Po mnenju mestnih predstavnikov gre pri prepovedi istospolnih porok za kršitev z ustavo zagotovljenih enakih pravic. Večina kalifornijskih volivcev je na referendumu leta 2000 odločila, da je zakon možen izključno med moškim in žensko.
Potem ko je župan San Francisa Gavin Newsom minuli teden prižgal zeleno luč za istospolne poroke, se je v mestu poročilo več kot 2800 homoseksualnih parov, ki pa jih zvezna država ne priznava.
San Francisco želi, da bi vrhovni sodnik James Warren za neustavni razglasil dve določili kalifornijskega družinskega zakona, ki poroko določa kot zvezo med moškim in žensko.
Kalifornijska agencija, pristojna za registracijo porok, je sicer v četrtek sporočila, da homoseksualnih porok ne bo registrirala. Dve konservativni skupini sta medtem v četrtek pred višjim sodiščem vložili tožbe, da bi dosegli takojšnjo prepoved lezbičnih in gejevskih porok. Sodišče sicer za zdaj ne namerava ustaviti spornih porok.
San Francisco je minuli petek postal prvo ameriško mesto, kjer so istospolni pari dobili dovoljenja za poroko. Vprašanje homoseksualnih porok sicer postaja vse bolj razširjeno in obljublja, da bo pomemben del predvolilne kampanje pred predsedniškimi volitvami v ZDA novembra letos.