Državo morata zapustiti tudi Huseinova sinova. V primeru, da tega ne storijo, bo, po Bushevih besedah, prišlo do vojne, ki se bo začela takrat, ko bodo to določile ZDA. Bush je prav tako pozval vse tujce, ki se nahajajo v Iraku, da zaradi lastne varnosti čimprej zapustijo državo. Iračanom pa je sporočil, da vojna ne bo proti njim, ampak proti nezakonitemu vladarju, ki je uničil njihovo državo.
ZDA brez podpore v VS, kriva naj bi bila Francija
Američani razlagajo, da je za konec diplomatskega procesa kriva Francija s svojo grožnjo veta drugi iraški resoluciji, ki so jo ZDA, Velika Britanija in Španija predstavile 24. februarja. Vendar tudi po skoraj dveh tednih intenzivnih diplomatskih in drugih pritiskov, niso uspele dobiti podpore drugih članic VS, razen Bolgarije.
Francoski veleposlanik pri ZN Jean Marc de La Sabliere je zavrnil kritike in izpostavil dejstvo, da predlagateljice niso imele zadostne podpore, zato resolucije sploh niso dale na glasovanje, da bi se izognile porazu. Powell je v ponedeljek zatrdil, da po mednarodnem pravu obstaja zadostna podpora vojaškemu posegu na osnovi dosedanjih iraških resolucij, vendar se vprašanja, zakaj je bilo potrebno iskanje podpore za drugo resolucijo z ultimatom, ni moč kar tako znebiti.
Po odločitvi o umiku resolucije je generalni sekretar ZN Kofi Annan dejal, da je razočaran, saj pomeni izbira za vojno vedno poraz in osebju ZN, inšpektorjem za nadzor orožja in osebju človekoljubnih agencij, ukazal, da zapustijo Irak. K umiku iz Iraka, pa tudi sosednjih držav, je svoje državljane in diplomatsko osebje že pozvala večina držav.
Ameriški državni sekretar Colin Powell je zagotovil, da ZN ostajajo pomembna ustanova, ZDA pa njen pomemben del, vendar je negotovost kljub temu še naprej prisotna.
O vojni tudi britanski parlament
Sicer bo o iraški krizi danes razpravljal tudi britanski parlament, potem ko je o Iraku v ponedeljek na izredni seji razpravljala že vlada. Zaradi nestrinjanja s politiko britanske vlade do Iraka pa se je že v ponedeljek odločil iz vladnega kabineta odstopiti predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta, eden najvidnejših laburistov, Robin Cook.
Avstralija se pridružuje napadu
Medtem se je Avstralija odločila, da se bo njena vojska udeležila vojne proti Iraku. "Odločitev je vlada sprejela danes zjutraj, potem ko sem se po telefonu pogovoril s predsednikom Bushem," je povedal predsednik avstralske vlade John Howard in povdaril, da odločitev podpirajo vsi ministri. Po janomnenjskih raziskavah sicer večina Avstralcev nasprotuje vojni proti Iraku brez podpore ZN. Avstralska vlada je osebju iraškega veleposlaništva ukazala, da v petih dneh zapusti državo.
Avstralija je proti Iraku že poslala okoli 2000 vojakov, med njimi tudi pripadnike elitnih komandosov (SAS), bojna letala in ladje.
Napad brez odobritve ZN podpira 47 odstotkov Američanov
Ameriška javnost sicer ostaja razdeljena glede podpore vojni z Irakom, saj razume, da je bilo z diplomatskim procesom nekaj narobe, čeprav je razpeta med zvestobo predsedniku v času vojne in med željo po iskanju rešitve v okviru mednarodne skupnosti. Po zadnji Gallupovi anketi 50 odstotkov Američanov podpira rešitev v okviru ZN, 47 odstotkov pa je za vojno tudi brez odobritve ZN.