Rusija bo v prihodnjih dneh v Ukrajino poslala še en konvoj človekoljubne pomoči, je napovedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Včeraj smo poslali uradno obvestilo ukrajinskemu zunanjemu ministrstvu z informacijo o našem namenu, da pripravimo naslednji konvoj s humanitarno pomočjo," je dejal.
Kot je dodal, bi se radi dogovorili za to, da bi konvoj potoval po isti poti kot predhodni ter da bi pri tem sodelovali tudi ukrajinski mejni stražarji in cariniki. "Prepričani smo, da mora biti to opravljeno še ta teden," je dejal in pojasnil, da tako Mednarodni odbor Rdečega križa kot ostale organizacije svarijo pred vse slabšimi humanitarnimi razmerami na vzhodu Ukrajine.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je ob tem izrazil zaskrbljenost. Zaskrbljen pa je tudi zaradi domnevnega vdora ruskih vojaških vozil čez ukrajinsko mejo.
Ukrajinske obmejne sile so se namreč danes blizu Azovskega morja spopadle s konvojem več deset oklepnih vozil in tankov, ki je na ukrajinsko ozemlje vdrl iz Rusije. Ruska vozila so po navedbah Kijeva mejo nezakonito prečkala blizu industrijskega mesta Mariupol, tam pa so jih ustavile ukrajinske obmejne sile. Mariupol šteje kakih 500.000 prebivalcev, leži pa na jugu regije Doneck ob Azovskem morju. Od ruske meje je oddaljen okoli 50 kilometrov, od mesta Doneck, trdnjave proruskih separatistov, pa okoli 110 kilometrov. Lavrov je glede tega dejal, da gre za dezinformacije.
Prvi konvoj se je že vrnil v Rusijo
Kot je znano, Ukrajina prvega konvoja, ki se je ta konec tedna vrnil v Rusijo, ni avtorizirala, saj se je bala, da so v njem tudi vojaška oprema in orožje za proruske separatiste. Ruski konvoj, ki je sprva štel okoli 270 tovornjakov z 2000 tonami pomoči za prebivalce vzhodne Ukrajine, je iz Moskve krenil 12. avgusta in več kot teden dni stal na ruski strani meje, saj Kijev, Moskva in Mednarodni odbor Rdečega križa niso uspeli doseči dogovora glede njegovega potovanja po ukrajinskih tleh. Čeprav niso dobili dovoljenja ukrajinske strani, so v petek ruski tovornjaki začeli vstopati v Ukrajino. To pa so oblasti v Kijevu označile za invazijo na Ukrajino.
Po podatkih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je v Ukrajino vstopilo 227 tovornjakov, ki so mejo prestopili v šestih skupinah. Po poročanju ruske televizije so tovor, v katerem naj bi bili po navedbah ruske strani hrana, voda, zdravila in električni generatorji, odložili v Lugansku, ki je pod nadzorom proruskih separatistov.
Lavrov o paradi: Nič ponižujočega ni bilo
Lavrov se je danes odzval tudi na včerajšnjo parado proruskih separatistov, ki so ob tem na ulicah v Donecku pokazali tudi vojne ujetnike, pripadnike ukrajinskih sil.
Dejal je, da na posnetkih nedeljskega dogajanja ni videl nič takega, kar bi bilo mogoče označiti za ponižujoče. Sicer pa naj se s ponižujočim ravnanjem z vojnimi ujetniki ukvarjajo pravniki.
Med 40 in 50 ukrajinskih vojnih ujetnikov je bilo prisiljenih korakati mimo zbadljive množice, iz katere je bilo med drugim slišati vzklike "fašisti, fašisti", zbrani pa so nanje metali tudi prazne steklenice in gnilo hrano. Vidno prestrašeni ujetniki so korakali sklonjenih glav in z rokami za hrbtom.
V nasilju med proruskimi protestniki in vladnimi silami, ki v Ukrajini divja že več mesecev, je bilo ubitih več kot 2000 ljudi, okoli 330.000 ljudi pa je moralo zapustiti domove.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.