Hrvaška vladajoča stranka HDZ je kot odgovor na slovensko izjavo pripravila deklaracijo. Če jo bo opozicija sprejela, bo hrvaški sabor najostreje obsodil zaključek o zaščiti slovenskih državnih interesov, ki ga je sprejel slovenski državni zbor. Deklaracija bo trdila ravno obratno kot slovenski državni zbor, saj zanika, da bi Slovenija 25. junija 1991 imela teritorialni stik z odprtim morjem in da je izvajala jurisdikcijo nad celotnim Piranskim zalivom. Sprejeli jo bodo predvidoma v petek.
Hrvaški predsednik Stjepan Mesić se je ravno zaradi odločitve slovenskega državnega zbora odločil, da nagovori hrvaške državljane. "Na žalost je politična elita sosednje države ocenila, da lahko svoje članstvo v Evropski uniji in Natu izkoristi na tak način, da nas izsiljuje,“ je dejal Mesić. "Situacija, v kateri smo, ponavljam, ne po moji krivdi, je zaskrbljujoča, posebej če upoštevamo, da se bo oviranje naše poti v EU in Nato zagotovo poznalo tudi pri drugih državah regije, pa tudi pri celotnem konceptu evropske edinosti,“ je menil Mesić.
Poudaril je, da to oviranje ni več le težava Hrvaške, temveč tudi Evropske unije in Nata. Pri tem je še dodal: "Toliko o doslednosti!" in "Toliko o evropejstvu!".
Predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader, ki se mudi na uradnem obisku v Franciji, je izrazil pričakovanje, da se bo hrvaški sabor odzval na sredin sklep slovenskega parlamenta o zaščiti slovenskih nacionalnih interesov. Ocenil je, da slovenski parlament zgolj priliva olje na ogenj z "neresnično" izjavo, da je Slovenija imela dostop do odprtega morja.
Napovedal je tudi, da se bosta prihodnji teden srečala s slovenskim predsednikom vlade Borutom Pahorjem, "če se bosta točno dogovorila o terminu, kraju in pogojih".
Jezno tudi zunanje ministrstvo
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je izrazilo nezadovoljstvo nad prejudiciranjem meje. "Navedbe v javni izjavi najvišjega zakonodajnega telesa Slovenije zavračamo. Menimo, da so sklepi neresnični, pravno neutemeljeni in brez kakršnega koli mednarodnopravnega učinka,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Izjava slovenskega državnega zbora po mnenju Hrvaške kaže na to, da ni Hrvaška tista, ki prejudicira mejo s Slovenijo. Ta izjava pomeni tako kršenje stanja državne meje na dan 25. 6. 1991 kot tudi temeljnih dokumentov obeh držav, so še poudarili. "Stališča Slovenije ne puščajo odprtega prostora za reševanje slovensko-hrvaškega spora skozi konstruktivni dialog. Prav tako vse to potrjuje, da ima Hrvaška prav, da se vprašanje meje razreši pred Mednarodnim sodiščem v Haagu, kot je bilo dogovorjeno na sestanku premierjev Slovenije in Hrvaške leta 2007 na Bledu,“ so še zapisali hrvaški mediji.
Ministrstvo je še sporočilo, da bo po natančni analizi izjave slovenskega parlamenta hrvaška vlada svojemu državnemu zboru podala predloge za nadaljnje ukrepe.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.