Drugo javno finančno pomoč Grčiji v višini 130 milijard evrov bo spremljal zelo strog nadzor nad izvajanjem programa varčevalnih in reformnih ukrepov, ki jih mora država sprejeti v zameno zanjo. Ta bo predvidoma vključeval blokirani račun, s katerim naj bi zagotovili odplačevanje grških dolgov. S posebnim računom naj bi Grčiji zablokirali del državnih prihodkov, da bi s tem zagotovili odplačilo njenih dolgov. Gre za predlog Nemčije in Francije.
Poleg tega naj bi vzpostavili stalno in okrepljeno prisotnost mednarodnih nadzornikov v Atenah, ki naj bi sproti spremljali grške odločitve o porabi, piše danes britanski časnik Financial Times. Dogovor o drugem programu pomoči naj bi po navedbah FT vključeval tudi zahtevo po seznamu 24 prednostnih ukrepov, ki naj bi jih Grčija izpolnila do konca meseca, pred prejemom pomoči.
FT piše tudi o tem, da naj bi v sredo objavili ponudbo zasebnim upnikom za sodelovanje pri delnem odpisu grškega dolga, ki naj bi bila odprta deset dni. Zasebni upniki naj bi v skladu z oktobrskim političnim dogovorom odpisali za okoli 50 odstotkov nominalne vrednosti ali približno 100 milijard evrov grškega dolga.
Dogovor ni zagotovljen?
Drugi program pomoči naj bi v ponedeljek potrdili finančni ministri držav v evroobmočju na zasedanju v Bruslju, v nedeljo pa je predviden sestanek ekspertov, ki naj bi dorekli tehnične podrobnosti. Vendar pa po pisanju FT dogovor ni zagotovljen. S sedanjim načrtom dolga Grčije namreč ne bi zmanjšali pod 120 odstotkov bruto domačega proizvoda do leta 2020, kot je predvideno.
Poleg tega po navedbah časnika še vedno obstajajo razhajanja v Berlinu, ali zagnati drugi program pomoči ali Grčijo pustiti, da bankrotira, ker ne bo sposobna izvesti potrebnih varčevalnih in reformnih ukrepov. Podobne pomisleke imajo tudi na Finskem in Nizozemskem.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.