Evropski sistem trgovanja z emisijami CO2 je bil zadnjih 18 mesecev žrtev prevarantov, so sporočili z Europola. Prevara je Evropsko unijo skupaj stala kar 5 milijard evrov.
Europol je bil na nepravilnosti opozorjen konec leta 2008, ko so agencije, ki se ukvarjajo s prodajo kuponov za izpuste toplogrednih plinov, zaznale nenadno povečanje transakcij z omenjenimi kuponi. Vrhunec je prodaja dosegla maja letos, ko je bilo samo v Franciji in na Danskem prodanih več milijonov kuponov. Naj omenimo, da je bila v tem času cena enega kupona, ki predstavlja tono ogljikovega dioksida, okrog 12,5 evra.
Kako je deloval sistem prevar?
Preprodajalci so kupovali kupone v državah, kjer ti niso bili obdavčeni oziroma so bili obdavčeni manj, nato pa so jih prodajali v državi, kjer so imeli registriran svoj račun. Tam so tudi zaračunali davek, ki pa ga niso prijavili. V nekaterih državah naj bi tovrstna preprodaja obvladovala tudi do 90 odstotkov vsega trgovanja s kuponi, poroča Europol.
Nekaj držav je zaradi tega že spremenilo svojo davčno politiko trgovanja s kuponi, med drugim Francija, Nizozemska, Velika Britanija in Španija. V teh državah je po omenjeni spremembi trgovanje padlo za 90 odstotkov.
90 milijard evrov letno
Države, podpisnice Kyotskega protokola, so v skladu s slednjim določile količino toplogrednih plinov, ki jih lahko izpustijo v zrak. S temi kvotami pa države v obliki kuponov, ki so obdavčeni, lahko trgujejo, če jih ne izkoristijo v celoti. Evropski ogljikov trg je po ocenah Europola vreden kar 90 milijard evrov letno.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.