Število mrtvih po sobotnih protivladnih protestih v Jemnu se je povzpelo na osem, potem ko so za posledicami strelnih ran umrli še trije moški. Nasilje nad protestniki so ostro obsodili Združeni narodi in Evropska unija. V protestih, ki potekajo v Sani, je prav tako več ranjenih.
V južnem pristaniškem mestu Aden je bil ubit 25-letni protestnik, potem ko so varnostne sile začele streljati na demonstrante, ki so zažgali policijsko postajo in od tam odnesli orožje. Pred tem sta dva protestnika umrla zaradi strelnih ran, ki sta jih dobila med sobotnim zborovanjem.
Po navedbah očividcev v Adnu so ostrostrelci s strehe zgradb streljali na demonstrante, ki so protestirali proti dolgoletnemu predsedniku Aliju Abdulahu Salehu, ki je na oblasti že 32 let.
Med mrtvimi tudi 12-letni deček
Med sobotnimi protivladnimi protesti v Jemnu je bilo med brutalnim posredovanjem varnostnih sil pred tem ubitih pet ljudi – dva v prestolnici Sana, dva v Adnu in 12-letni deček v Mukali na jugovzhodu države. Varnostne sile so, da bi razgnale protestnike, uporabile solzivec, vodne topove in prave naboje.
Poziv k umiritvi razmer
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je obsodil "prekomerno uporabo sile" proti mirobljubnim demonstrantom in jemenske oblasti pozval, naj se vzdržijo nasilja. Vlado in opozicijo pa je pozval k dialogu, ki bi pripomogel k rešitvi, s čimer bi se izognili poslabšanju razmer, je sporočil njegov tiskovni predstavnik Martin Nesirky.
Tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je obsodila najnovejše brutalno zatrtje protestov v Jemnu, v katerem je od začetka protivladnih demonstracij sredi februarja umrlo že okoli 40 ljudi.
Na najnovejše nasilje v Jemnu se je odzval tudi britanski zunanji minister William Hague, ki je v sobotni izjavi obsodil nasilje nad demonstranti in pozval vse britanske državljane, naj zapustijo državo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.