V napadu je bilo najmanj 60 ljudi ranjenih, med njimi sedem huje. 19 letna-napadalka naj bi se razstrelila ob vhodu v nakupovalno središče, kjer so nakupovalci stali v vrsti za varnostni pregled. Trgovine in nakupovalna središča so namreč po začetku druge palestinske intifade septembra 2000 močno poostrile varnostne ukrepe. Napad v Afuli je bil že peti samomorilski napad v Izraelu od sobote, odgovornosti zanj je prevzela skrajna islamska organizacija Islamski Džihad, kasneje pa tudi Brigade mučenikov Al-Akse.
Mesto Afula, kjer živi večinoma delavsko prebivalstvo, je bilo že večkrat tarča napadov palestinskih skrajnežev, saj leži blizu Zahodnega brega.
Odgovornost za jutranji napad je prevzel Hamas
Na jugu Gaze se je po navedbah izraelske vojske samomorilski napadalec s kolesom pripeljal do vojaškega vozila in sprožil razstrelivo. Odgovornost za napad je prevzelo vojaško krilo skrajnega palestinskega gibanja Hamas, ki je poudarilo, da so napadi odgovor na izraelsko okupacijo. Hamas je prevzel odgovornost tudi za nedeljska samomorilska napada v Jeruzalemu. Eden od Hamasovih voditeljev Abdel
Aziz al-Rantisi je napovedal, da se bo boj nadaljeval: "Napadi kažejo, da se palestinski ljudje ne bodo prepustili sionističnemu terorizmu ter da palestinska kri ni poceni."
Izraelska vlada se je na svoji seji v nedeljo zvečer odločila za ponovno zaporo palestinskih ozemelj. S tem so Zahodni breg znova odrezali od ostalega sveta, Izrael pa bo v skladu z odločitvijo vlade tudi bojkotiral vse tuje predstavnike, ki se bodo srečali s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom. Ta odločitev sicer ne velja za obiske visokih tujih predstavnikov, predvidene za prihodnji teden, med katerimi je francoski zunanji minister Dominique de Villepin, ki naj bi se z Arafatom sešel 26. maja.
Šaron se bo še srečal z Abasom
Izraelski premier Ariel Šaron je potrdil, da se je med srečanjem s palestinskim kolegom Mahmudom Abasom v soboto zvečer v Jeruzalemu dogovoril še za en sestanek. Šaron je to novico predstavil članom poslanske skupine svoje stranke Likud, pri čemer pa ni navedel datuma novega srečanja. Izraelski premier je sicer o novem srečanju z Abasom govoril še pred že drugim današnjim samomorilskim napadom na severu Izraela, ki je terjal najmanj štiri smrtne žrtve.
Palestinski voditelj Jaser Arafat pa je medtem v Ramali sprejel delegacijo francoskega parlamenta, ki je po srečanju obsodila vsakršen terorizem. Do srečanja je prišlo po valu palestinskih samomorilskih napadih v zadnjih dneh, odgovornost za katere izraelska vlada pripisuje Jaserju Arafata, ki naj bi po njenem mnenju sodeloval s skrajnima palestinskima gibanjema Hamas in Islamski džihad.
Med izrednim zasedanjem izraelske vlade v nedeljo zvečer je več ministrov Šaronove vlade zahtevalo izgon Arafata s palestinskih ozemelj. Šaronov kabinet je te zahteve zavrnil, odločil pa se je za še večjo osamitev palestinskega voditelja. Izgon Arafata je medtem danes ponovno zahteval izraelski obrambni minister Šaul Mofaz. Menil je, da Izrael ne bo imel druge možnosti kot Arafata izgnati, če bo ta še naprej blokiral mirovni proces.
Bush verjame v bližnjevzhodni mirovni proces
Ameriški predsednik George Bush ima kljub zadnjim samomorilskim napadom zaupanje v možnost napredovanja mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Bush je v Beli hiši na srečanju s filipinsko predsednico Glorio Arroyo tudi poudaril, da bližnjevzhodni mirovni načrt, ki so ga pripravile ZDA, ZN, EU in Rusija in ki predvideva vzpostavitev palestinske države do leta 2005, še vedno velja.
Ameriški predsednik je tudi povedal, da "so teroristi, ki želijo preprečiti obisk, s tem da podstavljajo bombe in ubijajo," s čimer je imel v mislih zaradi samomorilskih napadov odpovedani obisk izraelskega premiera Ariela Šarona v ZDA. "Jasno je, da mirovni proces ne bo lahek, dokler bodo teroristi ubijali. To nas je spomnilo, da obstajajo morilci, ki ne morejo sprejeti ideje miru," je še povedal, pri tem pa spomnil da so tako znotraj palestinskih oblasti in v Izraelu ljudje, ki si želijo miru in ki z ZDA sodelujejo v boju proti terorizmu. Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer pa je pred tem dejal, da palestinski voditelj Jaser Arafat ni doslej nikdar odigral koristne vloge za pomiritev Izraelcev in Palestincev.
EU pritiska na Izrael
Zunanji ministri Evropske unije pa so na zasedanju v Bruslju pozvali Izrael, naj kljub samomorilskim napadom v zadnjih dneh sprejme bližnjevzhodni časovni načrt, ki ga je pripravila t. i. bližnjevzhodna četverica, v kateri so poleg petnajstrice še ZDA, Združeni narodi in Rusija. "Nasilje ne sme ustaviti ali zavreti prizadevanj za mirno rešitev izraelsko-palestinskega spora," piše v skupni izjavi.
Srečanja so se udeležili tudi ministrski opazovalci iz desetih prihodnjih članic, med njimi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.
Pogovori med izraelskim premierom Arielom Šaronom in njegovim palestinskim kolegom Mahmudom Abasom so korak v pravo smer, toda potrebni so tudi konkretni ukrepi, so poudarili ministri. Ob tem so izrazili svojo pripravljenost okrepiti sodelovanje z ZDA in drugimi članicami četverice, da bi povečali zaupanje med sprtima stranema.
Palestinsko – izraelski pogovori v Tokiu
V Tokiu so se medtem davi začeli dvodnevni palestinsko - izraelski pogovori, na katerih naj bi sogovorniki razpravljali o načinih za izgradnjo medsebojnega zaupanja sprtih strani v bližnjevzhodnem mirovnem procesu.