Svetovalec iraškega premiera Nurija al Malikija, Sami al Askari, je dejal, da so vsi papirji za usmrtitev strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina pripravljeni in da bi ga lahko usmrtili že v soboto, lahko pa da bodo počakali na konec kurban bajrama. "Vsi dokumenti za izvršitev smrtne kazni so zbrani in nared," je dejal. "Huseinu je ostalo še malo časa pred usmrtitvijo. Usmrtili ga bodo ali pred zoro v soboto ali po kurban bajramu." Tiskovni predstavnik State Departmenta Tom Casey je medtem v Washingtonu zatrdil, da je Husein še vedno v rokah ameriških sil in da ni bil izročen iraškim oblastem.
Iraški sodnik Munir Hadad, sicer član prizivnega sodišča, ki je potrdilo smrtno obsodbo proti nekdanjemu diktatorju, je predtem dejal, da bo Husein usmrčen najpozneje v soboto. "Husein bo usmrčen danes ali jutri," je dejal Hadad ter dodal, da so bili že sprejeti "vsi ukrepi".
Nasprotujoče si informacije
S strani ameriških in iraških oblasti ter odvetnikov obsojenega so sicer ves dan prihajale nasprotujoče si informacije glede tega, kje se zapornik trenutno nahaja in kdaj naj bi se usmrtitev zgodila.
Iraško ministrstvo za pravosodje je sporočilo, da smrtne kazni za nekdanjega iraškega diktatorja ne bodo izvršili pred 26. januarjem, ter tako zanikalo navedbe več ameriških televizij, ki so že dopoldan poročale, da naj bi Sadama usmrtili še pred novim letom.
Neimenovani predstavnik Bele hiše je dopoldan dejal, da v Washingtonu pričakujejo, da bo Husein morda obešen že to soboto. "Slišal sem, da sta Sadamu ostala le še dva dneva," je dejal neimenovani vir.
Tega se bojijo tudi Sadamovi odvetniki, ki so potrdili, da so jih Američani, ki nadzorujejo zapornika, pozvali, naj pridejo iskati njegove osebne stvari. "Američani so me poklicali in me zaproslili, da prevzamem osebne stvari Sadama Huseina in Barzan al-Tikritija," je dejal eden od njegovih odvetnikov. To naj bi bil znak, da namerava ameriška vojska v nekaj urah Sadama izročiti iraškemu pravosodju, kar se je po navedbah Huseinovega odvetnika tudi že zgodilo. "Ameriška stran nas je obvestila, da so nekdanjega iraškega predsednika že predale iraškim oblastem," je dejal.
Ekipa Huseinovih odvetnikov je sicer potožila, da nima nobenih informacij o svoji stranki in o njegovi načrtovani usmrtitvi. "Nihče nam ni povedal, ali bo predsednik usmrčen jutri ali kdaj. V Iraku je vse mogoče," je dejal odvetnik Isam Gazaui. Pojasnil je tudi, da so ameriške oblasti odpovedale za soboto odobreni obisk pri zaporniku. "Potrdili so tudi, da tudi v primeru našega prihoda Huseina ne bomo videli, ker ni več pri njih," je dejal odvetnik. Predstavnik ameriških oblasti v Bagdadu je njegove navedbe zavrnil. "Sadam Husein je še vedno v ameriškem zaporu," je dejal.
Iraške sile v visoki pripravljenosti
Iraške varnostne sile so v stanju visoke pripravljenosti zaradi morebitnega stopnjevanja sektaških trenj, v pričakovanju usmrtitve nekdanjega diktatorja. Medtem ko se številni Iračani veselijo "pravične kazni" za nekdanjega despota, namreč marsikateri pripadnik sunitske manjšine nanjo gleda z jezo in razočaranjem. Različna čustva prevevajo tudi Kurde, ki jim je nekdanji predsednik prizadel marsikatero krivico. Vendar tudi oni niso navdušeni nad usmrtitvijo Huseina še pred zaključkom sodnega procesa o operaciji Anfal, v katerem Huseina dolžijo zločina genocida.
Nasprotovanje smrtni kazni
Sadamovi dvetniki so od Američanov zahtevali, da obtoženega ne izročijo iraškim oblastem in pozivali mednarodno skupnost, naj posreduje. Trdijo, da je bilo v sodnem procesu veliko nepravilnosti, kar zatrjujeta tudi humanitarni organizaciji Amnesty International in Human Rights Watch.
Evropska unija se je izrekla proti izvršitvi smrtni kazni, čeprav poudarja da ostro obsoja zločine Sadama Huseina. Iraški premier Nuri Al Maliki pa trdi, da tisti, ki nasprotujejo smrtni kazni ne kažejo spoštovanja do sto tisočev žrtev Sadamovega režima. "Naše spoštovanje človekovih pravic nam narekuje, da ga usmrtimo, in pri izvrševanju sodbe ne bo nobene zamude ali revizije," so še sporočili iz al Malikijevega urada.
Sadam Husein s polbratom Barzanijem čaka na smrt z obešanjem po tem, ko so na sodišču dokazali, da je ukazal pokol 148 prebivalcev vasi Dudžail leta 1982 prejšnjega stoletja. Prizivno sodišče je v torek potrdilo smrtno kazen, ki mora biti v skladu z iraško zakonodajo izvršena v 30 dneh. Iraško kazensko sodišče je v četrtek objavilo sodbo, v kateri je zavrnilo pritožbo in ukazalo izvršitev smrtne kazni, kar je prva faza postopka, ki se bo zaključil z obešanjem.
Ali bo Husein novi mučenik?
V četrtek je Sadam Husein obiskal svoja polbrata, ki so prav tako v priporu v bližini Bagdada. Huseinov odvetnik je dejal, da je bil Husein dobre volje in je pripravljen na izvršitev smrtne obsodbe. "Rekel jim je, da je zadovoljen, da ga bodo pokončali njegovi sovražniki in bo postal mučenik", je še dejal Sadamov odvetnik Badie Aref.
Čeprav je Sadam v varstvu iraških oblasti, ga fizično varujejo ameriški vojaki. Iraške sile in ameriška vojska v Iraku trdijo, da bodo ameriške sile, četudi bodo usmrtitev dejansko izvedli Iračani, varovale Sadama do konca, saj se bojijo, da bi se Iračani lahko maščevali in bi se celotno sojenje spremenilo v javni spektakel.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.