Med shodom političnih privržencev nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto v Rawalpindiju je odjeknila eksplozija. Po podatkih policije je umrlo 16 ljudi, med njimi tudi Butova. Pakistan je že razglasil tri dnevno žalovanje za opozicijsko voditeljico.
Butovo so po eksploziji nezavestno prepeljali v bolnišnico, kjer so jo operirali, vendar pa so bile poškodbe prehude. Butova ni umrla zaradi eksplozije, pač pa jo je neznani napadalec ustrelil v vrat in prsni koš.
Napadalec naj bi najprej streljal na Butovo, nato pa se je še razstrelil. Priča je za agencijo Reuters povedala, da je slišala dva strela tik pred eksplozijo.
Eksplozija je odjeknila le nekaj minut po govoru Benazir Buto, v trenutku eksplozije pa je bilo vozilo nekdanje premierke približno 50 metrov oddaljeno. Oblasti domnevajo, da naj bi šlo za nov samomorilski napad skrajnežev. Različni podatki obveščevalnih služb kažejo na to, da naj bi Al Kaida in posamezne ekstremne pakistanske in talibanske skupine izvedle atentat na Butovo.
Kot je sporočil član Butine stranke Wasif Ali Khan, je Butova umrla ob 18. uri in 16 minut po lokalnem času. Khan je bil v bolnišnici, kamor so po napadu prepeljali ranjeno političarko. Kirurgi, ki so jo operirali, so potrdili, da je umrla zaradi strelnih ran.
Mušaraf: Napad je dejanje teroristov
Med podporniki pokojne Butove po napadu vlada predvsem jeza, nekateri med njimi so razbijali vrata po bolnišnici in kleli pakistanskega predsednika Perveza Mušarafa. Predstavnik za stike z javnostmi v štabu predsednika Mušarafa je dejal, da bo predsednik komentiral dogodke, ko se
bo ugotovilo dejansko stanje.
Mušaraf je po napadu že sklical nujno srečanje najvišjih predstavnikov Pakistana, na katerem naj bi med drugim razpravljali o možni preložitvi januarskih parlamentarnih volitev. Mušaraf je državljane v televizijskem nagovoru tudi pozval, naj ostanejo mirni, da bodo lahko "preprečili zlobne namere teroristov".
Odzivi na umor Butove
Prva je med svetovnimi državami napad obsodila Rusija. Visoki ruski diplomat je prepričan, da bo Butina smrt sprožila nov val nasilja v Pakistanu.
Ameriški predsedin George Bush je obsodil atentat na Benazir Buto in dejal, da je osebe odgovorne za to strahopetno dejanje potrebno privesti pred roko pravice. Poudaril je še, da v Pakistanu še vedno obstajajo nekateri, ki skušajo spodkopati spravo in demokratičen razvoj v državi.
Francoski zunanji minister Bernard Kouchner je obsodil to podlo dejanje. Kouchner je prav tako izrazil sožalje Butovi družini in poudaril, da si bo Francija prizadevala za stabilizacijo Pakistana.
Predstavnik Indije je poudaril, da je tragedija velik udarec za demokratične procese v državi. "Z njeno smrtjo je Pakistan izgubil sposobno voditeljico, ki je delovala v smeri sprave in demokratizacije države“, so še zapisali v sporočilu za javnost. Indijski premier Manmohan Singh je dejal, da ga je teroristični napad na Butovo "globoko šokiral“. Opozoril je še, da je Butova veliko doprinesla k demokraciji in pa predvsem izboljšanju odnosov med Indijo in Pakistanom.
Britanski premier Gordon Brown je prav tako obsodil atentat in dejal, da se ne sme dovoliti, da ekstremisti uničijo demokracijo.“Butova je bila ubita s strani strahopetcev, ki se bojijo demokracije“, je še poudaril.
ZN: Ostuden zločin
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je umor Butove medtem označil za "ostuden zločin" in dodal, da atentat predstavlja napad na stabilnost Pakistana in demokratični proces v tej državi. Varnostni svet ZN je medtem na izrednem zasedanju za zaprtimi vrati
soglasno obsodil "teroristični samomorilski napad skrajnežev", ki je
Butovo stal življenja.
Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je dejal, da je umor Butove dejanje "neizmerne krutosti" sovražnikov Pakistana in miru. Turčija, tesna zaveznica Pakistana, je Islamabad pozvala, naj vztraja na poti v demokracijo. Napad je ostro obsodila tudi Kitajska.
Evropska komisija obsodila napad
Evropska komisija obsoja teroristični napad v Pakistanu, ki se je zgodil manj kot dva tedna pred parlamentarnimi volitvami v državi in v katerem je umrla opozicijska voditeljica Benazir Buto, ki se je oktobra po več letih v izgnanstvu vrnila v domovino, so danes sporočili v Bruslju.
Poglobitev politične krize
Umor Butove naj bi sicer še dodatno poglobil politično krizo v državi. V kraju Pešavar so po atentatu izbruhnili protesti, ki jih je policija medtem že zatrla. Več kot 100 jeznih protestnikov in podpornikov Butove je vpilo "Mušaraf je pes!" in "Dolgo naj živi Butova!". V Ravalpindiju so podporniki Butove razbijali okna in avtomobile, v Karačiju pa so trgovci zaradi razgrajanja protestnikov morali zapreti trgovine.
Napad na podpornike Šarifa
Incident se je danes v Pakistanu zgodil tudi med podporniki Nawaza Šarifa, ko so neznani napadalci streljali nanje. Trije ljudje so bili mrtvi, dva pa sta poškodovana.
Neznanci so nanje streljali, medtem ko so skušali v bližini sedeža Šarifa obesiti njegov propagandni plakat. Nekdanji pakistanski premier je za napad že obtožil podpornike predsednika Perveza Mušarafa. Predstavnik stranke, ki podpira Mušarafa, je že zanikal vpletenost.
Šarif se je po napadu nemudoma odpravil v bolnišnico v Ravalpindiju in nagovoril množico privržencev opozicije. "Benazir Buto je bila tudi moja sestra in ostal bom z vami, da se maščujemo za njeno smrt. Ne počutite se sami. Z vami sem. Voditeljem se bomo maščevali za njeno smrt," je povedal Šarif.
Šarif napovedal bojkot volitev
Šarif je po današnjem atentatu na Butovo napovedal bojkot januarskih parlamentarnih volitev v Pakistanu, zahteval takojšen odstop predsednika Perveza Mušarafa ter Pakistance pozval k splošni stavki.
Šarif je zatrdil, da bo njegova stranka prihajajoče parlamentarne volitve bojkotirala, s čimer je povečal pritisk na Mušarafa, saj bi bojkot s strani opozicije postavil pod vprašaj legitimnost volitev. Predsednika je tudi pozval, naj nemudoma odstopi in tako "reši" državo, saj naj bi prav on predstavljal največjo grožnjo stabilnosti in bil vir vseh težav, s katerimi se sooča država.
Poleg tega je Šarif Pakistance pozval k splošni stavki. Na vprašanje, kdo je po njegovem odgovoren za umor Butove, je Šarif odgovoril: "Odgovorne so Mušarafove politike." Obenem je izrazil prepričanje, da preiskava o atentatu na Butovo, ki jo bo izvedla vlada, nikakor ne bo nepristranska.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.