Ruski generalni državni tožilec Juri Čajka je zaradi pozivov ruskega milijonarja v izgnanstvu Borisa Berezovskega k nasilnemu prevzemu oblasti v Rusiji britanskim oblastem poslal novo prošnjo za njegovo izročitev. "Nasilen prevzem oblasti je kriminalno dejanje v katerikoli državi," je dejal Čajka. Rusko tožilstvo naj bi tudi končalo preiskavo v zvezi s poneverbo sredstev Berezovskega v družbi Aeroflot.
Berezovski je v petkovem pogovoru za britanski časnik The Guardian povedal, da načrtuje novo revolucijo v Rusiji in nasilno strmoglavljenje ruskega predsednika Vladimirja Putina. "Za spremembo tega režima moramo uporabiti silo. Tega režima se ne da zamenjati z demokratičnimi sredstvi," je The Guardian citiral Berezovskega.
Berezovski omilil izjave
Še isti dan je Berezovski izjavo omilil in zatrdil, da nasilja ne podpira. "V Rusiji volitve niso način za zagotavljanje demokratičnih sprememb, zato podpiram uporabo drugih metod, ki bodo v Rusijo vrnile demokracijo. Vendar želim jasno povedati, da bi te metode bile nenasilne in da ne vzpodbujam uporabe nasilja," je pojasnil Berezovski. Londonska metropolitanska policija je v petek že sprožila preiskavo, ki bo ugotavljala, ali je Berezovski z izjavami kršil britanske zakone, britansko zunanje ministrstvo pa je prav tako sporočilo, da bo podrobno preučilo izjave.
Čajka je danes sporočil tudi, da je tožilstvo zaključilo preiskavo v zvezi s poneverbo v ruski letalski družbi Aeroflot in da bo zadevo sedaj predalo sodišču. "Zadeva bo kmalu na sodišču. V primeru, da se Berezovski ne pojavi na sodišču, zakon dovoljuje, da mu sodimo v odsotnosti," je povedal. Obtožnica Berezovskega bremeni, da naj bi skupaj z nekdanjim namestnikom direktorja Aeroflota Nikolajem Glušenkom in še nekaj osebami poneveril 214 milijonov rubljev Aeroflotovih sredstev. Berezovski sicer zavrača obtožbe in trdi, da so politično motivirane.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.