Ruski veleposlanik Vladimir Čižov je povedal, da bi bil lahko britanski raziskovalni laboratorij Porton Down vir izdelave živčnega strupa, s katerim sta se zastrupila nekdanji ruski vohun Sergej Skripal in njegova hčerka, poroča BBC.
Čižov je zavrnil možnost, da bi laboratorij s strupom založila Rusija in zatrdil, da "je Rusija kemične strupe nehala proizvajati leta 1992".
Britansko zunanje ministrstvo je te trditve že ovrglo, saj da imajo "informacije, ki kažejo, da je Rusija raziskovala načine za razvoj živčnih strupov". "Del tega programa sta bila tudi razvoj in shranjevanje novičoka," so zapisali.
Britansko zunanje ministrstvo je medtem danes sporočilo, da imajo informacije, ki kažejo, da je Rusija v zadnjih desetih letih ne le razvijala živčne strupe in raziskovala načine izvajanja usmrtitev z njimi, ampak da sta bila del tega programa tudi "razvoj in shranjevanje novičoka". Kot je za britanski BBC zatrdil vodja diplomacije Boris Johnson, imajo za to "dejanske dokaze".
Johnson je tudi povedal, da reakcija Rusije ob zastrupitvi Skripala ni bila pristna. "Odziv Rusije kaže na to, da ni nedolžna," je prepričan.
Strokovnjaki OPCW bodo na Otoku preučili vzorce živčnega strupa
V Veliko Britanijo bodo v ponedeljek sicer prispeli strokovnjaki iz Organizacije za prepoved kemičnega orožja, da bi testirali vzorce živčnega strupa. Na rezultate bo potrebno počakati "najmanj dva tedna", je prepričan Urad za zunanje zadeve.
Johnson je medtem povedal, da britanska vlada preučuje možnost sprejetja zakona, podobnega tistemu, ki so ga sprejeli po smrti odvetnika Sergeja Magnitskega v priporu v Rusiji leta 2009. Zakon so sprejeli leta 2012, z njim pa so kaznovali ruske uradnike, obtožene kršitev človekovih pravic. Zamrznili so jim premoženje in prepovedali izdajo vizumov zanje.
Rusko veleposlaništvo v Britanijo je preko družbenega omrežja Twitter sporočilo, da pri iskanju krivca za zastrupitev Skripala nujno potrebujejo detektiva Hercula Poirota, sicer izmišljenega belgijskega junaka v romanih Agathe Christie.
Spomnimo ...
Rusija je v sporu z Veliko Britanijo zaradi nedavne zastrupitve na Otoku živečega nekdanjega dvojnega agenta Skripala z živčnim strupom, za katero po prepričanju Londona stoji Kremelj.
Velika Britanija za napad na Skripala in njegovo hčerko Julijo krivi Rusijo. Našli so ju 4. marca nezavestna na klopi v Salisburyju. Oba sta v kritičnem stanju v bolnišnici.
London je zato minuli teden uvedel več ukrepov, med drugim je izgnal 23 ruskih diplomatov. Britanski zunanji minister Boris Johnson je v petek dejal, da je napad najverjetneje odredil ruski predsednik Vladimir Putin, kar je Moskva odločno zavrnila.
Medtem je Moskva v soboto v odgovor med drugim napovedala izgon 23 britanskih diplomatov in ustavitev dejavnosti Britanskega sveta po državi.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.