Naslovov o prometnih nesrečah starejših je veliko, a da bi jih bilo manj, je koristno, da starejši vozniki svoje znanje osvežijo. To je storila 66-letna Vida Sterle, ki novosti o prometu spremlja po televiziji.
Gospa je aktivna voznica že 37 let in, kot pravi, opaža, da se mnogi ne držijo prometnih predpisov, še posebej v krožiščih. "Vidim, da ljudje ne vozijo pravilno. Če ne greš prvi izvoz ven, ne smeš voziti po zunanjem pasu in vsi vozijo po zunanjem pasu," komentira in doda, da sovozniki prav tako vzdržujejo premajhne varnostne razdalje, prehitro pospešujejo in zavirajo.
Starejši lahko svoje znanje o pravilih vožnje obnovijo na delavnicah, ki jih organizira Agencija za varnost prometa. "Naš namen je, da ozaveščamo starejše voznike v prometu. Izvajamo predavanja o cestnoprometnih predpisih v smislu najpogostejših napak slovenskih voznikov," pove Sebastjan Turk iz Agencije RS za varnost prometa. Prav tako pa v sodelovanju z Rdečim križem predstavljajo tudi temeljne postopke oživljanja.
Starejši se pogosto zanašajo na svoje dolgoletne izkušnje, in kljub temu da so se njihove motorične spodobnosti poslabšale, se težko poslovijo od vožnje. Zlata Zajec, predsednica društva upokojencev Ljubljana-Šmartno, podpira projekt agencije, saj upokojence seznanja, ali so psihično in fizično sposobni za vožnjo. "Mislim pa, da je zelo pomembno, da se vsak posameznik odloči pri sebi, ali lahko še vozi," zaključi.
Po 70. letu starosti pa upokojence čaka zdravniški pregled, na podlagi katerega se ugotovi, ali lahko svoje vozniško dovoljenje podaljšajo. S tem so, tako kot je gospa Vida, na cesti zase in za ostale udeležence v prometu dovolj varni.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.