Okoli našega planeta se je nabralo že kar precej smeti. Gre za nedelujoče satelite in njihove dele. In to nesnago je treba počistiti, saj je nevarna za več milijard vredne še delujoče objekte, ki krožijo okoli Zemlje.
Strokovnjaki so sporočili, da bi vesoljske smeti lahko pobrali z mrežami, harpunami in ''samomorilskimi'' roboti. ''Karkoli bomo že naredili, bo to drago,'' je pojasnil Heiner Klinkrad, strokovnjak za vesoljske smeti pri Evropski vesoljski agenciji (ESA). ''Ampak primerjati moramo sredstva, ki bi jih vložili v rešitev tega problema, s škodo, ki bi jih ti deli naredili, če bi uničili delujočo infrastrukturo,'' je dejal ob koncu mednarodne konference na temo vesoljskih smeti v nemškem mestu Darmstadt.
Strokovnjaki ocenjujejo, da okoli Zemlje z 80-krat večjo hitrostjo od potniškega letala kroži okoli 27.000 delov, velikih približno 10 centimetrov. Ti z lahkoto uničijo satelit. Precejšnjo škodo občutljivim inštrumentom lahko naredijo že le milimeter velike smeti – teh je tam zgoraj okoli 160 milijonov.
Harpune, mreže, roboti
Thomas Schildknecht, astronom na švicarski univerzi v Bernu, je dejal, da bi lahko težavo rešili, tako da bi v vesolje poslali satelit, ki bi smeti polovil z mrežo in harpuno. Lahko pa bi se težave lotili tudi na druge načine. Za primer je Schildknecht navedel, da bi lahko v okolico Zemlje poslali satelit, ki bi sprožal električno nabite atome oziroma ione, da bi tako smeti upočasnile, nato pa bi jih privlekli nazaj na Zemljo. Na enak način bi lahko uporabili tudi laserje na tleh, a ti bi delovali le pri zelo majhnih objektih.
Za večje objekte, kot je recimo osemtonski satelit Envisat, ki se je pokvaril lani, pa bi zgradili robota, ki bi ga poslali na misijo, zanj brez vrnitve, da bi nedelujoči satelit znova privlekel na tla. Ena sama takšna misija bi sicer stala okoli 200 milijonov dolarjev (152 milijonov evrov).
Pri Evropski vesoljski agenciji menijo, da bi morali tehnologijo za čiščenje vesoljskih smeti razviti čim prej, saj se število smeti iz dneva v dan povečuje.
Do zdaj sicer večjih trčenj med smetmi in delujočimi sateliti ni bilo. Smo pa o vesoljskem trčenju poročali marca letos, ko se je izvedelo, da so 22. januarja trčili ruski satelit in kitajske smeti, ki so nastale, ko je leta 2007 kitajska vojska sestrelila enega od lastnih pokvarjenih vremenskih satelitov.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.