Obalo v bližini indonezijskega mesta Banda Aceh sta stresla dva silovita potresa – prvi je imel moč 8,6 in je trajal več minut, drugi pa 8,2. Med in po teh najmočnejših sunkih se je zvrstilo več kot deset manjših, ki pa so še vedno presegli moč pet. Tla je treslo še več ur.
Države ob Indijskem oceanu so izdale opozorila pred cunamiji, ki so jih po nekaj urah preklicale. Poročali so sicer o padcu in dvigu morske gladine, a na srečo ni bilo hujšega. Poročil o morebitnih žrtvah ali škodi ni.
Prebivalci Bande Aceha, ki si še niso opomogli od rušilnega potresa in cunamija leta 2004, so se po potresu v paniki pognali na ulice in so mrzlično iskali zatočišče na višje ležečih območjih, zato so nastali zastoji v prometu. Mesto je bilo brez elektrike, za nekaj trenutkov so bile prekinjene telefonske povezave.
Številna opozorila pred cunamiji
Tresenje tal so čutili prebivalci Singapurja, juga Indije in Tajske, potres so čutili tudi Slovenci. Opozorila pred cunamiji so bila še v Mjanmaru, Singapurju, Avstraliji, na Maldivih, Mauritiusu, Sejšelih, v Somaliji, Keniji, Tanzaniji in Južni Afriki.
Zaradi nevarnosti rušilnih valov so evakuirali prebivalce obalnih pasov, za nekaj ur so zaprli letališče v Phuketu, oviran je bil promet, ponekod so bili brez elektrike, ribiče so pozivali, naj se umaknejo na kopno, zdravstvene delavce pa, naj se javijo v bolnišnicah.
Bojazen, da bodo obale dosegli večmetrski rušilni valovi, se na srečo ni uresničila. O manjšem popotresnem valu sicer poročajo z zahodne obale Sumatre. Visok je bil okoli metra, škode pa po prvih podatkih ni povzročil.
Leta 2004 je umrlo okoli 250.000 oseb
Območje pred obalo mesta Banda Aceh je pred nekaj več kot sedmimi leti prizadel rušilni potres, a največ človeških življenj je zahteval cunami, ki je sledil. Najprej in najbolj je prizadel indonezijsko pokrajino Aceh, morilski pohod pa nadaljeval na Tajskem, Šrilanki, Indiji in celo Afriškem rogu.
Skupaj je v najmočnejšem potresu in cunamiju v zadnjih 50 letih na območju umrlo okoli 250.000 oseb. Povzročila sta tudi ogromno gmotno škodo, brez domov je ostalo skoraj dva milijona ljudi.
Mrtve so takrat preštevale številne evropske države, saj je bilo predvsem na Tajskem v priljubljenih letoviščih Phuket in otoku Phi Phi veliko evropskih turistov, od Nemcev, Švedov do Britancev.
Valovi si bili takrat visoki tudi do 10 metrov, toliko žrtev pa je cunami zahteval predvsem, ker še niso bili vzpostavljeni sistemi za opozarjanje pred cunamiji in ljudje sploh niso vedeli, kaj jih čaka.
Tako so se nekateri, predvsem na območjih, kjer potresa sploh niso čutili, zjutraj še brezskrbno predajali soncu ali odšli po dnevnih opravkih, ko jih je kar naenkrat zadel rušilni val. Najbliže žarišču potresa v pokrajini Aceh je val z zemljo zravnal območje kar sedem kilometrov v notranjost.
Cunami na Tajskem leta 2004:
Cunami v Indoneziji leta 2004:
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.