Rusija uvaja "popoln embargo" na uvoz večine hrane iz EU, ZDA, Avstralije, Kanade in Norveške, je sporočil ruski premier Dmitrij Medvedjev. V skladu z odlokom, ki ga je v sredo podpisal predsednik Vladimir Putin, se iz teh držav za leto dni ustavlja uvoz govedine, svinjine in perutnine, sadja in zelenjave, rib, sira, mleka in mlečnih izdelkov.
Medvedjev je tudi potrdil, da resno razmišljajo o zaprtju ruskega zračnega prostora za prelete zahodnih letalskih prevoznikov, ki preko Sibirije letijo med Evropo in Azijo. Zahodnim prevoznikom naj bi poleg tega prepovedali čarterske lete v in iz Rusije. S tem bi močno podražili in podaljšali lete iz Evrope v Azijo.
Kot je še pojasnil premier, embargo na uvoz kmetijskih pridelkov ne zadeva Japonske, čeprav je tudi ta tako kot omenjene države zaradi dogodkov v Ukrajini uvedla sankcije proti Rusiji in so zato v Tokiu pričakovali protiukrepe Moskve. Medvedjev je tudi izrecno povedal, da embargo ne zajema uvoza alkohola iz EU in ZDA.
EU obžaluje ruske ukrepe
Evropska komisija se je danes z obžalovanjem odzvala na povračilne ukrepe Rusije. "Gre za odločitev, ki je jasno politično motivirana," so ocenili v Bruslju in opozorili, da je EU sankcije proti Rusiji uvedla zaradi ruske nezakonite priključitve Krima in destabilizacije Ukrajine.
"Evropska komisija bo omenjene ukrepe ocenila takoj, ko bo znanih več informacij o njihovi vsebini in obsegu," so še sporočili iz Bruslja in opozorili, da si EU "pridružuje pravico do primernih ukrepov" kot odgovor na ruske protisankcije.
Rusija je v preteklih dneh med drugim že ustavila uvoz več vrst zelenjave in sadja iz Poljske in Grčije, govedine iz Romunije in Avstralije ter mlečnih izdelkov in sokov iz Ukrajine. V preteklosti so bile takšnih ukrepov Moskve večkrat deležne ZDA.
A uradno tovrstne omejitve uvoza doslej nikoli niso bile političen ukrep, ampak so jih v Moskvi utemeljevali z varnostnimi razlogi. Tokratna poteza, ki embargo izrecno opredeljuje kot odgovor na sankcije, je novost in bi lahko po nekaterih ocenah predstavljala kršitev pravil Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Po ocenah Evropske komisije je EU v Rusijo lani izvozila za 5,2 milijarde evrov proizvodov s seznama, kar je manj kot 50 odstotkov vrednosti celotnega izvoza kmetijskih proizvodov iz EU v Rusijo.
MZZ: Slovenija obžaluje rusko uvedbo protisankcij
Ruski povračilni ukrepi so bili pričakovani, čeprav jih je bilo natančneje težko vnaprej predvideti, so sporočili z zunanjega ministrstva. "Obžalujemo, da je do njih prišlo," so zapisali.
Na MZZ so izpostavili, da bodo članice EU skupaj z Evropsko komisijo spremljale "tako posledice uvedbe gospodarskih omejevalnih ukrepov s strani EU kot tudi posledice povratnih omejevalnih ukrepov Rusije". Spomnili so, da je EU že ob uvedbi sankcij prejšnji teden napovedala, da bo čez tri mesece ponovno preučila posledice sprejetih ukrepov.
Na ministrstvu poleg tega pričakujejo, da se bo v pogovorih članic EU glede ruskih protisankcij "med drugim odprlo tudi vprašanje solidarnosti v EU glede blaženja učinkov škode za najbolj prizadete članice". Ocene posledic, kako bi ruski ukrepi lahko vplivali na slovensko gospodarstvo, na MZZ sicer še zbirajo.
Sicer pa ponovno poudarjajo, da je Slovenija skladno z odločitvami Evropskega sveta 16. julija in zunanjih ministrov članic EU 22. julija podprla zaostritev sankcij proti Rusiji, v smislu krepitve pritiska, da bi slednja zavzela bolj konstruktivno vlogo pri zmanjševanju napetosti v vzhodni Ukrajini. "Hkrati zagovarjamo stališče, da je treba ohraniti nadaljnji dialog med EU in njenimi članicami ter Rusijo o stabilizaciji razmer v Ukrajini ter upoštevati načelo reverzibilnosti, tj. možnosti, da se lahko v primeru izpolnjevanja pričakovanj EU in mednarodne skupnosti s strani Rusije spremenijo tudi odločitve EU, ki zadevajo omejevalne ukrepe," so še zapisali.
Slovenska podjetja zaskrbljena
Čeprav o težavah pri poslovanju slovenska kmetijska in živilska podjetja zaenkrat ne poročajo, opozarjajo, da jim bo embargo povzročil poslovno škodo, bojijo pa se tudi viškov izdelkov na evropskem trgu. Ob tem poudarjajo, da je ruski trg sicer zelo zahteven in tvegan, a hkrati pomemben in zanimiv. Podjetja imajo z ruskimi partnerji vzpostavljene dobre odnose, ki so jih gradili dalj časa.
Embargo jim bo povzročil poslovno škodo, predvsem zaradi upada prodaje na ta trg in dodatnih birokratskih ovir, ki bi nastale, saj imajo podjetja sklenjene dolgoročne pogodbe o sodelovanju. Kot pomembno posledico ruskih ukrepov, ki bo zagotovo vplivala na njihovo poslovanje, podjetja omenjajo tudi padec cen živilskih proizvodov za evropskem trgu. Prepoved uvoza v Rusijo bo namreč povzročila viške kmetijskih in živilskih izdelkov na evropskem trgu, predvsem mleka in mesa ter mlečnih in mesnih izdelkov.
O konkretnih številkah morebitne gospodarske škode zaradi sankcij in protiukrepov trenutno še ni mogoče govoriti, so pojasnili na GZS in hkrati opozorili, da se mesna predelovalna industrija sooča tudi s problemom afriške svinjske kuge, ki že od pomladi ovira promet s svinjskim mesom na evropskem trgu.
KOMENTARJI (687)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.