En sam dan in najdaljša ter najdražja predsedniška kampanja v ZDA doslej se bo končala. Trajala je 21 mesecev, stroške pa ocenjujejo na slabe 2,5 milijarde dolarjev.
Voliti je moderno
Kampanji so se tokrat množično pridružili tudi filmski in glasbeni zvezdniki, večina je za demokratskega kandidata Baracka Obamo. Volivcem sporočajo: 'izkoristite možnost in oddajte svoj glas'. Raziskave so namreč pokazale, da bi bila nizka udeležba voda na mlin republikancem.
Američani so se množično odzvali. Čeprav imajo le v 31 državah predčasne volitve, je do konca tedna svoj glas oddalo več kot 23 milijonov ljudi. V Columbusu (Ohiu) so ljudje v vrstah stali po šest ur, prvi so se zbirali že ob pol sedmih zjutraj, šest ur pred odprtjem volišč. V Clevelandu (Ohiu) se je kolona čakajočih v nedeljo vlekla po dveh ulicah. Nekaj podobnega se je dogajalo na Floridi. "To je noro!" je bil kratek komentar Cesarja Jimeneza, ki je v Fort Lauderdalu po peturnem stanju v vrsti vendarle lahko obkrožil ime svojega kandidata. Zanimanje je neverjetno, poročajo z vseh koncev Združenih držav.
Springsteen za Obamo
Kampanja je zanimanje javnosti pritegnila že zgodaj, predvsem z včasih umazano demokratsko kampanjo, ko sta se za strankarsko nominacijo še borila dva kandidata – Hillary Clinton in Barack Obama. Pri republikancih je izbira potekala bolj gladko, čeprav je bil glede na začetne raziskave John McCain presenetljiv predsedniški kandidat.
V zadnjem času se tako republikanska kot demokratska kampanja osredotočata na zvezne države, ki naj bi po napovedih odločile tekmo. V večini vodi Obama, raziskave pa kažejo tudi, da je pridobil prednost v tradicionalno rdečih (republikanskih) delih Amerike. Tak primer je Virginia, kjer je na zadnjih dveh volitvah brez težav zmagal Bush, tokrat pa McCain zaostaja za tekmecem.
Da bi razliko zmanjšal, je McCain v zadnjih dneh še bolj intenzivno prepričeval volivce, da Obama nima dovolj izkušenj za Belo hišo. Nasprotna stran pa poskuša storiti vse, da bi McCaina čim bolj povezala z izjemno nepriljubljenim Bushem. Tako eni kot drugi so v igro potegnili še zadnje ase. Obami je, na primer, na pomoč priskočil nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton, v Ohiu pa je množico h glasovanju zanj prepričeval Bruce Springsteen. McCain je prav tako poklical 'težko artilerijo' – guvernerja Kalifornije Arnolda Schwarzeneggerja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.