Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde je dejala, da bi morali Grki plačati za napake, ki so bile storjene v preteklosti. Na vprašanje, ali jo skrbi tudi za Grke, je odgovorila, da ne toliko kot za otroke iz manjše vasi v Nigru, "ki se učijo le po dve uri na dan, pa še takrat na enem stolu sedijo trije hkrati, ob tem pa se učenja zelo veselijo". "Vseskozi jih imam v mislih, saj mislim, da potrebujejo še več pomoči kot tisti v Atenah. Mislim tudi na ljudi, ki se ves čas izogibajo plačevanju davkov," je povedala in dodala, da IMF ne bo omilil pogojev mednarodne pomoči Grčiji.
Grke je ta izjava izjemno užalila. Vodja radikalnih levičarjev je dejal, da Grki res ne potrebujejo njenega sočutja in pribil, da grški delavci plačujejo davke, ki so neznosni.
Zdaj so se na njene izjave odzvali še Francozi. Tiskovna predstavnica francoske vlade Najat Vallaud-Belkacem je za tamkajšnjo televizijo njene navedbe ocenila za "preveč poenostavljene in stereotipne".
Do direktorice IMF je bil kritičen tudi francoski levičarski politik Jean-Luc Melenchon in njene besede označil za nedostojanstvene. Po njegovem mnenju bi morala Lagardova odstopiti.
Na leto utajijo več milijonov
Stroga izjava Lagardove je sicer prva, jasno uperjena v težavo davčnih utaj v Grčiji, o čemer so doslej večinoma pisali mediji, še posebej nemški.
Grško finančno ministrstvo je namreč pred časom objavilo seznam 4000 največjih državnih dolžnikov. Če bi vse, bi bil seznam namreč predolg, poleg tega pa že ti državi skupaj dolgujejo 14,9 milijarde evrov. Pa ne gre le za tajkune in podjetnike, ampak navadne državljane. Dober primer je kozji pastir s Krete, ki državi dolguje 10,8 milijona evrov davkov in davčnih kazni.
Grki, ki priznajo, da državi kakšen prihodek zamolčijo, sicer pravijo, da to počnejo zaradi slabe davčne zakonodaje in previsokih davkov.
Lagardova z izjavo še pomagala populistom
Grške stranke se sicer medtem pripravljajo na nove predčasne parlamentarne volitve, ki bodo 17. junija. Grki so namreč na volitvah 6. maja kaznovali tradicionalne stranke, ki so se v zameno za mednarodno finančno pomoč zavezale k bolečim varčevalnim ukrepom, in nagradili doslej neopazne stranke, ki nasprotujejo ukrepom in mednarodnemu programu pomoči. Grške stranke pa kljub večkratnim poskusom niso dosegle dogovora o vladajoči koaliciji, zato Grke čakajo nove predčasne volitve.
Stranke, ki nasprotujejo pogojem mednarodne skupnosti, naj bi z izjavo Lagardove zdaj dobile še več podpore. Favorit Cipras je tako še okrepil izjave o tem, da bi bilo dogovor, po zaslugi katerega je Grčija dobila več sto milijard evrov od IMF in EU, najbolje prekiniti.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.