Tujina

Pahor: Edina realna možnost je mediacija

Ljubljana/Bruselj/London, 05. 02. 2009 15.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

"Po naši oceni je mediacija sedaj edina realna možnost, da v razumno kratkem času pride do rešitve ali do predloga rešitve vprašanja meje," meni premier Pahor in dodaja, da nam ni treba hiteti, prav tako pa ne smemo zamujati s časom.

Slovenija je reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško z mediacijo "načeloma naklonjena, a preden bo padla odločitev o mandatu te skupine, preden se bo Slovenija za to dokončno določila, seveda želi videti celotno sliko," je v Londonu poudaril premier Borut Pahor in dodal, da se bo pred tem posvetoval tako znotraj vlade kot znotraj parlamentarnih političnih strank.

"Mislim pa, da je to ta hip ne samo edina, a tudi ena realna pot, da se vprašanje določitve meje med državama, ki obremenjuje odnose med dvema sosedama že 17 let, morda ravno potem mediacije, ki zdaj začenja svojo pot, tudi uspešno reši," je poudaril premier.

Po sredinem telefonskem pogovoru s predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem in dogovoru, da se srečata v dveh do treh tednih, po Pahorjevih besedah "obstoji neko upanje, da se bodo stvari premaknile z mrtve točke". "Moramo si vzeti dovolj časa, da vsak nadaljnji korak dobro premislimo. Obstaja pot za to, da se poglobi zaupanje med obema politikoma in politikama in glede na odločitev Evropske komisije, da je voljna posredovati, se morda obeta nek premik v možnosti, da se približamo dokončni ureditvi mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško," je poudaril.

Premier je izpostavil eno od težav za Slovenijo, ki se pojavlja v dogovarjanju o mediaciji. "Mediacija prinaša rešitev, ki ni zavezujoča za obe državi. To je za nas problem, ker moramo na neki točki odločiti, kdaj bomo sprostili pogajanja Hrvaške z EU," je pojasnil. Slovenija bi namreč lahko v dobri veri, da mediacija dobro opravlja svojo nalogo in jo utegne tudi uspešno končati, odločila, da bo odprla pogajanja Hrvaške z Evropsko komisijo, Hrvaška pa morda na koncu ne bi dala soglasja za rešitev, kot se je to zgodilo v primeru sporazuma Drnovšek-Račan. "To je naša skrb," je dejal.

V odzivu na poziv evropskega komisarja Ollija Rehna, ki meni, da bi morala biti skupina mediatorjev vzpostavljena v dveh tednih, je Pahor dejal: "Ni treba hiteti, seveda pa ne smemo niti zamujati s časom."

Sanader in Mesić samo za Mednarodno sodišče

Sanader in Rehn
Sanader in Rehn FOTO: Reuters

Po poročanju Hrvaške televizije (HTV) naj bi evropski komisar za širitev Olli Rehn med nedavnim obiskom v Zagrebu predlagal, naj spor o meji s Slovenijo reši tričlanski svet pod vodstvom Marttija Ahtisaarija, hkrati pa tudi določi mejo med državama. Hrvaški premier Ivo Sanader in tamkajšnji predsednik Stipe Mesić po neuradnih informacijah predlogu ostro nasprotujeta, še poroča HTV. "Ko gre za Rehnov obisk na Hrvaškem, v hrvaškem državnem vrhu vlada zakon molka." Voditelja naj bi na sploh nasprotovala kakršni koli politični rešitvi, sprejemljivo pa naj bi se jima zdelo izključno Mednarodno sodišče.

Ta rešitev se sicer zdi primerna tudi posebnemu poročevalcu Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannesu Swobodi. "Po njegovem predlogu naj delo tričlanskega sveta ne bi bilo risanje meje, temveč dogovor o tehničnih vprašanjih, kot so ribolov, prehod ladij in podobno. Pobudo Swobode podpira večina evropskih poslancev, ki trdijo, da bi Slovenija morala takoj prekiniti blokado hrvaških pogajanj z EU," je dejala novinarka HTV. Dodala je še, da je v tem trenutku težko reči, ali bi Slovenija pristala na omenjeni predlog.

Mesić: Slovenija z blokado prevzela nase zgodovinsko odgovornost

Mesić je tako za hrvaško televizijo dejal, da je eno vprašanje meje, drugo pa vprašanje ribolova. Ponovil je, da Hrvaška ne more odstopiti od reševanja spora pred mednarodnim pravosodnim telesom. Po njegovem mnenju je samo vprašanje ribolova in prehoda ladij možno urediti po politični poti. "Če bi se lahko sporazumeli z našimi prijatelji Slovenci, bi to že storili," je pojasnil, zakaj se ne morejo odpovedati sodnemu reševanju mejnega spora.

Po ocenah Mesića je Slovenija prevzela nase veliko odgovornost s tem, ko je blokirala hrvaška pristopna pogajanja z Evropsko unijo. "To je izkušnja tudi zanjo. Če 26 držav sprejema Hrvaško, Slovenija pa jo ovira, potem Slovenija ustavlja proces evropskega združevanja. To je njena zgodovinska odgovornost," je sklenil hrvaški predsednik.

Peterle: Nujen dialog

Medtem pa se je zjutraj s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom sestal Lojze Peterle. Pogovarjala sta se o slovensko-hrvaških odnosih in o napredovanju Hrvaške v Evropsko unijo, pri čemer je Peterle sogovornika izčrpno seznanil z glavnimi vidiki odprtih vprašanj. Oba sta se strinjala, da je treba čim prej vzpostaviti politični dialog med obema državama.

Peterle je stanje v odnosih s Hrvaško predstavil tudi na letnem srečanju Evropskega parlamentarnega združenja (EPA), ki ga vodi predsednik največje politične skupine v Evropskem parlamentu Evropske ljudske stranke Evropskih demokratov Joseph Daul. Pri tem je poudaril, da napredek ni mogoč z enostranskim lobiranjem in močnimi izjavami, ampak s politično rešitvijo, ki jo je mogoče doseči samo preko dialoga.

Piranski zaliv
Piranski zaliv FOTO: POP TV


Že v torek pa se je Peterle sestal s Sanaderjem in delegacijo, pri čemer je izpostavil, da namen Slovenije ni bila blokada pristopnih pogajanj Hrvaške, ampak je posledica prejudiciranja meje. Ponovno je izrazil tudi privrženost hitremu napredovanju Hrvaške v EU, ki je mogoče pod pogojem, da se med obema državama čim prej vzpostavi politični dialog za rešitev odprtih vprašanj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (123)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BellaCiao
06. 02. 2009 12.47
Lepo pa je, da se ne sere drug po drugem....ker na koncu bomo vsi prišli do dejstev, ki jih še g. MAMIĆ (lastnik NK DINAMO) izjavlja o ex Yugi...
BellaCiao
06. 02. 2009 12.45
mali kekec...ja resnično smo velikokrat smešni in premajhni...a tudi vaš narod ni velik...v primerjavi z VELIKIMI smo vsi majhni...Imaš pa prav, da nihče ne sme odločati namesto vas...a ravno tako imamo v Sloveniji enako pravico odločanja...ko pa boste nekoč v EU pa bodo VELIKI odločali o VELIKO stvareh tudi namest vas...
tony2009
06. 02. 2009 12.38
koga briga politika. tle palijo folk, k drgac jih itak nebi noben poslusu. folk je pa tok glup, da sepali na provokacije, ta meja itak nikol nebo resena. politiki hocjo bit popularni tko k ursa cepin :)
mali-kekec
06. 02. 2009 12.35
prašek 05.02.2009, 17:22 6 theta mislim, da se hrvati nimajo kaj odločat, vsaj upam. EU se je odločila za mediacijo in tako tudi bo. mislim koje samopouzdanje mladog lava! Ti češ odlučiti umjesto mene šta ču jesti??? Kada EU bude svoje probleme rješavao mediaciom tada če i Hrvatska! Slovenci ste presmješni da bi vas netko uzimao ozbiljno! hahahah kako mi kažemo tako če biti hahaha malo morgen!!
BellaCiao
06. 02. 2009 11.48
EDINA REŠITEV JE TEKTONSKI PREMIK...IN IMAMO MORJE DO MURSKE SOBOTE
dr.psiho
06. 02. 2009 11.40
Zakaj ne priznajo glavna tema pogovora je bila PRIZNANJE VOJVODINE TER SANDJAKA
korisnik33840
06. 02. 2009 10.46
ali lijepo vidjeti da se danas ljudi ne svađaju nego normalni pišeju! :) bude još nekaj s nas!!
korisnik33840
06. 02. 2009 10.43
hej hej prijatelji slovenci!kaj mamo novega??? a smo še na tistim katastrima,povijesnim granicama i piz.. mat....??? sad vam mogu reći tko će bolje proći,ako idemo u arbitražu,slovenija bolje šprolazi,ako idemo na sud potem pa hrvaška bolje prolazi!! tako da je zdaj vprašanje ali bu arbitraža lai pa sud,samo to je sad bitno prijatelji moji i oko toga će se sad voditi diskusije
Tonček Balonček
06. 02. 2009 10.21
Katastri na tsiti datum niso bili urejeni in opletanje s tem datumom je popolni nateg! Zadnji, ki je imel kataster urejene, je bila Avstroogrska, potem je nastajala zmeda in ta 25. junij je spet nek nastali mit, s katerim ni kaj početi! Kot sodni dan ali stvarjenje, nihče ne ve, kaj naj bi to pomenilo, ampak kar vsi verjamemo, da takrat se je pa zgodilo (in se bo). 25. junij ne pomeni ničesar. Sklep, da na tistidan veljavne meje veljajo, je popolnoma brez zveze, ker na tisti dan mi s hrvaško nismo imeli pravno formalno definiranih mej, le da to ni bil problem,,ker smo bili v isti državi. Še občine se tožarijo, kje so meje, kaj šele lastniki parcel! Kakšna načela pravičnosti, ali kdaj to upoštevajo, če je perd sodiščem kak občan? Nikoli!
BellaCiao
06. 02. 2009 08.52
Edina možnost je, da Hrvaška spoštuje meje katastrov na dan 25.6.1991 (Temeljna listina o samostojnosti Republike Slovenije). To mora biti URADNO priznano s strani Republike Hrvaške in o teh dejstvih nimamo kaj razpravljati. Ko bo Republika Hrvaška z uradnim dokumentom (v svoji ustavni listini) PRIZNALA in POTRDILA stanje na navedeni datum, naj pa se Pahor ali kdorkoli bo že takrat premijer sestane s Hrvaškimi oblastniki. Do takrat pa BODIMO LJUDJE DO HRVAŠKEGA LJUDSTVA in ne podpihujmo sovraštva, saj so običajni Ivice in Janice OK!!!!
Tonček Balonček
06. 02. 2009 08.03
Pa še malo o Karantaniji, ki predstavlja v zgodovinskih predstavah Slovencev eno najbolj svetlih točk nacionalne zgodovine, postaja mit slovenskega naroda, Z njo povezujejo pojme kot so državnost, svoboda, demokratičnost. Zato je tudi razumljivo, zakaj je postal knežji kamen eden najpomembnejših, če že ne najpomembnejši simbol slovenske zgodovine, tisti grad tam pa slovenska nekropola. predavanju bo prikazan zgodovinski razvoj Karantanije. Karantanija je bila kneževina Karantancev, njeno dediščino skupaj z ustoličevanjem je prevzela Koroška, medtem ko so Slovenci odkrili pomen Karantanije za lastno zgodovino in zgodovinsko identiteto šele v času, ko so se od konca 18. stoletja naprej začeli oblikovati v narod. Pri tem je bila zgodovina retrogradno nacionalizirana in nadeta ji je bila podoba, ki je v srednjem veku ni imela. Nikjer v šolah ne učijo, da je šlo za slovensko državo, še najmanj pa na Pravni fakulteti, kot berem tu spodaj.
jankomir
06. 02. 2009 07.55
reno911 06.02.2009, 01:15 zato ker več kot polovica slovencev so tujci, oz. priseljenci.
ivch
06. 02. 2009 06.53
Tu ni kaj komentirat, tem tipom (politikom) je to dobrro plačana služba,za blaginjo,oziroma revščino navadnega folka,se jim pa po domače rečeno j..e.
zogby
06. 02. 2009 02.51
"djdj Še čudno da se Vatikan ni vmešal ko se pa v vse vtika" Saj se je hotel,pa mu nismo dovolili,tukaj je dokaz,da ima RKC čedalje manj vpliva po Svetu!!!
reno911
06. 02. 2009 01.15
Pa zakaj opažam, da se v teh temah o sporu med Slovenijo in hrvaško piše komentarje v neki napol slovenščini, napol hrvaščini?
djdj
06. 02. 2009 01.13
Še čudno da se Vatikan ni vmešal ko se pa v vse vtika
Pincopalino
06. 02. 2009 01.11
Provokatorji škodijo lastnemu narodu. sovražnik pa je priviligiran
Pincopalino
06. 02. 2009 01.11
provokatorji so v vojnah zelo nezaželjeni
mileni
06. 02. 2009 01.04
drugace moji komentarji tukaj so cista provokacijain namenjeni so iskljucivo tistima (nacionalistima) ki govorijo trst nas austrja nasa, istra nas bla bla... normalnem folku se opravicujem....
Pincopalino
06. 02. 2009 00.59
mileni e moj lero, veliko ti še manjka da dorasteš