V eni izmed ameriških depeš, ki jih je razkrila spletna stran WikiLeaks, španski tožilec Jose Grinda Gonzalez ocenjuje, da je Rusija virtualna mafijska država. To depešo so februarja letos poslali z ameriškega veleposlaništva v Madridu, o njej pa je v sredo poročal britanski Guardian.
Gonzalez, ki že desetletje preiskuje ruski organizirani kriminal, glede na depešo meni, da "ni mogoče ločevati med dejavnostmi ruske vlade in skupin organiziranega kriminala". "Nekatere politične stranke v Rusiji delajo z roko v roki z organiziranim kriminalom," še ocenjuje španski tožilec, ki glede na depešo prav tako pravi, da "obstajajo dokazane vezi med ruskimi politični strankami, organiziranim kriminalom in trgovino z orožjem".
Depeša med drugim namiguje, da ruske oblasti uporabijo mafijo za izvedbo operacij, "ki jih kot vlada same ne morejo opraviti". Pri tem depeša omenja dostavo orožja Kurdom s ciljem destabilizacije Turčije.
Španski tožilec se glede na depešo prav tako strinja z novembra 2006 v Londonu umorjenim nekdanjim ruskim vohunom Aleksandrom Litvinenkom, da je bila njegova zastrupitev s polonijem 210 delo ruskih varnostnih in obveščevalnih služb.
Litvinenka omenja tudi depeša, ki jo je malo po njegovi smrti spisal nekdanji pomočnik ameriške državne sekretarke Daniel Fried. Fried se v njej sprašuje, ali je mogoče, da ruski premier Vladimir Putin ne bi vedel za zaroto za umor Litvinenka. "Ali bi lahko nenadzorovani varnostni elementi delovali ... ne da bi bil o tem obveščen Putin ... sploh glede na njegovo pozornost do podrobnosti," naj bi se glede na depešo Fried vprašal v pogovoru z nekim francoskim diplomatom.
Ameriški skepticizem glede ruske vlade
Ena izmed depeš, ki jo je v sredo objavil New York Times, medtem kaže, da so ZDA globoko skeptične glede ruskega vodstva. Depeša se tako sprašuje o Putinovi delovni etiki, saj navaja, da obstajajo stalna poročila, po katerih Putin viha nos nad delovnimi obremenitvami. Rusijo pa depeša opisuje kot "močno centralizirano, včasih brutalno ter nespremenljivo cinično in skorumpirano".
Ruski premier je sicer že v sredo v pogovoru z voditeljem Larryjem Kingom na ameriški televizijski mreži CNN zavrnil navedbe o Rusiji v depešah State Departmenta. Pri tem je poudaril, da Rusija sodeluje z ZDA pri vrsti ključnih vprašanj, kot sta iranski in severnokorejski jedrski program.
Berlusconi: Ne, nisem Putinovo trobilo
Medtem se je v zvezi z razkritimi depešami danes oglasil italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je zanikal, da bi bil Putinovo "trobilo" v Evropi, kar so v eni izmed depeš zatrdili ameriški diplomati. "ZDA dobro vedo, da nimam nobenih interesov v kaki drugi državi. Ne ukvarjam se z lastnimi interesi, temveč le z interesi Italijanov in svoje države," je ob robu vrha Ovse v Kazahstanu dejal Berlusconi.
Francoski časnik Le Monde pa danes poroča o depeši iz septembra 2008, glede na katero je francoski predsednik Nicolas Sarkozy vodjo ruske diplomacije Sergeja Lavrova označil za lažnivca. Kot piše v depeši, je neki francoski diplomat povedal, da je Sarkozy, ko je posredoval v oboroženem rusko-gruzijskem sporu, "v nekem trenutku Lavrova prijel za ovratnik suknjiča in ga z ostrimi besedami označil za lažnivca".
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.