Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Ivo Vajgl je danes dejal, da so obtožbe, ki jih je na račun Slovenije zaradi neevropskega obnašanja v soboto naslovil dosedanji hrvaški premier Ivo Sanader, prestopile vsako mero resnosti in dobrega okusa.
Vajgl je bil kritičen do izjav, ki jih je v soboto na zboru HDZ v Zagrebu, na katerem so delegati za novo predsednico Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) izvolili Jadranko Kosor, izrekel Sanader. Ta je Ljubljani sporočil, da "kljub njeni neevropski politiki, politiki izsiljevanja, ne bodo uspeli in da bo Hrvaška vstopila v EU, na koncu pa bo za to morala glasovati tudi Slovenija".
Kot je dejal Vajgl, Sanader nima "licence za ocene" o tem, kaj je in kaj ni evropsko obnašanje, saj je s svojim "neevropskim obnašanjem" pripeljal do tega, da problemi, ki so bili rešljivi, niso bili rešeni pravočasno. Njegove zadnje izjave pa so prešle meje "normalnega političnega diskurza", je med drugim povedal Vajgl.
Predsednik vlade Borut Pahor tudi tokrat ni želel komentiral sobotnih navedb dosedanjega hrvaškega premiera Iva Sanaderja o njunem pogovoru v Mokricah februarja letos, saj želi, da bi se ustvarilo ozračje za ponoven pogovor, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Odstopil zaradi veliko problemov
Glede dialoga s slovenskim premierom Borutom Pahorjem na Mokricah, ki ga je Sanader v soboto omenil v svojem nagovoru na zboru HDZ, pa je Vajgl povedal, "da je, poznavajoč politično kulturo obeh premierov, prepričan, da premier Borut Pahor česa takšnega svojemu hrvaškemu kolegu ni izjavil".
Kot je Sanader dejal, je v pogovoru v Mokricah februarja letos svojega takratnega kolega in "dragega prijatelja" vprašal, kako je Slovenija vstopila v EU in Nato z enakim odprtim vprašanjem meje, Hrvaška pa ne more, čeprav gre za skupno vprašanje. "On (Pahor) mi je odgovoril, e, zdaj pa smo mi člani in se lahko obnašamo, tako kot se obnašamo," je poudaril Sanader.
Vajgl je sicer za današnjo izdajo hrvaškega časnika Jutarnji list glede odstopa Sanaderja dejal, da je, kar se njega tiče, jasno, da je Sanader s položaja premiera odstopil zaradi velike količine problemov, ki jih je ob podelitvi mandata za sestavo vlade Jadranki Kosor "zelo korektno" naštel hrvaški predsednik Stipe Mesić.
Sanader – kradljivec, ki je uničil Hrvaško?
Hrvaški premier Ivo Sanader je v sredo nepričakovano odstopil. Novica je šokirala hrvaško politično javnost do temeljev. Tako se začenja članek kolumnista časnika Washington Times Jeffreyja T. Kuhnerja. Podobno, kot so se v sredo po nepričakovanem odstopu Sanaderja pisale novice po vsem Balkanu. A ameriški časnik v nadaljevanju šokira.
“Gospod Sanader je vladal majhni balkanski državi z železno roko. Po zmagah na volitvah leta 2003 in 2007 je nekdanjo jugoslovansko republiko spremenil v zločinsko državo. On in njegova stranka so postopoma uničili demokratične inštitucije v državi,” piše Kuhner, ki še dodaja, da je imel Sanader nadzor nad večino medijev, vključno z državno televizijo HRT in največje tiskane medije. “Redkim neodvisnim medijem in novinarjem pa so sistematično grozili in jih pobijali,” je zapisal kolumnist. Prepričan je, da je tudi z umorom Iva Pukanića povezan Sanader, ki naj bi ukazal napade na še več hrvaških novinarjev. Vendar to po prepričanju Kuhnerja ni najhujša Sanaderjeva zapuščina.
Največja zapuščina naj bi bila korupcija, ki je razpredena od gospodarstva do politike. Tako so si po besedah Kuhnerja Sanader in njegova druščina dobesedno nakradli državno premoženje in močno obogateli s pomočjo sumljivih privatizacij podjetij, poneverb v skladih in s podkupovanjem. Po pisanju Washington Timesa naj bi imela stranka HDZ odprtih kar 80 skrivnih računov v Avstriji, kjer naj bi imeli 'pospravljenih' več kot 350 milijonov evrov. S tem denarjem naj bi si Sanader kupil razkošno vilo in širil svojo kolekcijo pregrešno dragih ur, ki je vredna več kot 140.000 evrov.
Komentator se opira na vire Nataše Srdoč, soustanoviteljice Jadranskega inštituta za javno politiko, ki ocenjuje, da naj bi korupcija Sanaderjeve vlade hrvaške davkoplačevalce stala približno 700 milijard dolarjev. Prav zato naj bi bila država v tako katastrofalnem finančnem stanju. “Nadut, podkupljiv in lahkomiseln je gospod Sanader izkoristil premiersko mesto za utrditev svoje oblasti in iskanje bogastva. Potem ko je državo izčrpal do konca, pa se je poslovil od politike. To ni vodenje, to je strahopetnost,” še piše Washington Times, ki nadaljuje, da po Sanaderjevem odstopu ne bi morali le razpisati predčasnih volitev, ampak ga tudi kazensko preganjati zaradi njegovih kriminalnih dejanj.
Vzporednico potegne tudi z ameriškim finančnim mogotcem Bernardom Madoffom. “Pri nas je človek dobil 150 let zapora, ker je prevaral finančne investitorje. Sanader pa je prevaral svoje davkoplačevalce, in zato bi moral v zapor,” zaključi omenjeni časnik.
KOMENTARJI (501)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.