
Ruske sile se bodo umaknile iz Gruzije, a ne prej kot v treh do štirih letih, je danes izjavil vodja odbora za vojaško sodelovanje pri ruskem obrambnem ministrstvu Anatolij Mazurkevič in se s tem odzval na pozive Gruzije, naj Rusija nemudoma umakne svoja vojaška oporišča v krajih Batumi in Ahalkalaki. Gruzijski parlament sicer danes razpravlja o osnutku resolucije o umiku ruskih vojaških oporišč iz Gruzije, s katero želi Tbilisi doseči, da bi Moskva v ustreznem časovnem roku umaknila svoje enote iz države.
"Podrobno smo preučili vse opcije in prišli do sklepa, da tri do štiri leta predstavljajo minimalen čas, potreben za umik naših oporišč iz Gruzije," je dejal Mazurkevič in dodal, da "časa umika ne moremo skrajšati, če ne želimo, da bi naše enote in opremo postavili na odprto polje."

Predsednik dume, spodnjega doma ruskega parlamenta, Boris Grizlov pa je izjavil, da je ključno vprašanje pri umiku ruskih sil iz Gruzije vprašanje nadomestil, ki bi jih morala dobiti Rusija ob umiku enot iz Batumija in Ahalkalakija. Po njegovih besedah o tem vprašanju že razpravlja ruska vlada. "Dogovorjeno je, da se bodo naporom za rešitev problema pridružili tudi strokovnjaki. Ti naj bi v roku dveh mesecev pripravili priporočila o statusu vojaških oporišč," je še dejal predsednik dume.
Gruzija dala Rusiji čas do januarja 2006

Gruzijski parlament je danes sprejel resolucijo, v kateri je dal Rusiji čas do 1. januarja 2006, da izprazni svoji vojaški oporišči na gruzijskem ozemlju in umakne svoje sile iz te države. Resolucijo je podprlo vseh 158 prisotnih poslancev.
Če Moskva do določenega datuma ne bo izpolnila zahteve gruzijskega parlamenta, bodo prisotnost ruskih sil v Gruziji označili za "nezakonito". Vendar pa resolucija ne bo imela veljave, če se bo gruzijska vlada do 15. maja uspela dogovoriti z rusko stranjo za točen časovni načrt ruskega umika.