Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader je zanikal trditve Hrvaške televizije (HTV), da ga je v odstop leta 2009 prisilila nemška kanclerka Angela Merkel. Preko svojih odvetnikov je sporočil, da je bilo ravno nasprotno in da ga je Merklova poskusila prepričati, naj ostane na položaju.
"Navedbe, ki so bile objavljene v Dnevniku, da je nemška kanclerka Angela Merkel prepričala ali prisilila Iva Sanaderja, naj odstopi zaradi domnevne vpletenosti v afero Hypo ali kakršnega koli drugega razloga, niso točne. Ravno nasprotno, nemška kanclerka je 1. julija 2009, preden je Ivo Sanader odstopil, v daljšem telefonskem pogovoru vztrajno prepričevala takratnega premierja, naj ne odstopi," sta sporočila Sanaderjeva odvetnika Goran Suić in Čedo Prodanović. Dodala sta, da je omenjeni telefonski pogovor potekal v nemščini ob navzočnosti priče.
Medijska ugibanja o pritiskih Merklove na Sanaderja so se pojavila ob ponedeljkovem uradnem obisku nemške kanclerke na Hrvaškem. HTV je poročala, da naj bi bila Merklova seznanjena z domnevnimi Sanaderjevimi malverzacijami v poslovanju Hypo Alpe Adria Banke na Hrvaškem in da je zato zahtevala njegov odstop.
Zakaj je Sanader odstopil?
Na Hrvaškem še zmeraj občasno ugibajo o resničnih razlogih Sanaderjevega odstopa. Sicer so nekdanjemu premierju prejšnji teden podaljšali pripor še za dva meseca zaradi nevarnosti, da bi na prostosti lahko vplival na priče ali pa bi poskušal znova zbežati iz države. Sanader je v zagrebškem zaporu od 17. julija, potem ko ga je izročila Avstrija, ki ga je prijela 18. decembra lani.
Hrvaško tožilstvo je proti njemu sprožilo šest preiskav zaradi suma korupcije in zlorabe položaja, med drugim tudi zaradi domnevnih provizij, ki naj bi jih sprejel od Hypo banke sredi 90. let, ko je posredoval pri večmilijonskem posojilu koroške banke hrvaški vladi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.