
Pogajalci na šeststranskih pogovorih o severnokorejskem jedrskem programu so dosegli dogovor, je povedal neimenovani predstavnik Južne Koreje, ki je prav tako sodeloval v pogovorih. "Vodje delegacij so dosegli dogovor," je dejal in dodal, da ga morajo sedaj potrditi še vlade vseh v pogajanja vpletenih strani.
Da je prišlo do nekakšnega dogovora, je potrdil tudi vodja ameriških pogajalcev Christopher Hill. Po njegovih besedah so namreč dosegli načelen dogovor o začetnih korakih k severnokorejski razorožitvi. "Opogumlja me to, da smo lahko naredili korak naprej pri vprašanju denuklearizacije," je dejal Hill, ki o podrobnostih osnutka dogovora sicer ni želel govoriti.
Nasprotujoče si informacije
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Qin Gang je potrdil, da so pogajalci ob 2. uri zjutraj v torek po krajevnem času (ob 19. uri v ponedeljek po srednjeevropskem) končali maratonsko 16-urno srečanje, ni pa potrdil, da so pogajalci dosegli dokončni dogovor. Po navedbah Qina se bodo ponovno sestali kasneje v torek, ko bodo tudi finalizirali rezultat pogajanj.
Tokratni krog pogajanj se je začel minuli četrtek s precejšnjim optimizmom, saj so ZDA in Severna Koreja izrazile pripravljenost na kompromis. Poleg tega je gostiteljica Kitajska predstavila osnutek predloga, po katerem bi se Severna Koreja postopoma razorožila v zameno za gospodarske spodbude. Kmalu se je izkazalo, da ne bo tako lahko. Japonski pogajalec Keničiro Sasae je v nedeljo izjavil, da so glavna ovira za preboj nerazumne zahteve Pjongjanga glede energetske pomoči.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.