Tujina

Sadamov glas na posnetku?

Doha/Sydney/London, 07. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Bagdadu so neznanci avstralskemu novinarju izročili zvočni zapis, na katerem naj bi bil nedavno posneti govor Sadama Huseina. V njem Sadam Iračane poziva, naj ne priznajo nove iraške oblasti ter se uprejo ameriškim in britanskim silam.

Kje je Sadam Husein?
Kje je Sadam Husein? FOTO: Reuters

Skupina avstralskega dnevnika Sydney Morning Harald v Bagdadu trdi, da so jim posnetek izročili neznanci, ki naj bi posnetek sprva poizkušali izročiti katarski televiziji Al Džazira, ki pa naj ne bi hotela vzeti posnetka. Sadam Husein naj bi pohvalil iraško ljudstvo, potem ko je kakšnih osemdeset prebivalcev njegovega rojstnega kraja Tikrita konec aprila slavilo rojstni dan iraškega voditelja.

Glas na posnetku je hkrati Iračane pozval, naj sledijo Palestincem in se uprejo ameriško-britanskim silam. Če bi strokovnjaki dokazali, da gre res za glas Sadama Huseina, bi bil to prvi dokaz, da je nekdanji iraški voditelj še živ, saj glas omenja nekaj podrobnosti o dogodkih konec aprila.

Prijeli Huseinovega sodelavca

Iz centralnega poveljstva ameriške vojske so sporočili, da so priprli sodelavca Sadama Huseina, Ghazija Hamuda al-Adiba, ki je 32. na seznamu 55-ih najbolj iskanih oseb strmoglavljenega iraškega režima. Ghazi Hamud al-Adib je bil nekdanji vodja iraške stranke Baas in vojaški poveljnik v pokrajini Wasit, kjer leži tudi mesto Kut, jugovzhodno od Bagdada. Če bo Pentagon potrdil aretacijo Mizbana Kadra Hadija, člana iraškega Sveta revolucionarnega poveljstva in enega vodilnih članov stranke Baas, ki je na 41. mestu ameriškega seznama, bo al-Adib 20. predstavnik nekdanjega iraškega režima, ki so ga doslej prijele koalicijske sile. Iz poveljstva niso podali informacij o tem, ali se je al-Adib predal sam ali so ga ujeli.

Blair pozval k sodelovanju pri obnovi

Blair je priznal, da obstajajo določena nesoglasja, ki pa jih je po njegovem mnenju z dobro voljo mogoče preseči in skupaj delati za prihodnost.
Blair je priznal, da obstajajo določena nesoglasja, ki pa jih je po njegovem mnenju z dobro voljo mogoče preseči in skupaj delati za prihodnost. FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je Francijo, Nemčijo, Rusijo in druge države, ki so nasprotovale vojni v Iraku, pozval, naj sodelujejo pri povojni obnovi Iraka. Preteklost moramo pustiti za sabo in si prizadevati za skupno resolucijo Združenih narodov o Iraku, ki nam bo omogočila storiti najboljše za iraško prebivalstvo, je danes po srečanju z avstralskim premierom Johnom Howardom v Londonu izjavil Blair. "Naša naloga sedaj je narediti iz Iraka stabilno in cvetočo državo, v kateri si bo novo vlado izbralo ljudstvo samo," je dejal britanski premier in dodal, da bi lahko Irak postal "gonilna sila za stabilnost v regiji".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10