Ob tem niso razkrili, kdo je osumljeni v preiskavi, prav tako pa niso potrdili, da je preiskava povezana s smrtjo nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka. Preiskava naj bi sicer bila povezana z "materialom", ki ga je omenil Andrej Lugovoj na tiskovni konferenci pred mesecem dni v Moskvi in ki naj bi ga Lugovoj predstavil ruskim varnostnim službam. Lugovoj sporočila o preiskavi ruske obveščevalne službe FSB ni komentiral.
Lugovoj, ki ga je britansko tožilstvo obtožilo umora Litvinenka, je na novinarski konferenci konec maja dejal, da je bil umorjeni britanski vohun in da do njegovega umora ni moglo priti "brez nadzora" britanskih tajnih služb.
Zanikal je kakršno koli vpletenost v smrt svojega znanca Litvinenka. Rusija je takrat zahtevo britanskih oblasti za njegovo izročitev takoj zavrnila.
Obtožbe, da sta bila v smrt Litvinenka vpletena v Londonu živeči kritik Kremlja Boris Berezovski in britanska obveščevalna služba MI6, so bile hude. Lugovoj je na takratni novinarski konferenci še poudaril, da ga je Litvinenko, ki je priznal, da je sodeloval z britansko obveščevalno službo MI6, poskušal prepričati v skupno sodelovanje.
Primer Litvinenko
Nekdanji ruski agent Litvinenko je umrl novembra lani v Londonu zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem 210. Zbolel je le nekaj ur zatem, ko se je v nekem Londonskem hotelu srečal z Lugovojem. Na smrtni postelji je izjavil, da za njegovo zastrupitvijo stoji ruski predsednik Vladimir Putin.
Litvinenko je delal tako za KGB kot njeno naslednico FSB. Leta 1998 je javno obsodil nadrejene, da so mu ukazali umor ruskega tajkuna Berezovskega, ki živi v izgnanstvu v Veliki Britaniji. Leto kasneje je zaradi zlorabe položaja v zaporu preživel devet mesecev. Potem ko so ga teh obtožb oprostili, se je odločil za odhod v London.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.