Slovenija je reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško z mediacijo "načeloma naklonjena, a preden bo padla odločitev o mandatu te skupine, preden se bo Slovenija za to dokončno določila, seveda želi videti celotno sliko," je v Londonu poudaril premier Borut Pahor in dodal, da se bo pred tem posvetoval tako znotraj vlade kot znotraj parlamentarnih političnih strank.
"Mislim pa, da je to ta hip ne samo edina, a tudi ena realna pot, da se vprašanje določitve meje med državama, ki obremenjuje odnose med dvema sosedama že 17 let, morda ravno potem mediacije, ki zdaj začenja svojo pot, tudi uspešno reši," je poudaril premier. Po sredinem telefonskem pogovoru s predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem in dogovoru, da se srečata v dveh do treh tednih, po Pahorjevih besedah "obstoji neko upanje, da se bodo stvari premaknile z mrtve točke". "Moramo si vzeti dovolj časa, da vsak nadaljnji korak dobro premislimo. Obstaja pot za to, da se poglobi zaupanje med obema politikoma in politikama in glede na odločitev Evropske komisije, da je voljna posredovati, se morda obeta nek premik v možnosti, da se približamo dokončni ureditvi mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško," je poudaril. Premier je izpostavil eno od težav za Slovenijo, ki se pojavlja v dogovarjanju o mediaciji. "Mediacija prinaša rešitev, ki ni zavezujoča za obe državi. To je za nas problem, ker moramo na neki točki odločiti, kdaj bomo sprostili pogajanja Hrvaške z EU," je pojasnil. Slovenija bi namreč lahko v dobri veri, da mediacija dobro opravlja svojo nalogo in jo utegne tudi uspešno končati, odločila, da bo odprla pogajanja Hrvaške z Evropsko komisijo, Hrvaška pa morda na koncu ne bi dala soglasja za rešitev, kot se je to zgodilo v primeru sporazuma Drnovšek-Račan. "To je naša skrb," je dejal. V odzivu na poziv evropskega komisarja Ollija Rehna, ki meni, da bi morala biti skupina mediatorjev vzpostavljena v dveh tednih, je Pahor dejal: "Ni treba hiteti, seveda pa ne smemo niti zamujati s časom." Sanader in Mesić samo za Mednarodno sodišče
Po poročanju Hrvaške televizije (HTV) naj bi evropski komisar za širitev Olli Rehn med nedavnim obiskom v Zagrebu predlagal, naj spor o meji s Slovenijo reši tričlanski svet pod vodstvom Marttija Ahtisaarija, hkrati pa tudi določi mejo med državama. Hrvaški premier Ivo Sanader in tamkajšnji predsednik Stipe Mesić po neuradnih informacijah predlogu ostro nasprotujeta, še poroča HTV. "Ko gre za Rehnov obisk na Hrvaškem, v hrvaškem državnem vrhu vlada zakon molka." Voditelja naj bi na sploh nasprotovala kakršni koli politični rešitvi, sprejemljivo pa naj bi se jima zdelo izključno Mednarodno sodišče.
Ta rešitev se sicer zdi primerna tudi posebnemu poročevalcu Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannesu Swobodi. "Po njegovem predlogu naj delo tričlanskega sveta ne bi bilo risanje meje, temveč dogovor o tehničnih vprašanjih, kot so ribolov, prehod ladij in podobno. Pobudo Swobode podpira večina evropskih poslancev, ki trdijo, da bi Slovenija morala takoj prekiniti blokado hrvaških pogajanj z EU," je dejala novinarka HTV. Dodala je še, da je v tem trenutku težko reči, ali bi Slovenija pristala na omenjeni predlog.
Mesić: Slovenija z blokado prevzela nase zgodovinsko odgovornost
Mesić je tako za hrvaško televizijo dejal, da je eno vprašanje meje, drugo pa vprašanje ribolova. Ponovil je, da Hrvaška ne more odstopiti od reševanja spora pred mednarodnim pravosodnim telesom. Po njegovem mnenju je samo vprašanje ribolova in prehoda ladij možno urediti po politični poti. "Če bi se lahko sporazumeli z našimi prijatelji Slovenci, bi to že storili," je pojasnil, zakaj se ne morejo odpovedati sodnemu reševanju mejnega spora.
Po ocenah Mesića je Slovenija prevzela nase veliko odgovornost s tem, ko je blokirala hrvaška pristopna pogajanja z Evropsko unijo. "To je izkušnja tudi zanjo. Če 26 držav sprejema Hrvaško, Slovenija pa jo ovira, potem Slovenija ustavlja proces evropskega združevanja. To je njena zgodovinska odgovornost," je sklenil hrvaški predsednik.
Peterle: Nujen dialog
Medtem pa se je zjutraj s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom sestal Lojze Peterle. Pogovarjala sta se o slovensko-hrvaških odnosih in o napredovanju Hrvaške v Evropsko unijo, pri čemer je Peterle sogovornika izčrpno seznanil z glavnimi vidiki odprtih vprašanj. Oba sta se strinjala, da je treba čim prej vzpostaviti politični dialog med obema državama.
Peterle je stanje v odnosih s Hrvaško predstavil tudi na letnem srečanju Evropskega parlamentarnega združenja (EPA), ki ga vodi predsednik največje politične skupine v Evropskem parlamentu Evropske ljudske stranke Evropskih demokratov Joseph Daul. Pri tem je poudaril, da napredek ni mogoč z enostranskim lobiranjem in močnimi izjavami, ampak s politično rešitvijo, ki jo je mogoče doseči samo preko dialoga.
Že v torek pa se je Peterle sestal s Sanaderjem in delegacijo, pri čemer je izpostavil, da namen Slovenije ni bila blokada pristopnih pogajanj Hrvaške, ampak je posledica prejudiciranja meje. Ponovno je izrazil tudi privrženost hitremu napredovanju Hrvaške v EU, ki je mogoče pod pogojem, da se med obema državama čim prej vzpostavi politični dialog za rešitev odprtih vprašanj.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.