Prva točka obtožnice lahko Mariji Butina prinese največ pet let zapora, druga največ deset let. Skupaj torej lahko Rusinja dobi do 15 let zaporne kazni. Niso pa je obtožili vohunstva, kar bi bilo precej bolj resno. Njen odvetnik Robert Driscoll zagotavlja, da Butina, ki mora danes znova pred sodišče, ni agentka ruske vlade. Sodnica je v ponedeljek zavrnila plačilo varščine, zaradi česar je morala ostati v zaporu.
Obtožnica velike porote navaja, da je delovala po naročilu in navodilih uradnika ruskih oblasti. Šlo naj bi za enega glavnih v centralni banki Rusije Aleksandra Toršina, s katerim sta skupaj obiskovala dogodke orožarskega lobija NRA. Ta lobi je odločen podpornik Trumpa, ki je sam velik zagovornik orožja.
Rusko zunanje ministrstvo se je odzvalo na obtožnico, češ, da gre za spodkopavanje 'pozitivnih rezultatov', ki jih je prinesel nedavni vrh med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v Helsinkih.
Obtožnica tudi navaja, da je Butina sodelovala z dvema ameriškima državljanoma, ki nista imenovana, in se je skušala vriniti v orožarske organizacije, ki prav tako niso imenovane. S svojimi dejavnostmi naj bi skušala vplivati na ameriško politiko, česar kot tujka ne bi smela, še posebno če se ni prijavila.
Najnovejše obtožbe proti Butini
V sodnih dokumentih se da razbrati, da je Butina živela z neimenovanim 56-letnim Američanom, s katerim je bila v razmerju.
Na nekaj fotografijah na njenem Facebooku je Butina v družbi republikanskega operativca Paula Eriksona, ki si je v preteklosti prizadeval, da Toršinu uredi sestanek s Trumpom. Znano je, da je Erikson star 56 let.
"To razmerje za Butino ni predstavljalo nič drugega kot nujno potreben aspekt v njenih aktivnostih," so zapisali v sodnih dokumentih.
V dokumentih, ki jih je zasegel FBI, je Butina izrazila prezir do tega, da mora s tem moškim še naprej živeti. Tožilci trdijo tudi, da tega razmerja ni jemala preveč resno, saj je ob neki drugi priložnosti ponudila spolne usluge drugemu Američanu, ki bi ji lahko priskrbel pozicijo znotraj določene organizacije, v katero se je hotela infiltrirati.
Dokumenti ne specificirajo, za katero organizacijo gre, a vsi sklepajo, da imajo v mislih Nacionalno orožarsko zvezo (NRA). Njen odvetnik je vse te obtožbe zanikal.
'Pripravljena na nadaljnje ukaze'
Ameriško pravosodno ministrstvo sklepa, da je Butina delovala v skladu z ukazi višjega ruskega funkcionarja, ki v dokumentih ni imenovan.
Z ruskim funkcionarjem, ki ji je predajal ukaze, je komunicirala kar preko zasebnih sporočil na družbenih omrežjih.
"Zdaj moramo biti tiho in previdni," je mesec dni pred ameriškimi predsedniškimi volitvami napisala svojemu kontaktu kar na Twitterju. Na noč glasovanja pa mu je napisala: "Grem spat. Tukaj je tri zjutraj. Pripravljena sem na nadaljnje ukaze."
Kakšno je bilo njeno ozadje?
Butina je imela v Sibiriji trgovino s pohištvom, potem pa je dobila službo v Moskvi pri Toršinu, ki je glede na poročanje Washington Posta dosmrtni član NRA. Skupaj z njim je v Rusiji ustanovila skupino za pravico posameznikov do orožja, od leta 2013 pa sta začela navezovati stike z ameriškimi orožarskimi lobiji.
Vodstvo NRA sta skupaj s Toršinom gostila v Moskvi, leta 2014 pa sta bila na več dogodkih NRA po ZDA. Med potovanji po ZDA je imela Butina stike s člani kampanje predsedniškega kandidata republikancev Donalda Trumpa. Junija 2015, ko je Trump naznanil kampanjo, je napisala kolumno v reviji National Interest in izrazila mnenje, da morajo Američani izvoliti republikanca, če želijo boljše odnose z Rusijo.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.