična podtikanja.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.