Pred egiptovskim parlamentom v Kairu se je zažgal nek moški. Policist, ki je bil tedaj v bližini, je ogenj pogasil, moškega pa so takoj prepeljali v bolnišnico. Po navedbah egiptovskega ministrstva za zdravje je šlo za Abduja Abdela Monama Hamadaha, ki je utrpel lažje opekline po obrazu, vratu in nogah.
48-letni lastnik restavracije iz kraja Kantara se je zažgal iz protesta proti politiki, ki lastnikom restavracij prepoveduje nakup poceni subvencioniranega kruha za prodajo v restavracijah.
Sledil samozažig v Mavretaniji
Nekaj ur kasneje se je pred stavbo senata v prestolnici Mavretanije Nouakchott v svojem avtu zažgal 42-letni Yacoub Ould Dahoud.
Pred incidentom je obvestil novinarje, da se namerava zažgati, ker ni zadovoljen s političnimi razmerami v državi in je jezen na vlado. Moškega so prepeljali v bolnišnico z opeklinami na rokah in po obrazu.
Samozažig tudi v Alžiriji
O samozažigu in poskusu samozažiga so danes poročali tudi iz Alžirije. V alžirskem mestu Ghardaia se je zaradi spora glede zdravstvenih stroškov zažgal nek moški, ki naj bi trpel za kronično boleznijo. Moškega so z opeklinami prepeljali v bolnišnico.
V mestu Mascara pa je pripadnik varnostnih sil preprečil samozažig nekega prodajalca rib.
Spomnimo na Mohammeda
Za podobno potezo se je iz obupa sredi decembra odločil tudi 26-letni Tunizijec Mohammed Bouazizi, potem ko mu je policija preprečila prodajo sadja in zelenjave, s čimer se je preživljal, čeprav je imel univerzitetno diplomo. Kasneje je podlegel poškodbam.
Sledilo je več podobnih samomorov in nezadovoljstvo z režimom se je preneslo na ulice v obliki množičnih protestov, ki so prerasli v tako imenovano jasminovo revolucijo in v petek privedli do konca 23-letne vladavine predsednika Zineja El Abidina Bin Alija.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.