![Nekateri migranti so v znak protesta nad zadrževanjem ladje na morju zavračali hrano.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2018/7b41208177_62123232.jpg?v=d41d)
Potem ko je Italija izkrcanje 140 migrantov iz Eritreje zadrževala zaradi nedoseženega soglasja o njihovi premestitvi v druge evropske države, je v soboto notranji minister Matteo Salvini vendarle sporočil, da so dosegli dogovor. Med državami, ki bosta ponudili zatočišče, sta tudi Irska in Albanija. "Odprli so jim vrata, njihova srca in denarnice," je pristavil Salvini v nestrpnem tonu. Rešitev je prišla po tem, ko so evropsko skupnost k temu, da migrantom "nujno" ponudi zavetje, pozvali Združeni narodi. Visoki komisar za begunce Filippo Grandi je v izjavi dejal, da je Evropa v skozi zgodovino pristala na "temeljno in zakonsko obveznost", da pomaga ljudem, ki bežijo pred posledicami vojn, nasilja in preganjanja.
"Prišel je čas, da se konča podajanje naprej in nazaj s strani držav, ki tekmujejo v dirki, kdo lahko prevzame najmanj odgovornosti za ljudi, rešene na morju," je povedal. In nadaljeval: "Nevarno in nemoralno je ogrožati življenja beguncev in prosilcev za azil, medtem ko so države v politični vojni na poti do iskanja dolgoročnih rešitev".
Zdaj je tožilstvo na Siciliji napovedalo, da je proti Salviniju že odprlo preiskavo zaradi domnevnega nezakonitega omejevanja migrantov, odvzema prostosti in zlorabe moči.
Prednost dali mladoletnikom in bolnim
Razplet usode 140 migrantov, večinoma Eritrejcev, so ves teden spremljali tudi protesti lokalnih prebivalcev, primer pa je močno odmeval tudi v svetovni javnosti.
Ladja Diciotti je v sicilijansko pristanišče prispela v ponedeljek, že med tednom so italijanske oblasti dovolile izkrcanje 27 mladoletnikov brez spremstva staršev, in 13 bolnih, ki so potrebovali nujno medicinsko pomoč, dva od njih sta zbolela tudi za tuberkolozo. Po obisku predstavnikov italijanskega zdravstvenega ministrstva in Rdečega križa je lahko ladjo včeraj zaradi zdravstvenih težav zapustilo še 16 ljudi. Nekateri od tistih, ki so ostali na krovu, naj bi v znak protesta tudi zavračali hrano.
![Na krovu ladje je bilo več migrantov bolnih, dva sta zbolela za tuberkolozo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2018/c842c35589_62123230.jpg?v=d41d)
'Ne bodo predstavljali breme italijanskih državljanom'
Salvini je zavračal vplutje ladje, dokler z EU ne bi dosegel dogovora, da migrante 'razdeli' tudi med druge države članice, svojo odločitev pa argumentiral z izjavo, da ne želi, da bi skupina migrantov predstavljala "breme italijanskim državljanom". V skladu s pravili, ki veljajo na ravni EU, morajo imeti ljudje, ki prispejo v katero od držav članic, pravico, da zaprosijo za azil. Ne glede na to je trdno Italija vztrajali pri prepovedi zasidranja ladje Diciotti.
Od leta 2014 je na italijanskih obalah pristalo več kot 640.000 migrantov, čeprav so mnogi odšli v druge države, nekateri ostajajo. Po podatkih ZN je v zadnjem letu med vstopom v Evropo umrlo 1.600 ljudi. Julija je Italija na Siciliji dovolila izkrcanje 450 migrantov, ampak šele po tem, ko se Francija, Nemčija, Malta, Portugalska in Španija dogovorile, da jih bo vsaka država vzela 50.
V znak protesta proti politiki vlade do migrantov je danes odstopil prvi mož italijanske agencije za zdravila AIFA Stefano Vella. "Kot zdravnik ne morem voditi javne zdravstvene ustanove v času, ko so ljudje na našem ozemlju obravnavani na tak način," je zapisal v odstopni izjavi. Ob tem je poudaril, da bi morali vsi, ki nasprotujejo politiki notranjega ministra Salvinija, narediti isti kot on.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.