
Ameriški zvezni sodnik John Bates je zavrnil civilno tožbo veleposlanika Josepha Wilsona in njegove soproge, nekdanje tajne agentke CIA Valerie Plame Wilson, proti podpredsedniku ZDA Dicku Cheneyju in še trem posameznikom. Wilsonova sta zahtevala denarno odškodnino zaradi izdaje njene identitete. Kot je dejal sodnik, ni nobene pravne ali ustavne utemeljitve za to.
Wilsonova sta tožbo vložila tudi proti nekdanjemu šefu Cheneyjevega kabineta Lewisu Libbyju, nekdanjemu namestniku državnega sekretarja Richardu Armitageu in političnemu strategu Bele hiše Karlu Rovu.

Identiteto Valerie Plame je novinarju Robertu Novaku prvi izdal Armitage, ki je to tudi priznal med preiskavo. Novak je to kasneje objavil v svoji kolumni, še prej pa mu je informacijo potrdil Rove. V primeru je bil obsojen le Libby, ki je med preiskavo lagal, domnevno, da zaščiti Cheneyja, predsednik George Bush pa mu je pred kratkim odpravil zaporno kazen.
Joseph Wilson je postavil na laž trditve vrha Busheve administracije, da je Irak skušal v Afriki kupovati material za jedrsko orožje, nakar se je ime njene žene pojavilo v javnosti, zaradi česar je ostala brez službe. Sodnik Bates je sicer dejal, da tožba postavlja pomembna vprašanja glede dejanj najvišjih predstavnikov države, vendar tožnika ne moreta zahtevati denarne odškodnine, ker ni zakonske osnove.
Ne glede na to, se bo primer nadaljeval, saj se nameravata zakonca Wilson pritožiti. Po besedah njune odvetnice Melanie Sloan so vedno pričakovali, da bo o tem moralo odločati višje sodišče. Kot je dodala, bodo šli naprej, ker želijo zaščititi Američane pred maščevalnimi vladnimi uradniki, ki zlorabljajo pooblastila za politične cilje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.