Poročilo Evropske unije o lanskoletnem petdnevnem spopadu Gruzije in Rusije v Južni Osetiji ugotavlja, da je vojno sprožil neupravičen vojaški napad Gruzije na separatistično rusko pokrajino Južno Osetijo. Do tega je prišlo po dolgotrajnih provokacijah s strani Rusije in napetostih med državama.
V spopadih pa so mednarodno humanitarno pravo kršile vse vpletene sile, torej tako ruske in gruzijske kot tudi južnoosetijske. Tveganje, da bo prišlo do novega spopada, pa je še vedno resno, je zapisano v dolgo pričakovanem poročilu, ki je rezultat 10-mesečne preiskave.
Sklep poročila pa se glasi, da je bil prvotni ruski vojaški odziv na gruzijski napad ''zakonit'' v smislu obrambe, vendar pa so nadaljnja vojaška dejanja uradne Moskve krepko presegle razumne meje.
Gruzija: Rusija se je dolgo pripravljala
Na poročilo se je že odzvala Gruzija, ki trdi, da poročilo dokazuje, da se je Rusija že pred spopadom dolgo pripravljala na konflikt z Gruzijo.
''Poročilo dokazuje, da se je Rusija ves čas pripravljala na to vojno, 7. in 8. avgusta pa je vse doseglo vrhunec,'' je dejal gruzijski minister za reintegracijo Temur Jakobašvili. Ob tem je dodal, da ''to poročilo ni o tem, kdo je začel vojno. Vojna se ni začela 7. ali 8. avgusta,'' je dejal.
Rusija: Poročilo ni prorusko
Ruski veleposlanik pri EU je po objavi poročila poudaril, da ne gre za prorusko poročilo. ''Potrjuje, kar smo mi vedeli že ves čas – kdo je začel vojno in kdo nosi odgovornost,'' je dejal. Gruzija tovrstni interpretaciji seveda nasprotuje.
Rusko zunanje ministrstvo pa je že zavrnilo navedbe v portočilu, da je v času vojne proti Gruziji Rusija uporabila neproporcionalno veliko silo. Ključna točka v poročilu pa je po njihovem mnenju navedba, da je Gruzija kriva za začetek spopada.
Spomnimo ...
Vojna v začetku avgusta lani se je začela z gruzijsko ofenzivo v Južno Osetijo, nato so le nekaj ur pozneje v regijo vkorakale ruske sile. Napetosti med državama se tudi leto dni po oboroženem konfliktu, katerega korenine segajo v čas carske Rusije, niso umirile.
V vojno, ki je velik del sveta presenetila, pa so eskalirale pred letom dni. Gruzijske sile so v noči na 8. avgust 2008 vdrle v Južno Osetijo, njihov napad pa so ruski vojaki, tanki in letala v petdnevni bliskoviti vojni, ki je šokirala mednarodno skupnost, hitro porazile. Boje je končala prekinitev ognja, pri katerem je posredovala Evropska unija.
Medtem ko Moskva trdi, da je s tem varovala tam živeče ruske državljane, je Tbilisi Rusijo obtožil izzivanja konflikta, ki bi ji omogočil utrditev nadzora nad pokrajino in destabilizacijo gruzijske prozahodne vlade. Po končanju nasilja je Rusija priznala neodvisnost Južne Osetije in Abhazije, na njunem ozemlju pa namerava ohraniti 7.600 svojih vojakov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.