Največji nizkocenovni prevoznik v Evropi Ryanair, ki ga zadnje čase pesti val stavk pilotov v različnih državah, z novembrom uvaja spremembe na področju prtljage, pri čemer namerava dodatno omejiti predvsem vnos ročne prtljage. Potniki bodo lahko s seboj na letala nesli le manjšo torbo, medtem ko bo vnos manjših kovčkov rezerviran za tiste, ki so plačali za prioritetno vkrcanje.
Največji nizkocenovni prevoznik v Evropi namreč ugotavlja, da trenutna pravila, ki so bila nazadnje spremenjena januarja, ne rešujejo težav z dolgimi vrstami na vratih za vkrcavanje. Vedno več je namreč potnikov, ki se želijo z vnosom ročne prtljage izogniti dodatnim pristojbinam, posledično pa zmanjkuje prostora v omaricah nad sedeži.
V skladu z novimi pravili bodo lahko potniki na letalo nesli manjšo torbo, torbico za računalnik ali nahrbtnik, ki jih bo moč shraniti pod sedež. Dovoljeno velikost tega manjšega kosa so sicer malenkost povečali. Vnos manjših kovčkov pa bo medtem rezerviran le za tiste potnike, ki bodo plačali za prioritetno vkrcanje, ki stane šest evrov.
Nižje pristojbine za manjše kose prtljage
Istočasno pa je Ryanair napovedal uvedbo nižje pristojbine za oddajo manjših kosov prtljage, katerih masa ne presega 10 kilogramov. Ta bo po novem pri osmih evrih namesto pri 25. V družbi so prepričani, da večina potnikov negativnih učinkov novih pravil ne bo občutila. Okoli 30 odstotkov jih že sedaj plača za prioritetno vkrcanje, medtem ko jih 30 odstotkov potuje le z manjšo torbo kot ročno prtljago.
V Ryanairu so prepričani, da bo preostalih 40 odstotkov bodisi oddalo prtljago, ki bo tehtala manj kot 10 kilogramov, ali pa se bodo odločili za prioritetno vkrcanje.
Koliko kovčkov gre v omarice nad sedeži?
V omarice nad sedeži v Ryanairovih letalih Boeing 737 gre sicer lahko okoli 100 manjših kovčkov, medtem ko bo družba število oseb s prioritetnim vkrcanjem omejila na 95, kar je približno polovica dovoljenega števila potnikov na letalu.
Zadnjo spremembo politike na področju prtljage so sicer v družbi sprejeli januarja letos. Od takrat potnikom na letalo brezplačno dovolijo nesti le manjši kos prtljage, medtem ko morajo za drugi večji kos plačati prioritetno vkrcanje. Če prioritetnega vkrcavanja ne doplačajo, jim osebje torbo pred vkrcanjem na letalo brezplačno pospravi v prtljažnik letala z ostalo oddano prtljago.
Z januarjem je obenem v veljavi pravilo, da potniki za prtljago ob predhodni rezervaciji doplačajo 25 namesto 35 evrov, 10 evrov pa stane doplačilo za visoko sezono in daljše lete. Prav tako je dovoljena masa prtljage po novem 20 kilogramov, medtem ko je bila do januarja 15.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.